Po šilumos rekordų – stingdantys šalčiai
2016-01-11

Dotnuva (Kėdainių r.). „Prognozuoti orus sudėtinga: vieną dieną viskas atrodo vienaip, kitą - kitaip. Mūsų šalies orus lemia dvi kryptys: iš Sibiro sulaukiame šalčių, o Atlantas mums atneša šilumą ir švelnų orą. Rusijos sinoptikai Europai žada gana žvarbią žiemą. Ar jų prognozės išsipildys, parodys laikas", - sako Dotnuvos hidrometeorologinės stoties viršininkė Natalija Gaurilčikienė.

Praėję metai šilumos mėgėjus džiugino šiltais orais, rekordų netrūko. „Pernykštė vasara buvo gerokai šiltesnė už vidutinę daugiametę. Ypač šiltas buvo rugpjūtis. To mėnesio vidutinė temperatūra buvo 19,7 laipsnio, o daugiametė vidutinė fiksuota 16,4 laipsnio. Rugpjūtis išsiskyrė ir drėgmės stoka. Iš viso per rugpjūtį kritulių iškrito vos 5,6 mm, o vidutinė daugiametė norma - 96 mm. Visi metai buvo sausi, nes statistiko rodo, kad per 2015 m. iškrito 481 mm kritulių, o metinė norma gerokai didesnė - 669 mm", - sako N. Gaurilčikienė.

Karščiausia pernykščių metų diena Vidurio Lietuvoje buvo rugpjūčio 8-oji. Tądien meteorologai užfiksavo 35 laipsnių karštį ir tai yra arti rekordo. Šalčiausia praėjusių metų diena Vidurio Lietuvoje buvo gruodžio 31-oji. Tądien termometrų stulpelio padala nukrito iki 18 laipsnių žemiau nulio. O praėjusių metų pradžia nebuvo itin šalta - sausio viduryje  temperatūra laikėsi apie minus 15 laipsnių.

„Mus stebino neįprastai šilta 2015-ųjų pabaiga. Nuo 1962 neturėjome tokios šiltos metų pabaigos. Juk nedažai galime pasakyti, kad Kūčių išvakarėse temperatūra buvo teigiama ir siekė beveik 11 laipsnių", - temperatūrų ypatumus vardija N. Gaurilčikienė.

2015-aisiais Vidurio Lietuvos nevargino nei liūtys, nei vėtros. Vėjuočiausias buvo spalio vidurys, kai vėjo stiprumas siekė 19 m per sekundę.

Tačiau šilti 2015-ieji nieko nereiškia - juos pakeitė gana kaprizingi ir šalčio negailintys 2016-ieji. Jau metų sandūroje spustelėjo nemažas šaltukas, žemę užklojo sniegas. O sausio pirmoji savaitė su naktine žemesne negu 25 laipsniai šalčio temperatūra pamėtėjo nemažai iššūkių. Pasak meteorologų, žemės įšalas jau siekia bemaž 20 centimetrų.

Nežinia dėl orų bene labiausiai neramina ūkininkus. Kadangi žemę dengia nedidelis sniego sluoksnis, tai kyla grėsmė jų iššalimui. Ilgametę patirtį turintys žemdirbiai teigia, kad kai kurie pasėliai yra labai neblogai sutvirtėję ir nepasiduoda šalčiams. Blogiausia būtų, jei staiga atšiltų ir vėl atšaltų, tada žiemkenčiai gali iššalti.

Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Jono Talmanto, tik pavasario sulaukus bus galima lengviau atsikvėpti: „Kol kas bent jau Vidurio Lietuvoje sniegas saugo pasėlius. Esame turėję labai skaudžių pamokų - prieš kelerius metus kai kam teko atsėti nuo 80 iki 100 proc. žiemkenčių pasėlių plotų."

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai