Tiesioginės paramos kontūrai vis ryškesni
2014-07-09

Vilnius. Naujuoju finansiniu laikotarpiu aktyvaus ūkininkavimo nepavyko susieti su gyvulių laikymu, todėl siūloma nustatyti reikalavimą pareiškėjams, deklaruojantiems pievas ir ganyklas, dukart jas nušienauti. O tiems, kurie laiko bent 0,3 sutartinio gyvulio, užteks nušienauti vieną kartą.

Naujuoju laikotarpiu keisis tiesioginės paramos struktūra. Tiesioginę paramą sudarys vienkartinė išmoka už plotus (pagrindinė išmoka), žalinimo (30 proc. tiesioginių išmokų voko), jaunųjų ūkininkų schemos (iki 2 proc.), susietoji parama (iki 15 proc.), išmoka už pirmuosius hektarus (10 proc.) Taip pat numatyta teikti ir pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą. Bendra tiesioginės paramos suma Lietuvai 2014-2020 m. sieks 11,2 mlrd. litų.

Lietuva apsisprendė likti prie vienkartinės išmokos už plotus schemos (VIPS), atsisakydama siūlytos bendrosios išmokos. Žemės ūkio ministerijos teigimu, taip sumažės nepanaudotų ES lėšų rizika, bus žymiai mažesnė tiek pačių ūkininkų, tiek paramą administruojančių institucijų klaidų tikimybė, nes tokia sistema jau įprasta.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Iš tiesioginės paramos nebus mokamos išmokos vietovėms su gamtinėmis kliūtimis. Šios vietovės ir toliau bus remiamos iš Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos lėšų, tam skirta 991 mln. Lt.

„Jei mokėtume išmokas už vietoves su gamtinėmis kliūtimis, tai sumažėtų bendroji išmoka, kurią gauna visi žemdirbiai, taip pat ir ūkininkaujantieji nepalankiose vietovėse. Mažiau palankios ūkininkauti vietovės labai tinka gyvulininkystei, tad skatintume žemdirbius imtis šios veiklos ir taip gauti už ją papildomų išmokų", - pastebi žemės ūkio ministras V. Jukna.

Iš Briuselio siūlomų schemų Lietuva atsisakė išmokų ribojimo tiems ūkiams, kurie gauna daugiau kaip 150 tūkst. eurų. Tam tikras ribojimas tokiems ūkiams bus pritaikytas, jei jie naudosis kaimo plėtros programos parama. Tokiems ūkiams paramos intensyvumas bus mažesnis.

Lietuvai svarbi susietoji parama, kuriai skiriama 15 proc. visos šalies tiesioginės paramos. Didžioji šios paramos dalis (150,1 mln. Lt) skiriama gyvulininkystei paremti, likusioji dalis (66,4 mln. Lt) - augalininkystei. Susietoji parama daugiausia nukreipta į pieno sektorių, taip pat remiami ir pieniniai buliai, mėsiniai galvijai, avys bei ožkos. Pagal reglamento nuostatas susietoji parama skiriama ne veiklai plėtoti, bet probleminių sričių veiklai palaikyti, kad ši nesunyktų ir išliktų.

Lietuva tiesioginės paramos schemą šį mėnesį teiks Europos Komisijai, kuri per 2 mėnesius šiai schemai turi pritarti arba ją koreguoti.

Smulkiųjų rėmimas

Ministras V. Jukna pabrėžia, kad nebus atskirai taikoma ir smulkiųjų ūkininkų schema, nes jie gaus išmoką už pirmuosius hektarus. „Smulkiųjų ūkininkų schemos taikymo atveju, jie galėtų gauti išmokas nieko neveikdami, ugdytume vadinamuosius „sofos ūkininkus", o mūsų pozicija - remti aktyvų ūkininką", - sako V. Jukna

2014 m. išmokai už pirmuosius hektarus bus skiriama 10 proc. tiesioginių išmokų bendros sumos ir šiais pinigais bus paremti pirmieji 30 hektarų. Kitaip tariant, kiekvienas žemdirbys už plotą, ne didesnį kaip 30 ha, gautų padidintas išmokas.

Šiuo metu ūkininkų gaunama pagrindinė išmoka sudaro 390 Lt/ha. Pasinaudojus pirmųjų hektarų parama už deklaruotus plotus, jie papildomai gaus ir perskirstymo išmoką - 100 Lt/ha už pirmuosius 30 ha. Kuo mažesnis ūkis, tuo didesnė vidutinė išmoka.

„Didžiausias iššūkis valstybei - užtikrinti, kad ūkininkų valdos nebūtų tyčia skaidomos, siekiant didesnių išmokų už pirmuosius hektarus, kad nebūtų spekuliacijų. 2014 m. žymių valdų struktūros pokyčių neaptikta, todėl tikėtina, kad ir valdos nebuvo tyčia skaldytos", - pažymi Žemės ūkio ministerijos Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Karolis Anužis.

Vis dėlto, kad valdos nebūtų dirbtinai skaldomos siekiant vienintelio tikslo - gauti didesnes išmokas, 2014 m. Tiesioginių išmokų taikylėse įrašyta sąlyga, kad „pareiškėjas negali dalinti valdos, siekdamas gauti didesnę paramos sumą". Kontroliuoti padėtį ir užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams  turės Nacionalinė mokėjimų agentūra.

ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai