Ūkininkui taupyti malkas ir elektrą padeda saulė
2013-10-07

Kelmė. Vaiguvos miestelyje gyvenančio ūkininko Prano Ramančiūno namuose vasaromis vandenį šildo saulė. Prieš penkerius metus įrengęs saulės kolektorių vaiguviškis taupo kurą, elektrą ir laiką.

Užsakytą įrenginį atvežė dėžėse atskiromis dalimis, tad sumontuoti teko pačiam. Visa įranga tuomet kainavo apie 3 tūkst. Lt., dar už 1 tūkst. Lt reikėjo pirkti įvairių priedų. Jeigu kolektorių būtų rinkęs specialistas, jo kaina būtų išaugusi iki 5 tūkst. litų.

Šeima pasirinko vakuuminį kolektorių. Jį sudaro juodai dažyti vakuuminiai stiklo vamzdžiai. Jų viduje yra variniai vamzdeliai. Saulė įkaitina stiklą ir varinius vamzdelius. Juose kaupiasi šiluma. Iš kolektoriaus paimtą šilumos energiją siurblys perduoda į vandens šildytuvą.

Ramančiūnams saulės kolektorius jau atsipirko. Dvi šeimos jau šešti metai vasaromis turi karšto vandens, nenaudodamos nei malkų, nei elektros energijos. Iš pradžių Ramančiūnai saulės kolektorių buvo pritvirtinę prie sienos. Tačiau kai saulė nusisukdavo, iš jo būdavo maža naudos, todėl įrenginį pastatė sode. Ant specialios betoninės atramos pritvirtintas kolektorius lengvai sukinėjasi į visas ir gaudo saulę. Beje, kolektorius ir debesuotą dieną kaupia šilumą.

Energijos taupymas fizikos mokytoja dirbančiai Zofijai Ramančiūnienei ir inžinieriui jos vyrui Pranui priimtinas ir todėl, kad atitinka jų gyvenseną – nori prisidėti prie energijos taupymo ir aplinkos tausojimo. Ramančiūnai paskaičiavo, jog individualiame name gyvenanti keturių–penkių asmenų šeima, įsirengusi maždaug 4,5 kv. m saulės kolektorių, per metus gauna apie 60 procentų energijos, reikalingos vandeniui pašildyti.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ateityje ūkininkas svajoja ant stogo įsirengti ir nedidelę buitinę vėjo jėgainę, kad pasigamintų elektros buitiniams savo poreikiams ir ūkiui.

Ramančiūnai pasakoja, jog Vaiguvos miestelyje jie vieninteliai turi saulės kolektorių. Kitos šeimos šilumą išgauna tradiciniais būdais. Tačiau vis daugiau vietinių gyventojų domisi altenatyviu šilumos gavimo būdu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai