Joniškio rajone atidaryta biodujų jėgainė
2020-06-22
Liudo Jonaičio socialinės paskyros nuotr.

Joniškis. Penktadienį Joniškio rajone, Skaistgirio seniūnijoje atidaryta kogeneracinė biodujų jėgainė, kurioje elektros ir šilumos energija gaminama deginant metano dujas, išgaunamas iš karvių ir vištų mėšlo bei srutų.

Jėgainės atidaryme dalyvavo premjeras Saulius Skvernelis ir daug kitų svečių. 

„Šis projektas yra svarbus įrodymas, kad inovacijos pasiekia regionus, kad kuriamos naujos darbo vietos ir verslo galimybės regionui. Tai taip pat postūmis klimato kaitos padarinių mažinimo srityje. Džiaugiuosi, kad Vyriausybė galėjo paremti šį projektą“, – sakė premjeras.

RVAC 21 09 30

Skaistgirio seniūnijoje, Taučiūnų kaime kogeneracinę jėgainę pastačiusios „Biometanos“ direktorius Aušrys Grybė sakė, kad jos pajėgumas sieks apie 1 MW elektros ir tiek pat šilumos energijos. Per metus bus pagaminama 6 GWh elektros ir 6 GWh šiluminės energijos. 

Žaliava – metano dujos – bus gaunamos iš Skaistgirio žemės ūkio bendrovės karvidžių komplekso ir Alsių paukštyno sukaupto mėšlo bei srutų.

„Jėgainė degina metano dujas – vidaus degimo variklis suka generatorių, kuris gamina elektros energiją. Šilumą „nuimame“ nuo aušinimo sistemos to pačio vidaus degimo variklio. Kaip žaliavas metanui pagaminti naudojame karvių mėšlą“, – sakė A. Grybė. 

Pagaminama elektros bei šilumos energija bus skirta Skaistgirio ŽŪB karvidžių komplekso ir Alsių paukštyno, dalis – miestelio reikmėms. Svarbiausia – kad metanas nebus išmetamas į orą, sumažės mėšlo ir srutų išskiriama smarvė. O proceso metu gauti skystas ir sausas raugas bus naudojami dirvoms tręšti kaip organinės trąšos.

Pasak A. Grybės, jėgainė pastatyta maždaug per pusantrų metų. Jis nedetalizavo bendros projekto kainos, bet paramos intensyvumas buvo 60 proc. 

Žiniasklaida pernai skelbė, kad šiemet šalia Skaistgirio miestelio, turėtų pradėti veikti biodujų jėgainė, kurios statybai „Biometana“ iš Kaimo plėtros programos (KPP) gaus 1,58 mln. eurų paramą. Tokio galingumo standartinės biojėgainės bendra statybų ir įrengimo kaina yra apie 2,5 mln. eurų.

BNS inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai