Šernus leis medžioti nuo vasario
2014-01-15

Vilnius. Baltarusijoje įtariant naują afrikinio kiaulių maro židinį, Lietuvoje ketinama gerokai sumažinti šernų populiaciją. Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis leis medžioti šernus ir ne medžioklės sezono metu - nuo vasario pradžios iki balandžio pabaigos.

„Aš vakar daviau nurodymą parengti įsakymą (dėl šernų medžioklės - past.) ir rytoj (trečiadienį - past.) turėčiau jį pasirašyti. (...) Situacija dėl afrikinio kiaulių maro išlieka įtempta, be to, ir Veterinarijos tarnyba išsakė nuomonę, kad reikėtų panaikinti draudimus, todėl bus galima šernus toliau medžioti", - sakė V.Mazuronis.

Tačiau ministras teigė, kad įsakyme nenumatytas įpareigojimas medžiotojams privalomai sumedžioti šernus. Pasak jo, ministerija teisiškai negali to padaryti, nebent galėtų pirkti medžioklės paslaugas, kurioms šiuo metu neturi lėšų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Anksčiau su teisininkais konsultavausi šiuo klausimu ir jie teigė, kad juridiškai ministerija negali nurodyti medžioti šernų - negali ministras sugalvoti vieną dieną liepti šaudyti šernus, kitą - kormoranus. Manau, kad jei būtų nuspręsta valstybiniu lygiu, galėtume nebent pirkti medžioklės paslaugas, nurodydami sumedžioti tam tikrą kiekį šernų", - aiškino ministras.

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius sako, kad būtų idealu, jeigu šalyje liktų 5-10 tūkst. šernų.

„Ieškome galimybių sukurti schemą, kad iš maždaug 100 tūkst. šernų populiacijos Lietuvoje liktų 10 procentų. Vykdome stebėseną, iš šernų paimtuose mėginiuose iki šiol nerasta afrikinio ar klasikinio kiaulių maro užkrato, tačiau sumažinus jų populiaciją labai sumažėtų ir jų kontakto su žmonių auginamomis kiaulėmis galimybė", - sakė J. Milius.

Jo teigimu, Lietuvoje galėtų likti apie 10 tūkst. šernų, o idealiu atveju - 5 tūkst. Apie galimybę mažinti šernų populiaciją kalbama su Aplinkos ministerija, kurios prašoma nestabdyti jų medžioklės vasario-gegužės mėnesiais.

Anot jo, Lietuvoje gaištant šernams, ketinama ieškoti šio reiškinio priežasčių, bet pavojingų ligų kol kas nenustatoma.

Valstybinis veterinarijos inspektorius Marius Masiulis teigė, kad visi Alytaus rajone rasti nugaišę ir visoje šalyje sumedžioti šernai nebuvo užsikrėtę afrikiniu ar klasikiniu kiaulių maru.

„Pirmiausiai tiriame juos dėl pačių pavojingiausių ligų, jų nėra nustatyta. Šią savaitę turime kritusį jauną šerniuką, kuris specialistų bus ištirtas nuodugniau, pradedant bakterinėmis ir baigiant kitomis ligomis. Gavus išvadas, galbūt pavyks už ko nors užsikabinti", - sakė jis.

Lietuvoje ištirta apie 3 tūkst. šernų ir beveik 8 tūkst. kiaulių mėginių, tačiau maro užkrato nerasta, tačiau jo grėsmė šalyje išlieka.

Europos Komisija (EK) pernai atmetė prašymą finansuoti tvoros pasienyje su Baltarusija statybą, siekiant sustabdyti laukinių gyvūnų judėjimą.

Neoficialiais duomenimis, pasklidus žinioms apie galimą naują užkrato židinį Baltarusijoje, netoli sienos su Lietuva, susirūpinimą reiškia kai kurios užsienio šalys.

Lietuvos pareigūnai iš Baltarusijos nėra gavę patvirtinimo, kad neoficialios žinios dėl naujo židinio yra teisingos.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai