EP parengė naują gyvūnų ligų protrūkių prevencijos įstatymą
2016-02-24

Briuselis. Europos Parlamento Žemės ūkio komitetas antradienį patvirtinto susitarimą dėl gyvūnų ligų protrūkių, kaip antai paukščių gripas ar afrikinis kiaulių maras (AKM), prevencijos. Naujos nuostatos suteiks daugiau galių Europos Komisijai, daugiau įpareigojimų gyvūnų augintojams, žemdirbiams, veterinarams.

Nuostatos, kurias dar turi patvirtinti Europos Parlamentas, numato, kad visi profesionalūs gyvūnų augintojai ir pardavėjai privalės registruotis. EK turės teisę reikalauti, kad valstybė narė, jei iškiltų būtinybė, įkurtų nacionalinę šunų ir kitų naminių gyvūnų duomenų bazę.

Projekto autorius, Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys Jasenko Selimović, pabrėžė, kad naujos teisės nuostatos leis valdžios institucijoms ir gamintojams daugiau dėmesio skirti gyvūnų infekcinių ligų prevencijai.

Jo žodžiais, naujos taisyklės leis pasiekti tris dalykus: pirma, susieti gyvūnų sveikatą ir gerovę su žmonių sveikata (tiesioginis ryšys, akcentuojant atsakingą antibiotikų naudojimą, padės kovoti su didėjančiu antimikrobiniu medžiagų atsparumu); antra, valdžios institucijoms ir gamintojams daugiau dėmesio skirti gyvūnų užkrečiamųjų gyvūnų ligų prevencijai ir kontrolei; trečia, sujungti apie 40 teisės dokumentų į vieną pagrindinį teisės aktą.

Gyvūnų gerovė ir ligų prevencija

LYTAGRA 19 07 04 mob

Taisyklėse visų pirma akcentuojamos profilaktinės prevencijos priemonės. Ūkininkai, naminių gyvūnėlių savininkai, o taip pat prekyba gyvūnais besiverčiantys asmenys įpareigojami laikytis gyvūnų gerovės ir atsakingo veterinarinių vaistų naudojimo principų. EK vykdys faktinio antimikrobinių priemonių naudojimo stebėseną valstybėse narėse ir periodiškai skelbs palyginamuosius duomenis.

Europos Komisijai suteikiama teisė imtis neatidėliotinų veiksmų siekiant kovoti su besiformuojančia nauja liga, kuri gali daryti „reikšmingos įtaką" visuomenės sveikatai, žemės ūkio gamybai, gyvūnų gerovei.

Numatyta parengti potencialiai pavojingų ligų, tokių kaip ASF, ar paukščių gripas, sąrašą. Taip pat turi būti parengti planai, kuriuose aptariami veiksmai, kurių reikėtų imtis įvykus ligos protrūkiui. Rengiant šiuos planus dalyvaus žemdirbių, veterinarų, gyvūnų gynėjų ir kitų suinteresuotų organizacijų atstovai.

EP komunikate nurodoma, kad taisyklės apibrėžia ūkininkų, gyvūnų augintojų ir veisėjų, specialistų, kurie dirba su gyvūnais, o taip pat naminių gyvūnų savininkų pareigas užtikrinti gerą gyvūnų sveikatą ir užkirsti kelią ligoms plisti.

Pavyzdžiui, veterinarai turėtų būti teisiškai įpareigoti informuoti savo klientus apie situacijas, susijusias su gyvūnų gerovės ir sveikatos bei žmonių sveikatos sąveika. Be to, turėtų geriau informuoti apie atsparumo gydymui, įskaitant antimikrobinėmis medžiagomis, problemas.

Aptariant susitarimą dėl minėtų taisyklių su valstybių narių atstovais antradienį kalbėjo 42 Žemės ūkio komiteto nariai. Pasisakiusių prieš nebuvo. Europos Parlamentas aptars šį klausimą greičiausiai kovo mėnesį Strasbūre, po to nuostatos ir turėtų įsigalioti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai