Visuotinis atšilimas mįslingai stabtelėjo
2013-07-01

Berlynas. Klimato ekspertai seniai prognozavo, kad klimatas šils kartu su šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimu - tačiau temperatūra nekyla jau 15 metų. Žurnale „Spiegel" Hamburgo universiteto klimato profesorius Hansas fon Storčas (Hans von Storch) diskutuoja apie tai, kaip šis galvosūkis gali priversti iš esmės pakeisti dabartinius klimato kaitos modelius.

Profesoriaus teigimu, kol kas niekas nepateikė verto dėmesio atsakymo į klausimą, kodėl klimato kaita atrodo sustojusi. Pastaraisiais metais pasaulyje anglies dioksido išmetimas į aplinką išaugo dar labiau, negu buvo baiminamasi. Daugelis klimato simuliacijų rodė, kad per paskutinius 10 metų temperatūra turėtų pakilti maždaug ketvirtadaliu laipsnio Celsijaus, tačiau faktiškai ji išaugo vos 0,06 laipsnio - kitaip tariant, beveik nepasikeitė. Tai, pasak H. fon Storčo, yra „rimta mokslinė problema".

Specialistas įvardija du galimus šio neatitikimo paaiškinimus. Gali būti, kad šiltnamio dujos, o ypač anglies dioksidas, turi mažesnį poveikį klimatui, nei manyta. Taip pat tikėtina, kad mokslininkai nepakankamai įvertino tai, kaip stipriai pasaulio temperatūra svyruoja dėl natūralių priežasčių.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Bet kuriuo atveju dabartiniai klimato kaitos modeliai, anot profesoriaus, yra tobulintini. Pavyzdžiui, paaiškėjo, kad vandenynai sugeria daugiau šilumos, nei rodė skaičiavimai: didesniame nei 700 metrų gylyje vandens temperatūra dabar yra aukštesnė nei kada nors anksčiau.

Kitas simuliacijų trūkumas - didelė paklaida prognozuojant kritulių kiekį. Kaip pavyzdį mokslininkas pateikia Viduržemio jūros regioną, kuriame turėtų mažėti lietaus visus metus, o iš tiesų rudens mėnesiais lietaus būna dar daugiau nei anksčiau.

Temperatūrai didelės reikšmės turi ir debesys, kurie šiltnamio efektą gali ir sustiprinti, ir sušvelninti. Per paskutiniuosius 30 metų debesų simuliacijoje, pasak H. von Storčo, pažanga yra labai menka.

Nepaisant visų netikslumų, profesorius yra įsitikinęs, kad pasaulinis atšilimas tęsis. Jo nuomone, iki šimtmečio pabaigos temperatūra pakils dviem laipsniais Celsijaus ar daugiau.

„Mūsų modeliai yra paremti daugeliu labai subjektyvių prielaidų, - sako klimato ekspertas. - Gamtos mokslai yra taip pat ir socialinis procesas, kurį laikmečio dvasia veikia labiau, nei įsivaizduoja ne mokslininkai. Todėl galite tikėtis ir daugiau staigmenų."

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai