Sukirto rankomis dėl BŽŪP – pasirašytas oficialus susitarimas
2013-12-17

Briuselis. Antradienį žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna Briuselyje oficialiai pasirašė Bendrosios žemės ūkio politikos 2014-2020 metų susitarimą. Šis sutarimas užbaigia trejus metus trukusias intensyvias diskusijas ir derybas bei pozicijų derinimus tarp ES valstybių ir svarbiausių ES institucijų.

Gruodžio 16-ąją, ES žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje Lietuva pasiekė vieną svarbiausių savo pirmininkavimo tikslų - oficialų Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) reformos teisės aktų ir Pereinamųjų BŽŪP nuostatų 2014 metams reglamento patvirtinimą.

„Reformos patvirtinimas buvo išties nemenkas iššūkis. Pirmą kartą mes turėjome atsižvelgti net į 28 ES valstybių poreikius, kurių kiekviena pasižymi savita ūkių struktūra, skirtingomis agronominėmis sąlygomis. Esame įsitikinę, kad pasiekėme puikiai subalansuotą rezultatą: išlaikėme tvirtą bendrąją ES žemės ūkio politikos struktūrą, atitinkančią ūkininkų poreikius", - teigia žemės ūkio ministras V. Jukna.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Didžioji dauguma naujosios BŽŪP nuostatų įsigalios nuo 2015 metų sausio 1 d. Siekiant išvengti spragos tarp dabartinių taisyklių ir reformuotos BŽŪP taisyklių įsigaliojimo, numatytos Pereinamosios nuostatos 2014 m., kurios užtikrina sklandų perėjimą iš esamo laikotarpio į naująjį 2014-2020 m. laikotarpį. Tuo pačiu metu numatytos Pereinamosios priemonės užtikrins dabartinių BŽŪP paramos priemonių tęstinumą.

„Politinis sutarimas dėl šių pereinamųjų nuostatų pasiektas spalio mėn. pabaigoje. Mums pavyko pasiekti užsibrėžtą tikslą ir išvengti galimo teisinio bei finansinio vakuumo, kuris galėjo neigiamai paveikti tiek ūkininkus, tiek ir administruojančias institucijas. Bendroji žemės ūkio politika ir toliau bus esminė Sąjungos politika, kuri leis užtikrinti tvarų, produktyvų ir konkurencingą, klestintį ES žemės ūkio sektorių", - patvirtino V. Jukna.

Žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius teigia, kad susitarimą dėl Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) sudėtingiausia buvo pasiekti, sprendžiant išmokų bei kvotų panaikinimo klausimus.

„Sudėtingiausia iš to, kas buvo mums aktualu, tai susietos su gamyba paramos kompromisas, taip pat kvotų panaikinimas nebuvo lengvas, nes pieno kvotos dingsta po 2015 metų, cukrinių runkelių - po 2017 metų. Aišku, sudėtinga buvo ir dėl tiesioginių išmokų, nes iki vienodų išmokų yra toli, tačiau pasiektos labiau vienodos išmokos", - sako M. Kuklierius.

Viceministras teigia, kad niekas nebesikeis ir kompromisai tikrai pasiekti: „Jau viskas gerai, dėl visko sutarta".

Pereinamasis laikotarpis nustatytas, kad ūkininkai galėtų paraiškas finansavimui bei kitus dokumentus teikti pagal 2007-2013 metais galiojusias nuostatas. Per vienus metus bendrijos narės turėtų spėti perkelti naujoves į savo nacionalinę teisę bei su pasikeitimais supažindinti žemdirbius.

„Pati reforma yra nuo 2015 metų, o pereinamasis laikotarpis prasidės kitais metais. (...) Į pereinamąjį laikotarpį įeis visi teisės aktai, kol neįsigaliojo reforma - išmokos ir kita", - sako M. Kuklierius.

Pereinamasis laikotarpis numato, kad kitąmet bus panaikintas ribojimas, neleidžiantis teikti paramos plotams, kurie 2003 metais neatitiko geros agrarinės būklės reikalavimų.

Lietuvos žemdirbiai dabar gauna išmokas, sudarančias apie 50 proc. ES vidurkio, būsimoje finansinėje perspektyvoje jas numatoma padidinti iki 65 proc.

ŽŪM, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai