Dėl BŽŪP pavyko susitarti laiku. Išmokos galės didėti
2013-09-25

Briuselis/Vilnius. ES pirmininkaujanti Lietuva pasiekė galutinį politinį susitarimą dėl Bendrosios žemės ūkio politikos reformos. Išsaugotagalimybė perkelti iki 25 proc. kaimo plėtros lėšų žemdirbių subsidijoms.

Susitarimą tarp Europos Komisijos ir Europos Parlamento pavyko pasiekti paskutinę minutę. Tolesnis delsimas galėjo sukelti neigiamų pasekmių visų ES šalių žemdirbiams, nes tai sustabdytų paramos skyrimą žemės ūkiui 2014 metais. Pasiektiems susitarimams dar turi oficialiai pritari Europos Komisija, Parlamentas, Taryba bei vyriausybės.

Antradienio derybų rezultatus pasveikino ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Dačianas Čiolosas (Dacian Cioloş), kuris anksčiau priekaištavo, kad supratimo stoka gali sukelti problemų skiriant išmokas ūkininkams pagal antrąjį BŽŪP ramstį (kaimo plėtros programos lėšos). Dabar D. Čiolosas pareiškė esąs patenkintas, nes „ūkininkai turės daugiau tikrumo ir aiškumo". „Kaip esu sakęs birželį, ši reforma užtikrins, kad  tiesioginės išmokos ūkininkams taps „ekologiškesnės" ir sąžiningesnės", - sakė komisaras.

Birželio mėnesį Parlamentas ir ES narės iš esmės susitarė dėl BŽŪP reformos 2014-2020 m., tačiau derybininkams buvo palikta susitarti dėl klausimų, susijusių su ES biudžetu. BŽŪP reforma numato, kad 30 proc. subsidijų turi būti susietos su aplinkosaugos reikalavimų vykdymu, pavyzdžiui, išlaikyti ganyklas, ekologiniu požiūriu svarbias vietoves, taikyti ir sėjomainą.

Antradienį pasiektas susitarimas vyriausybių ir Europos Parlamento lygyje dėl klausimų, susijusių su ES daugiamete perspektyva. Parlamentas reikalavo peržiūrėti jau pasiektus susitarimus, ministrai nenorėjo grįžti prie to, dėl ko jau suderėta.

Galiausiai ES šalių žemės ūkio ministrai sutiko su kai kuriomis nuolaidomis, kurių siekė Europos Parlamentas, o visų pirma dėl tiesioginių išmokų lubų nustatymo ir bendro kaimo plėtros finansavimo didinimo mažiau išsivysčiusiems ir labiau nutolusiems regionams.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Antradienį galutinai susitarta, kad tiesioginių išmokų suma ūkininkams bus mažinama 5 proc., jei jų gaunama metinė išmokų viršija 150 tūkst. eurų. Ministrai taip pat sutiko padidinti ES bendrą finansavimą kaimo plėtrai mažiau išsivysčiusiems ir atokiems regionams nuo 75 iki 85 proc.

EP sutiko, kad tos ES šalys narės, kurių žemdirbių gaunamos tiesioginės išmokos nesiekia 90 proc. ES vidurkio, gali iki 25 proc. kaimo plėtros lėšų perkelti į tiesioginių išmokų voką. Anksčiau buvo sutarta dėl galimybės perkelti iki 15 proc. lėšų iš vieno ramsčio į kitą. Net ES komisaras D. Čiolosas buvo priešų tokį didinimą, sakydamas, kad 25 procentų yra per daug.

„Esu dėkingas savo kolegoms ministrams, Europos Parlamento bei Komisijos atstovams už jų pastangas suartinti derybines pozicijas ir svarų indėlį siekiant mūsų visų bendro tikslo - tvarios ir efektyvios reformuotos Bendrosios žemės ūkio politikos. Šiandienos derybų rezultatas - puikus pavyzdys, kaip darniai ES institucijos gali sutarti ES ūkininkams aktualiais klausimais", - pabrėžė Lietuvos žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna ŽŪM pranešime spaudai.

MŪ inf.

Europos Sąjungos Tarybos nuotr.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai