Biodegalų gamyboje augalus vis labiau pakeis atliekos
2015-04-29

Strasbūras. Iš augalų išgaunamą biokurą turės laipsniškai pakeisti tvarusis, gaunamas iš atliekų bei jūros dumblių. Antradienį tokiam sprendimui pritarė Europos Parlamentas. ES šalys turi užtikrinti, kad iki 2020 m. bent dešimtadalis transporto suvartojamos energijos būtų gaunama iš tvarių šaltinių.

Nors biokuro gamybai ES per metus teikiama iki 10 mlrd. eurų valstybės subsidijų, vis labiau abejojama jo tvarumu - mat didelė jo dalis gaunama iš augalų, kuriems auginti reikia daug energijos bei didelių žemės plotų.

Nuo 2020 m. taip išgautas vadinamasis pirmosios kartos biokuras turės suteikti ne daugiau kaip 7 proc. visos transporto sektoriuje suvartojamos energijos kiekvienoje ES šalyje. Kuro tiekėjai taip pat turės pranešti Europos Komisijai, kiek atmosferą šildančių dujų išskiriama plečiant maistinių kultūrų plotus (pvz., kertant miškus) dėl to, kad senuosiuose auginami biokurui skirti augalai.

Linas Agro2 20 04 01

Direktyvai įsigaliojus, šalys turės per pusantrų metų numatyti konkrečius planus skatinti naujosios kartos biokuro naudojimą transporto sektoriuje.

EP plenarinės sesijos diskusijoje kalbėjęs europarlamentaras Valentinas Mazuronis (Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa) atkreipė dėmesį, jog svarbu atsižvelgti ir į teisėtus verslo lūkesčius, investicijas ir jų apsaugą, skirtingą ES valstybių situaciją.

„Pirma, nustatoma pirmosios kartos biodegalų riba turi būti priimtina ir įgyvendinama visoms valstybėms. Reikia užtikrinti rinkos stabilumą ir jau padarytų investicijų į pirmosios kartos biodegalų gamybos pajėgumus rentabilumą. Antra, naujų technologijų plėtra leistų supaprastinti biodegalų gamybos procesą ir gamybos sąnaudas, naudoti naujas žaliavų rūšis. Tačiau pažangių biodegalų gamybos technologijos dar tik plėtojamos, daugelis - demonstracinio lygmens ir ekonomiškai nepagrįstos. Todėl manau, kad labai svarbu skatinti mokslinius tyrimus ir technologijų plėtrą", - sakė V. Mazuronis.

Europarlamentaras Bronis Ropė (Žaliųjų frakcija) pažymėjo, kad tokios drastiškos politikos permainos dar kartą parodo, jog teisėkūra turi būti labai pamatuota.

„Lietuvoje biodegalų rinkos augimas buvo labai ženklus: pastatytos net keturios biodegalų gamyklos. Labai svarbu, kad pasiūlyta apsaugoti esamas investicijas iki 2020 m.", - sakė B. Ropė. EP nario nuomone, norint skatinti pažangiųjų biodegalų plėtrą, svarbu užtikrinti, kad gyvybingos įmonės galėtų investuoti į pažangą.

EP, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip pandemija veikia jūsų ūkio ir šeimos gyvenimą?
Orai