Labanore mėnesiui stabdomi kirtimai
2018-09-19

Vilnius. Kilus visuomenės nepasitenkinimui dėl Labanoro regioniniame parke kertamų valstybinių miškų, visuose juose mėnesiui stabdomi kirtimai, BNS pranešė aplinkos ministras.

„Kilus visuomenės susirūpinimui dėl kertamos Labanoro girios, šioje saugomoje teritorijoje esančiuose valstybiniuose miškuose vieną mėnesį nebus vykdomi jokie kirtimai“, – pranešė aplinkos ministras Kęstutis Navickas.  

Jo žodžiais, pertrauka būtina, siekiant iš naujo peržiūrėti miško kirtimų planus, įvertinti, ar ligšiolinė ūkinė veikla Labanoro girioje nebuvo vykdoma pažeidžiant galiojančią tvarką.

Vaderstad 12 05

„Tam, kad peržiūrėtume visas planavimo procedūras, įvestume saugiklius, kad tokiose vietose – vertingiausi miškai, biologinės įvairovės miškai būtų apsaugoti, ir manau, kad ta pauzė tam ir reikalinga – susivokti, susiprasti, ar buvo padaryti pažeidimai, kad ateityje jų būtų išvengta“, – BNS sakė ministras.

Valstybinė miškų urėdija vienam mėnesiui privalės nutraukti kirtimus Labanoro regioniniame parke ir peržiūrėti šių kirtimų planavimo procedūras. Valstybinei miškų tarnybai pavesta per šį laikotarpį patikrinti, kaip laikomasi miško kirtimo taisyklių, rašoma pranešime spaudai.

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį su aplinkos ministru sutarė, kad turėtų būti griežtinama kirtimų vertinguose Lietuvos miškuose tvarka. Planuojama dvigubinti plotus, kuriuose negalima ūkinė veikla, riboti plynus kirtimus.

Pasak premjero, netrukus Vyriausybę pasieks siūlymai, kaip labiau apsaugoti Labanoro girią, svarstomas klausimas ir dėl plynų kirtimų ribojimų.

Tuo tarpu Valstybinių miškų urėdijos (VMU) vadovas Marius Pulkauninkas antradienį tikino, kad miškas kertamas tam skirtuose ūkiniuose miškuose ir tai nėra draudžiama. Jo manymu, visuomenei ir valdžiai reikia sutarti, ar apriboti kirtimus saugomose teritorijose.

„Saugomose teritorijose, norint išlaikyti tą pačią miško rūšį, be plyno kirtimo negalima to pasiekti. Pavyzdžiui, pušys yra šviesą mėgstantys augalai ir jei iškirsime tik pusę medžių, tai toje vietoje ataugs nebe pušys, o beržai, ir miškas pasikeis. Todėl reikia bendro sutarimo, jei norime kad miško rūšis nesikeistų, medžius reikia iškirsti plynai ir visus juos atsodinti, tada po kiek laiko žaliuos gražus pušynas“, – aiškino VMU vadovas.

Anot jo, plyni kirtimai taip pat reikalingi, norint išnaikinti medžius užpuolusius kenkėjus. Labanoro girioje, pasak M. Pulkauninko, kertami medžiai buvo miškuose, skirtuose ūkinei veiklai – medienos auginimui.

VMU vadovo teigimu, valstybiniuose miškuose miško ruoša yra tolygi per visus metus. „Matome, kad valstybiniuose miškuose šiemet kertame mažiau, nei kirtome pernai, o privačiuose miškuose, kadangi mediena yra pabrangusi, matome, kad kertama žymiai daugiau nei pernai“, – sakė M. Pulkauninkas.

Pasak jo, Utenos regione, kur yra Labanoro giria, valstybiniai miškai sudaro tik 20 proc. visų miškų, likusi dalis priklauso privatiems savininkams. Visoje Lietuvoje valstybinių ir privačių miškų yra po lygiai.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai