Žemės ūkis ir aplinkosauga: kokie iššūkiai laukia 2014-2020 m. laikotarpiu
2013-12-23

Kaunas. Aplinkosauga - tokia tema, kuri daugeliui žemdirbių atrodo neįdomi ir varginanti, tačiau ateinančiu 2014-2020 m. finansavimo laikotarpiu ji įgaus ypatingą svarbą. Tą pabrėžia Lietuvos ūkininkų sąjungos atstovas COPA-COGECA aplinkosaugos grupėje Aušrys Macijauskas.

„Norime mes to ar ne, bet ateityje aplinkosauginiai reikalavimai bus dar griežtesni. Su tuo turime susitaikyti ir tam pasiruošti. Nes jei nežinosime, ko iš mūsų tikimasi, tai tikrai galime skaudžiai nukentėti", - įspėjo A. Macijauskas.

Pasak jo, iš esmės ES mokesčių mokėtojai, iš kurių suneštų pinigų yra mokama parama visiems ūkininkams, nori, kad žemės ūkyje būtų kuo daugiau aplinkosaugos ir kuo daugiau „žalinimo“. Visa BŽŪP reforma nukreipta į tai, kad mokesčių mokėtojams būtų parodyta, kad žemdirbiai labai svariai prisideda prie aplinkos, bioįvairovės, vandens, oro išsaugojimo.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Jei kas nors iš mūsų šalies ūkininkų įsivaizduoja, kad galėtų koks nors mūsų atstovas nuvažiavęs trenkti kumščiu į stalą ir pasakyti, kad mes tokių reikalavimų nesilaikysime, tai tiesiog naivu", - sako LŪS atstovas COPA-COGECA aplinkosaugos grupėje Aušrys Macijauskas

Šiuo metu kiekvienas ūkininkas privalo laikytis numatytų aplinkosauginių reikalavimų (priešingu atveju gresia administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė). Be to, norėdamas gauti tiesiogines išmokas, žemdirbys privalo laikytis Kompleksinio paramos susiejimo reikalavimų (priešingu atveju gresia tiesioginių išmokų sumažinimas). O jei žemdirbys siekia gauti dar ir papildomų išmokų (tarkime, ūkininkaudamas nepalankiose ūkininkauti vietovėse arba už per žiemą laikomas ražienas), įsipareigoja laikytis papildomų reikalavimų.

„Iš diskusijų su ūkininkais matau, kad dar ne visi supranta, kas tai yra kompleksinės paramos susiejimo reikalavimai", - pastebi A. Macijauskas. Kompleksinio paramos susiejimo reikalavimai susideda iš Valdymo reikalavimų (18 standartų) ir Geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės - GAAB reikalavimų (savo ruožtu šie susideda iš Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės reikalavimų aprašo ir sankcijų už geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pažeidimus taikymo metodikos).

Nauji reikalavimai nuo 2015 m.

Kokie nauji reikalavimai nuo 2015 metų? Atsiranda naujas terminas - bazinė išmoka. Ūkininkas, norėdamas gauti bazinę tiesioginę išmoką (ji sudaro 70 proc. tiesioginės hektarinės išmokos), privalės laikytis modernizuotų kompleksinio paramos susiejimo reikalavimų. O norėdamas gauti papildomą tiesioginę išmoką (30 proc.), žemdirbys privalės laikytis žalinimo reikalavimų.

Kokio dydžio bus išmokos už hektarą 2020 metais? „Išsiderėjome 195 eurų/ha (arba 673 Lt) išmoką, ją pasieksime maždaug 2018-2019 m. Toks yra finansinis vokas, tačiau visi suprantame, kad jis gali keistis, priklausomai nuo to, kiek hektarų bus deklaruojama visoje šalyje", - paaiškina A. Macijauskas.

Kartu jis pataria dar neskaičiuoti taip tvirtai būsimų išmokų, nes būtina įvertinti visas naujai atsirandančias schemas: jaunųjų ūkininkų rėmimo schemą, išmoką pirmiems hektarams (kol kas diskutuojama - 10 ar 20 ha), su gamyba susietąsias išmokas (greičiausiai didžioji šios išmokos dalis bus už gyvulininkystės produkciją), žalinimo išmoką. Visa tai mažins tiesioginę išmoką už hektarą. „Konkrečių skaičių dar nėra, nes nėra apsispręsta, kiek ir už ką bus atseikėta", - patikslina A. Macijauskas.

Kaip jau minėta, dabar Kompleksinio paramos susiejimo reikalavimai susideda iš 18 valdymo reikalavimų ir 15 GAAB reikalavimų (standartų). Gera žinia yra ta, kad nuo 2015 m. jų sumažėja: iš 18 lieka 13; iš 15 - 7. Atrodytų, turėtume džiaugtis. Tačiau paanalizavus, kokie reikalavimai išimami iš standartų, paaiškėja, kad, tarkime, iš GAAB reikalavimų išimamas nurodymas, kad ūkininkas privalo naudoti tinkamą techniką - kad padangose turi būti tinkamas slėgis, jog neslėgtų dirvų. Kitaip tariant, nelieka smulkių, savaime suprantamų reikalavimų, o visi pagrindiniai ir toliau galios.

Be to, žadama įdiegti dar du didelius reikalavimų paketus - Vandens direktyvą ir Pesticidų direktyvą. Kol kas dar nepasispręsta, konkrečiai nuo kurių metų tai bus daroma. „Galima sakyti, kad šios direktyvos šiandien jau galioja, iš dalies jos yra perkeltos į nacionalinius teisės aktus, tačiau NMA, tikrindama ūkius, savo klausimynuose šių direktyvų dar neturi. Tačiau kada nors jos atsiras", - patikino A. Macijauskas. Tai reiškia, kad labai griežtai bus pradėti vertinti visi dalykai, susiję su vandens telkinių apsauga, su tvariu pesticidų naudojimu. Tarkime, vandens telkinio apsaugos zonoje ribojamas azoto trąšu naudojimas - iki 80 kg veikliosios medžiagos 1 ha.

Dar prisideda žalinimo reikalavimai, kurie susideda iš sėjomainos reikalavimų, daugiamečių pievų išlaikymo ir tam tikro ploto žemės, skirtos ekologiniams tikslams. Jau aišku, kad žalinimo reikalavimai tikrai atsiranda nuo 2015-ųjų.

Sankcijų akcentavimas žmones nuteikia blogai

Visos Europos ūkininkai šneka apie tai, kad nuo pat Kompleksinio paramos susiejimo reikalavimų įvedimo 2003 metais tai buvo taikomas baudimo instrumentas. Tai nėra gerai, nes neskatina žmonių geranoriškai laikytis šių reikalavimų. Nelimituotas patikrų vietoje lygis (gali siekti ir 100 proc.) tampa neįgyvendinama našta administruojančioms institucijoms.

Patikros atliekamos tikrinant įrašus dokumentuose, o ne realią situaciją. Kitaip tariant, klaida darant įrašą gali lemti sankciją (nors realybėje jokios klaidos nepadaryta). GAAB reikalavimai skirtingose valstybėse labai skiriasi, būtina labiau harmonizuoti. Reikalavimuose skirtingai apibrėžiama tinkama paramai gauti žemė - reikia daugiau aiškumo.

Ūkininkams turėtų būti išaiškinami ne tik patys reikalavimai, bet ir tikslai - dėl ko reikalavimų reikia laikytis. Be to, reikėtų įvesti „geltonąją kortelę" (įspėjimą be sankcijos) - ūkininkui būtų suteikiama galimybė pasitaisyti. Pasak A. Macijausko, labai sveikintinas dalykas būtų ir galimybė savanoriškai dalyvauti patikroje be sankcijų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai