Reformuojama BŽŪP: biudžetas naujas, taisyklės – senos
2013-04-24

Liuksemburgas. ES pirmininkaujanti šalis Airija ir Europos Komisija pirmadienį pristatė derybų eigą su Europos Parlamentu dėl Bendrosios žemės ūkio politikos. Siekiant kompromiso, visoms pusėms teks daryti nuolaidų, o dėl išsitęsusių derybų reformos pradžia nukeliama į 2015-uosius.

Iš viso suplanuoti 34 trišaliai derybų susitikimai (trilogai), kuriuose dalyvauja Europos Tarybos, Europos Komisijos ir Europos Parlamento atstovai. Iki šiol yra įvykę 6 derybiniai susitikimai.

Trišaliai susitikimai išryškina esminius pozicijų skirtumus dėl būsimos žemės ūkio politikos. Visai tikėtina, kad pirmininkaujanti valstybė narė Airija gegužės mėnesį prašys ES Tarybos pakoreguoti derybinius įgaliojimus, kad iki birželio pabaigos pavyktų pasiekti kompromisą su Europos Parlamentu.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Europos Komisijos narys, atsakingas už žemės ūkį ir kaimo plėtrą, rumunas Dačianas Čiolosas (Dacian Ciolos - kairėje) ir ES Tarybai pirmininkaujančios Airijos žemės ūkio ministras Saimonas Kovenis(Simon Coveney). Europos Komisijos nuotr.

ES naujųjų šalių atstovai Tarybos posėdyje pabrėžė būtinybę ginti poziciją, ypač tokiose svarbiose srityse kaip dabartinės tiesioginių išmokų už plotus sistemos išlaikymas. Kita diskutuotina sritis - paramos susiejimas su aplinkosaugos reikalavimais (žalinimas).

Eurokomisaras Dačianas Čiolosas (Dacian Ciolos) pabrėžė, kad kompromisas pareikalaus nuolaidų iš Ministrų Tarybos, o tai reiškia, kad nebus įmanoma patenkinti visų valstybių narių interesų.

Išsiskyrė ir valstybių narių požiūris į vadinamąją finansinę drausmę, t. y. nuo kokios ribos (siūloma 5 tūkst. eurų) taikyti paramos mažinimą.

ES Tarybai pirmininkaujanti Airija pristatė pagrindines trišalėse derybose aptartas temas: tiesiogines išmokas, kaimo plėtrą, horizontaliąsias nuostatas ir bendrą žemės ūkio produktų rinkų organizavimą.

ES Taryba šįkart posėdžiavo Liuksemburge

Politinį susitarimą dėl BŽŪP norima pasiekti 2013 m. vasarą, tačiau reformuotos BŽŪP teisės aktai įsigalios po 2014 m., todėl Europos Komisija parengė bei ES Tarybai pristatė Pereinamojo reglamento (2014 m.) pasiūlymą dėl tam tikrų BŽŪP reformos aspektų, daugiausia susijusių su tiesioginių išmokų sistema bei pereinamosiomis nuostatomis kaimo plėtroje. Kitaip tariant, naujojo finansinio laikotarpio lėšos dar bus skirtsomos pagal senas taisykles.

ES Tarybos posėdyje dalyvavęs Lietuvos ministras V. Jukna susitiko su Jungtinės Karalystės ir Čekijos ministrais. Susitikimų metu aptarti Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai prioritetai bei būsimi svarbiausi darbai žemės ūkio ir žuvininkystės srityse.

Pasak V. Juknos, sutarimą dėl bendrosios žuvininkystės politikos reformos su Europos Parlamentu svarbu pasiekti dar iki Lietuvos pirmininkavimo, kadangi kitu atveju Lietuvai per jos pirmininkavimo pusmetį tektų ypatingai daug darbų. Jau dabar akivaizdu, kad  Lietuva kitą pusmetį turės derėtis su Europos Parlamentu dėl būsimojo Europos jūrinių reikalų ir žuvininkystės fondo, taip pat vadovaus kasmetiniam žvejybos galimybių ir kvotų visuose ES ir ne ES vandenyse nustatymui", - sako žemės ūkio ministras V. Jukna.

MŪ, ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai