Briuselis parems ūkininkus dėl sąžiningos prekybos
2018-04-13

Briuselis. Europos Komisija pateikė pasiūlymą uždrausti nesąžiningos prekybos praktiką maisto tiekimo grandinėje ir taip užtikrinti sąžiningesnes sąlygas mažosioms ir vidutinėms maisto ir žemės ūkio įmonėms, ūkininkams, kurie, neturėdami nei pakankamos derybinės galios, nei alternatyvių būdų pateikti savo produktus vartotojams, dažnai kenčia nuo kitų grandinės partnerių taikomos nesąžiningos prekybos praktikos.

Į pasiūlymą įrašytos ir vykdymo užtikrinimo priemonės, t. y., kai nustatomi pažeidimai, nacionalinės valdžios institucijos gali taikyti sankcijas.

Pasiūlymu siekiama uždrausti tokią nesąžiningos prekybos praktiką kaip antai pavėluotus mokėjimus už gendančius maisto produktus, užsakymų anuliavimą (atšaukimą) paskutinę minutę, vienašalius ar atgaline data atliekamus sutarčių pakeitimus, tiekėjų vertimą susimokėti už sugedusius produktus.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Europos Komisija taip pat aptaria problemas, susijusias su situacijomis, kai pirkėjas grąžina neparduotus maisto produktus tiekėjui; kai iš tiekėjo imamas mokestis už maisto produktų tiekimo susitarimo užtikrinimą arba išlaikymą; kai tiekėjas moka už pirkėjo parduodamų maisto produktų pardavimo skatinimą arba rinkodarą.

Komisijos pasiūlymu reikalaujama, kad valstybės narės skirtų valstybės instituciją, atsakingą už naujų taisyklių laikymosi užtikrinimą. Jei įrodomas nusižengimas, atsakinga įstaiga bus kompetentinga taikyti proporcingą ir atgrasančią sankciją.

Ši vykdymo užtikrinimo institucija galės pradėti tyrimus savo iniciatyva arba remdamasi skundu. Skundų teikėjai galės reikalauti konfidencialumo ir anonimiškumo, kad apsaugotų savo poziciją nuo prekybos partnerio.

Europos Komisijos teigimu, šia praktika galės pasinaudoti įmonės, kuriose dirba iki 250 asmenų ir kurių metinė apyvarta neviršija 50 mln. eurų.

Nesąžiningos prekybos praktiką Briuselis svarstė jau 2016 metais. Su šia problema susiduria dauguma ES šalių narių.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai