Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Aplinka, miškai
Valstybinių ežerų ir upių vandenį naudojantiems žemdirbiams teks registruotis
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Ūkininkai, per parą sunaudojantys nuo 10 iki 100 mvandens iš valstybinių ežerų, upių ir kitų vandens telkinių, nuo kitų metų privalės registruotis. Nauja tvarka ypač aktuali tiems, kurie neturi požeminių gręžinių, taip pat daržovių augintojams.

Tokiems vartotojams Aplinkos apsaugos agentūra (AAA) kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, per sausrą, galės apriboti vandens naudojimą. Aplinkos ministerija sako, kad kol kas jų apmokestinti neketinama. 

„Jokių apmokestinimo planų nėra. Apmokestinimas numatytas tik nuo 100 m3“, – BNS teigė ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės patarėjas Tomas Želvys.

Bioversija 2024 07 09 m7

Ministerijos parengtas vandens naudojimo apskaitos tvarkymo reikalavimų projektas įsigalios, kai jį pasirašys ministras, o iki liepos 19 d. laukiama pastabų.     

Registracija, pasak T. Želvio, bus paprasta – Agentūrai reikės nusiųsti prašymą registruotis paviršinio vandens naudotoju ir nurodyti per parą sunaudoto vandens kiekį.    

„Niekas nestovės, už rankos nelaikys ir nežiūrės, kiek kubų sunaudota – 9 ar 11“, –  tvirtino T. Želvys. 

„Vartotojas, kuris ims vandenį, turės laisva forma vesti failiuką ar žurnaliuką, kiek ir kokią dieną vandens paėmė, kad tikrintojas matytų. Bus tokia kontrolė, bet vis tik labiau moralinė“, – sakė jis. 

Dabar, pasak jo, nėra jokios apskaitos, kas ir kiek sunaudoja savo reikmėms vandens, kurį pasiima iš ežerų, upių ir kitų telkinių.  

„Matysime, kiek yra žmonių, kurie naudoja paviršinį vandenį. Dabar nežinome, kas naudoja iki 100 m3 vandens ir kiek. Agentūra matys bendrą vaizdą, tad per sausrą galės mėnesiui, savaitei ar kelioms dienoms apriboti vandens paėmimą iš konkretaus vandens telkinio, kad jam nebūtų padaryta žala, nes turės informaciją, kas yra to vandens naudotojai“, –  kalbėjo T. Želvys.

Šiuo metu gyventojai ir ūkininkai, jei iš vandens telkinio kas mėnesį išpumpuoja daugiau negu 100 m3 vandens, moka 0,3 cento už kiekvieną kubinį metrą.  

Seimas prieš metus nustatė naują tvarką, kaip nuo 2024 m. bus galima naudoti upių ar ežerų vandenį. Tada labiausiai nerimauta, kad naujas mokestis bus taikomas smulkiems sodininkams ir daržininkams.

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos