EP Komisija nori greičiau suvienodinti išmokas ūkininkams
2013-01-24

Briuselis. Europos Parlamento Žemės ūkio komisija trečiadienį pasisakė už spartesnį tiesioginių išmokų suvienodinimą ES žemdirbiams. Tai gali reikšti didesnes išmokas Lietuvos žemdirbiams po 2014 metų, negu siūlo Europos Komisija. Didesnes išmokas gali užtikrinti Bendrosios žemės ūkio politikos finansavimas ligšioliniame lygyje.

EP Žemės ūkio komisija trečiadienį pradėjo balsuoti dėl 8 tūkst. pataisų, pateiktų po Europos Komisijos pristatyto Bendrosios žemės ūkio politikos reformos plano.

Komisija pritarė pataisai dėl spartesnio jų suvienodinimo. „Išmokos šiek tiek sumažės tose šalyse, kur jos didžiausios, pavyzdžiui, Vokietijoje, Nyderlanduose ir Danijoje, ir šiek tiek padidės ten, kur jos mažiausios, pavyzdžiui, Baltijos šalyse", - cituoja europarlamentarą Janušą Vojciechovskį (Janusz Wojciechowski) Lenkijos portalas portalspozywczy.pl.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Tuo tarpu Komisija nepritarė pataisai, kad visose ES šalyse, tiek senbuvėse, tiek naujosiose, nuo 2014 metų būtų taikoma vienodo dydžio bazinė išmoka už hektarą (už šį pasiūlymą balsavo 11 Komisijos narių, prieš - 30).

Komisija taip pat pritarė prieštaringai vertinamiems pasiūlymams, kurie numato dalies išmokų susiejimą su reikalavimais aplinkosaugai, tarp jų ir reikalavimą auginti savo laukuose bent trijų rūšių augalus, iš kurių nė vienas negalės užimti daugiau kaip 70 proc. pasėlių (tiesa, šis reikalavimas nebus taikomas ūkiuose iki 10 ha, o nuo 10 iki 30 ha - reikalavimas auginti ne mažiau kaip 2 kultūras).

Be to, kiekvienas ūkis gaus kompensaciją už tai, kad 7 proc. žemės ūkio naudmenų perkels į aplinkos apsaugos fondą, t. y. tam tikrą dirbamos žemės plotą pavers natūralia pieva. Balsavimo metu pasiekta, kad šiam reikalavimui būtų taikomas pereinamasis laikotarpis: pirmais ir antrais metais - 3 proc., trečiais metus - 5 proc., o 2017 metais - 7 proc. Šis reikalavimas netaikomas mažesniems kaip 10 ha ūkiams.

EP Žemės ūkio komisija pritarė platesniam „aktyvaus ūkininko" sąvokos aiškinimui, atsižvelgiant į šalių specifiką, kad išmokos pasiektų pirmiausia tuos, kurie iš tikrųjų verčiasi žemės ūkio veikla, neteikiant pirmenybės nuosavybės teisei į žemę. Siekiama, kad išmokos neatitektų oro uostams, kempingams ir pan.

Pranešama, kad parlamento komisija patvirtino didesnę paramą jauniems ūkininkams nei buvo siūlyta iki šiol (privalomas tiesioginių išmokų padidinimas 25 proc.).

EP nariai taip pat pasisakė už cukraus gamybos kvotų išlaikymą iki 2020 m. (turėjo nustoti galios 2015 m.).

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai