Šiaudų perdirbimas garantuoja darbą visus metus
2014-09-22

Pakruojis. Į Estiją iš Meldinių kaimo jau iškeliavo pirmosios 100 tonų šiųmečio derliaus šiaudų granulių. Nors drauge ūkininkaujančių tėvo ir sūnaus Jono ir Pauliaus Jurgeliūnų laukuose dar verda darbymetis, jau ūžia ir įrenginiai granulių gamybos ceche.

Meldinių kaime šiuo metu gyvena apie 40 darbingo amžiaus gyventojų. Tiek pat jų triūsia ir Jurgeliūnų, dirbančių 1400 ha, ūkyje. Perdirbimas samdomiems darbuotojams garantuoja darbą ir žiemą.

„Tačiau kai kurių kaimynų net darbymečiu kelioms dienoms į talką prisikviesti neįmanoma - jiems patogiau gyventi iš pašalpų. Jau ir Pakruojyje, kaip užsienyje, pastebimas darbo jėgos judėjimas. Ūkyje yra žmonių, važinėjančių 30 km į darbą, o gyvenantys už dešimties kilometrų laikomi vietiniais", - pastebi stambiausias Pakruojo rajono ūkininkas Jonas Jurgeliūnas.

Lytagra 2 21 01 11 + Biomase 21 01 18

Mišriame ūkyje auginami tradiciniai augalai: rapsai, cukriniai runkeliai, javai, laikoma 700 gyvulių, iš jų 300 - melžiamos karvės. Kadangi dirvožemiui tręšti naudojamas mėšlas, šiaudai neužariami, jie naudojami granulėms gaminti.

Šiemet perdirbimui sukaupta 3 tūkst. tonų šiaudų. Tai šiek tiek didesnis kiekis negu ankstesniais metais, tačiau, kaip pastebi Paulius Jurgeliūnas, jie prastesnės kokybės, mat pakenkė lietingas periodas.

„Kaip seksis toliau, kokia bus paklausa, sunku prognozuoti, nes gamyba dar neįsivažiavo, kol kas šiemet esame pagaminę tik 150 t šiaudų granulių", ‑ sako P. Jurgeliūnas

Praėjusiais metais pavyko pasiruošti kokybiškesnių šiaudų, juos ūkininkas vertė kraiku, kuris keliavo į Europą. Iš žemesnės kokybės šiaudų pagamintas granules, naudojamas kurui, pirko lenkai. Tačiau energetinių šiaudų granulių nišą kaimyninėje valstybėje netrukus užpildė baltarusiai ir ukrainiečiai, sumažėjo paklausa, krito produkcijos kaina.

Pirmosios 100 tonų šiemet pagamintų granulių parduotos kurui estams, už toną jie mokėjo po 94 eurus be PVM (apie 325 litus). Kaip už energetines granules P. Jurgeliūnui pavyko gauti geresnę kainą nei ankstesniais metais, tačiau ji mažesnė, nei būdavo mokama pernai už kraikui naudojamas granules.

Per mėnesį ūkyje pagamina iki 300, o per metus 3 tūkst. tonų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokią inovaciją ketinate diegti savo ūkyje 2021 metais?
Orai