Skalūnų dujų gavyba teisėta, bet nebeauktuali
2015-12-16

Vilnius. Lietuvoje išgaunant skalūnų dujas, galima naudoti hidraulinį uolienų ardymą - Žemės gelmių įstatymo pataisos neprieštarauja Konstitucijai, paskelbė Konstitucinis Teismas (KT). Aplinkos ministro Kęstučio Trečioko teigimu, šiuo metu skalūnų gavyba Lietuvoje prarado aktualumą, galbūt tai bus svarbu po 5 metų.

Žemės gelmių įstatymo pataisos numato, kad hidraulinio uolienų ardymo metu susidariusias atliekas, net jei jose yra radioaktyvių ar toksiškų medžiagų, leidžiama palikti dirbtinėse žemės gelmių ertmėse.

Į Konstitucinį Teismą 2013 metų lapkritį kreipėsi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovo socialdemokrato Algimanto Salamakino vadovaujama 34 Seimo narių grupė - jos teigimu, tokiu būdu išgaunant skalūnus, tai neigiamai paveiktų aplinką ir žmonių sveikatą.

Anot parlamentarų, taikant hidraulinio uolienų ardymo technologiją, kai į uolienas žemės gelmėse dideliu slėgiu yra įspaudžiama labai daug vandens, smėlio ar keraminių dalelių bei cheminių medžiagų mišinio, kurio dalis lieka žemės gelmėse, uolienos yra suardomos ir užteršiamos cheminėmis medžiagomis.

KT pažymėjo, kad valstybė turi konstitucinę priedermę užtikrinti žemės gelmių apsaugą ir racionalų naudojimą, todėl gali būti nustatytas ypatingas jų apsaugos ir naudojimo santykių teisinis reguliavimas, įskaitant specialias veiklos sąlygas, ribojimus ir draudimus.

Lietuvoje žvalgyti ir išgauti skalūnų dujas pretendavusi JAV energetikos kompanijos „Chevron" 2013 metais pasitraukė iš konkurso dėl reikšmingų pokyčių Lietuvos mokesčių, teisinėje ir reguliavimo aplinkoje. „Chevron" vienintelė dalyvavo 2012 metais skelbtame pirmajame skalūnų dujų žvalgybos konkurse.

Nepatvirtintais duomenimis, išgaunamų skalūnų dujų ištekliai Lietuvoje gali siekti maždaug 100-120 mlrd. kubų.

K. Trečiokas: sprendimas dėl skalūnų bus svarbus ateityje

Pasak aplinkos ministro Kęstučio Trečioko, šiuo metu apie skalūnų gavybą Lietuvoje neverta kalbėti. „Teismo sprendimas reiškia, kad esant reikalui, bus teisinis pagrindas gavybai. (...) Tačiau šiuo metu sprendimas nėra aktualus, jis yra į ateitį. Skalūnų dujos dėl situacijos rinkoje yra praradusios aktualumą ir sprendimas tiesiog įneša ramybę", - sakė K. Trečiokas.

Pasak jo, kritus naftos kainoms bei Paryžiuje susitarus dėl CO2 emisijos mažinimo, bendrovės nebesidomi galimybe išgauti dujas Lietuvoje. Anot K. Trečioko, skalūnai aktualūs galėtų tapti nebent po penkmečio.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Lietuvoje drastiškai mažėja gyvulių skaičius. Kaip tai vertinate?
Orai