Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Aplinka, miškai
Lietuvos miškuose uraganas išvertė per 700 tūkst. kubinių metrų medienos

Kaunas, sausio 21 d. Generalinės miškų urėdijos duomenimis, antrąjį sausio savaitgalį praūžęs uraganas "Ervinas" valstybiniuose miškuose išvertė 394 tūkst. kubinių metrų medienos. Maždaug tiek pat nuostolių patyrė ir privačių miškų sektorius. Patirti nuostoliai dar tikslinami.

Vėjas daugiausiai išvartė ir nulaužė medžių šiaurinių ir vakarinių šalies regionų miškuose. Uraganas ypač pakenkė arčiau pajūrio esančių Kretingos, Rietavo, Telšių urėdijų miškams. Daug vėjovartų padaryta Pakruojo, Rokiškio, Joniškio miškuose.

Valstybiniuose miškuose dėl uragano padarinių pajamų sumažės bei nuostoliai sudarys per 5 mln. Lt. Pajamos iš vieno išlaužtos ir išverstos kubinio metro medienos vidutiniškai  sumažėja 14 Lt dėl medienos sortimentų prekinio pablogėjimo ir medienos ruošos išlaidų padidėjimo.

Bioversija 2024 04 26 m7

Labiausiai nukentėjo šiaurės – vakarinėje šalies dalyje esantys miškai: Mažeikių miškų urėdijoje išlaužyta ir išversta 60 tūkst., Telšių miškų urėdijoje – 36 tūkst., Joniškio miškų urėdijoje – 25 tūkst. kubiniai metrai medienos. Pietų ir pietrytinėje šalies dalyje miškai nuo uragano beveik nenukentėjo. Druskininkų miškų urėdijoje miškai visiškai neišlaužyti, Varėnos miškų urėdijoje išlaužyta ir išversta 0,2 tūkst., Nemenčinės miškų urėdijoje – 1 tūkst., Alytaus ir Marijampolės miškų urėdijose – 1,1 tūkst. kubinių metrų medienos.

Privačių miškų savininkų asociacija apie privačiame miškų sektoriuje patirtus nuostolius tikslių duomenų dar negali pateikti, nes daug miško savininkų dar neapžiūrėjo savo miško valdų. Privačių miškų savininkų asociacija kreipėsi į vyriausybę, kad privačiuose miškuose padarytą žalą padėtų įvertinti aplinkos apsaugos inspektoriai. Iki sausio pabaigos turėtų paaiškėti, ar bus priimtas toks nutarimas. Šiuo metu privačius miškus apžiūri kooperatyvų pirmininkai ir padeda savininkams įvertinti patirtus nuostolius bei pataria, kaip toliau tvarkyti suniokotą mišką.

Kaip "Mano ūkiui" sakė Aplinkos apsaugos ministerijos Miškų ūkio plėtros skyriaus vedėjas Donatas Dudutis, preliminariais skaičiavimais Lietuvos miškų patirti nuostoliai yra 10 kartų mažesni negu kaimyninės Lenkijos miškuose padaryta žala. Latvijos miškininkai skaičiuoja per 7 mln. kubinių metrų medienos nuostolių.

Estijoje uraganas išvertė apie 1 mln. kubinių metrų miško medžių. Beveik pusė iš šio skaičiaus - valstybei priklausančiuose miškuose.

Nuostoliai perkopė 36 mln. litų

Iš viso uraganas "Ervinas" šalies gyventojams, savivaldybėms bei ūkio subjektams atnešė mažiausiai 36,6 mln. litų nuostolių. Šie duomenys tebėra tikslinami.

Smarkus vėjas apgadino daugybę pastatų, išvartė medžius, užblokavo kelius, nutraukė elektros linijas, buvo atjungta daugybė elektros pastočių.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos duomenimis, vien savivaldybėms ir ūkio subjektams uragano padarytų nuostolių dydis sudaro apie 22 mln. litų.

Bendra nuostolių suma energetikos sektoriuje, neįvertinus prarastų lėšų dėl nepatiektos elektros energijos, yra apie 2,8 mln. litų. 4185 gyvenvietės ir kaimai liko be elektros, buvo atjungtos 53 elektros linijos ir 9642 transformatorinės, nulaužta 460 elektros linijų atramų, 1658 vietose nutraukti elektros linijų laidai bei padaryti kiti pažeidimai.


Energetikos, miškų ir kelių sektorių nuostoliai turėtų būti suskaičiuoti iki kovo mėnesio. Žalą kultūros vertybėms tikslina Kultūros vertybių apsaugos departamento sudarytos ekspertų komisijos.

1999 metų gruodžio 4 dieną virš Lietuvos praūžęs uraganas "Anatolijus" atnešė apie 36,6 mln. litų nuostolių.

Beje, civilinės saugos specialistų pastebėjimu, iki Lietuvos atūžęs "Ervinas" jau buvo gerokai nusilpęs - pagal vėjo greitį tai buvo nebe uraganas, o tik audra. Uraganiniu laikomas toks vėjas, kurio greitis pasiekia daugiau kaip 30 metrų per sekundę. Siaučiant "Ervinui", Lietuvoje vėjo gūsiai vietomis siekė iki 30 metrų per sekundę.

MŪ ir Eltos inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos