Pasienyje su Rusija daugėja galvijų susirgimų leukoze
2017-12-12

Vilnius. Pieno ūkiuose vėl prisiminta enzootinė galvijų leukozė (EGL). Nors Lietuva turi statusą šalies, kurioje šios ligos nėra, vis dėlto kai kuriuose ūkiuose, esančiuose netoli sienos su Rusija, leukozė šiemet buvo užfiksuota. Tai patvirtino Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.  

„Ta liga egzistuoja, - teigė VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis (nuotr. viršuje). - Jeigu leukozės susirgimų labai sparčiai daugėtų, tai gali neigiamai atsiliepti visai Lietuvai. Tačiau kol kas situacija valdoma ir nėra labai grėsminga. Tai tikrai ne kiaulių maras ar kokia kita virusinė liga." Jis pabrėžė, kad leukozės galima išvengti, tik turi būti griežta biosauga pačiame ūkyje.

Šiuo metu dėl leukozės yra tiriama 20 proc. visų kiekvieno rajono galvijų bandų. Jeigu Lietuva prarastų statusą šalies, kurioje leukozės nėra, vėl būtų privalu tirti kiekvieną galviją nuo 2 m. amžiaus. Valstybei tai kainuotų labai brangiai.

Linas Agro2 20 04 01

M. Masiulis didžiausia grėsme įvardijo tai, kad du trečdaliai (13 iš 21) leukozės atvejų užfiksuoti pasienyje su Rusijos Federacija - Vilkaviškio rajone. Vienas atvejis buvo ir Šakių rajone - taip pat prie sienos su Kaliningradu. Tad yra tikimybė, kad virusą gauname iš kitos sienos pusės, kurį gali pernešti ir kraujasiurbiai vabzdžiai. Gali būti, kad virusas plinta ūkininkams naudojant tas pačias ganyklas, vandenį. Tai, kad leukozės atvejų padaugėjo Vilkaviškio r., M. Masiulio teigimu, nėra staigmena, nes ligos atvejų šiame rajone vis pasitaikydavo ir čia situacija dėl leukozės nuolat stebima.

Nustačius leukozę bandoje, pasak M. Masiulio, idealiausia naikinti visą bandą, bet žmonėms tai reiškia didelius finansinius nuostolius. Todėl ūkininkai dažniausiai eliminuoja vieną sergantį gyvulį, bet užkratas tvarte lieka ir po kurio laiko liga bandoje nustatoma vėl. Dėl to nepavyksta ligos išnaikinti.

Daugiausia leukozės atvejų užfiksuota nedideliuose pieno ūkiuose, tik viename ūkyje laikoma apie 100 galvijų. „Aišku, likviduoti tokį ūkį būtų labai brangu visiems - ir valstybei kompensuoti galvijų skerdimo nuostolius, ir pačiam ūkininkui, nes pagal dabartinę teisinę bazę, kompensacija mokama tik už tuos gyvulius, kuriems liga nustatyta arba jie įtariami sergančiais. Taigi ūkininkui likviduoti visą bandą, jeigu nori dezinfekuoti, išvalyti tvartą, patalpas, kad būtų sunaikintas virusas, yra labai brangu. O šių darbų neatlikus, užkratas lieka", - M. Masiulis apibūdino nelengvą ūkių, kuriuose užfiksuota leukozė, padėtį.

Šiemet buvo likviduota viena nedidelė banda, o minėto stambesnio ūkio savininkas su leukoze bando kovoti pamažu. Jo laukia ilgas kelias - paskerdus sergančią ar kelias sergančias karves, po 4 mėn. reikia tirti visą bandą. Jeigu bent vieno gyvulio kraujo mėginys bus teigiamas, jis bus skerdžiamas ir po 4 mėn. vėl reikės atlikti visos bandos tyrimus. Tai reiškia nuostolius, nes sergančių karvių pieno negalima parduoti. Vienintelė paguoda, kad jį galima atskirti nuo sveikų karvių pieno.

Bandydama suvaldyti padėtį, VMVT, pasak M. Masiulio, dabar sanuoja visus ūkius, kurie yra padidinto pavojaus zonoje. Esant galimybei, bus likviduojama visa banda ir prašoma Žemės ūkio ministerijos, kad ūkininkui padengtų nuostolius. „Kito kelio nematome - tik likviduoti bandą ir dezinfekuoti tvartus, kitaip su ta liga gyvensime labai ilgai", - teigė VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas. Jeigu iš užkrėstų ūkių nebus išvežama gyvulių ir gyvūninės kilmės produkcija, tikimybė, kad leukozė gali plisti į kitus šalies rajonus, yra beveik nulinė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip pandemija veikia jūsų ūkio ir šeimos gyvenimą?
Orai