Kovai su deglige bus imamasi griežtesnių priemonių
2013-05-14

Vilnius. Atvejis Kauno rajone, kai pusę metų neradus sodybos savininko nebuvo imtasi priemonių sunaikinti bakterinės degligės židinį, atskleidė fitosanitarijos priemonių tvarkos taikymo trūkumus. Valstybinė augalininkystės tarnyba siūlo tobulinti tvarką ir kontrolės nuostatas. Tarnyba atkreipia dėmesį, kad situacija Kauno rajone nėra ekstremali.

Anot Valstybinės augalininkystės tarnybos pranešimo, bakterinės degligės židinys Kauno rajone kol kas yra nustatytas tik viename ūkyje. Ši situacija galėjo tapti ekstremali tik tada, jei savininko paieška būtų užtrukusi dar vieną mėnesį (kai augalai šeimininkai būtų sulapoję ir sužydėję, o vabzdžiai suaktyvėję po žiemos ramybės būsenos) ir jeigu ligos židinio sunaikinimui būtinų priemonių nebūtų imtasi laiku.

„Sunaikinti bakterinės degligės židinio iš karto po jo nustatymo (t. y. po 2012 m. lapkričio 13 d.) buvo neįmanoma dėl objektyvių priežasčių. Esant įšalusiai žemei, kuri dar yra padengta ir sniego danga, neįmanoma surasti mažų savaiminukų, kurie gali būti bakterinės degligės augalai šeimininkai ir jų sunaikinti - t. y. išrauti ir sudeginti. Kadangi cheminių priemonių nėra sukurta, ši liga gali būti išnaikinama tik išraunant užkrėstus medžius bei aplink juos 20 m spinduliu augančius medelius su šaknimis ir juos sudeginant. Žiemą, kai žemė įšalusi, su šaknimis išrauti didelius medžius yra neįmanoma. Be to, po sniego danga gali būti pasislėpę ir atžalos bei vienmečiai savaiminukai augalai, kuriuos rasti taip pat sudėtinga. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad šiemet iki balandžio pradžios, o kai kuriuose rajonuose ir iki mėnesio vidurio, vis dar buvo sniego, o žemė buvo įšalusi", - rašoma VAT pranešime.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Fitosanitarijos įstatymas, Fitosanitarijos priemonių nuo bakterinės degligės naudojimo tvarkos aprašas suteikia Valstybinei augalininkystės tarnybai teisę tik nustatyti kenksmingųjų organizmų židinius, duoti nurodymus sunaikinti užkrėstus augalus ir kontroliuoti numatytų priemonių įgyvendinimą (prižiūrėti bakterine deglige užkrėstų augalų naikinimą) bei naudoti nustatytas poveikio priemones asmenims, nesilaikantiems minėtų teisės aktų reikalavimų.

„Todėl mūsų veiksmai šiuo atveju yra nukreipti į žemės sklypo, kurio teritorijoje nustatytas degligės židinys, savininko nustatymą bei raštiškų nurodymų jam įteikimą. Nuo židinio nustatymo iki kreipimosi į Kauno rajono savivaldybę, Tarnyba pagal savo kompetenciją atliko visus būtinus veiksmus žemės sklypo savininko buvimo vietai nustatyti bei su juo susisiekti", - pabrėžiama pranešime.

2012 m. lapkričio 13 d. Kauno r., Babtų sen., Stabaunyčiaus kaime esančiame žemės sklype buvo nustatyta vaismedžių bakterinė degligė, kurią sukelia kenksmingasis organizmas - bakterija Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. Šiame sklype minėta liga buvo nustatyta ir 2009 m., tačiau tuomet pavyko susisiekti su savininku ir židinys buvo sunaikintas.

Tuo tarpu 2012 m. lapkričio mėn. VAT specialistui nuvykus uždaryti ligos židinio, buvo paimti atsitiktiniai mėginiai latentinei (be požymių) stadijai nustatyti. Anot pranešimo, gavę Fitosanitarinių tyrimų laboratorijos rezultatus, VAT Kauno regioninio skyriaus specialistai iš karto mėgino susisiekti su savininku telefonu (kai kurie numeriai išjungti, kitais niekas neatsiliepė), el. paštu (neatsakyta), buvo nuvykę į namus pagal 2009 m. nurodytą adresą (nepavyko rasti gyventojų, nors kaimynai tvirtino, kad bute gyvenama, bet telefono ar kt. kontaktus atsisakė duoti).

Nepavykus jo surasti ir pranešti apie nustatytą jo žemės ūkio valdoje esantį bakterinės degligės židinį, VAT, prašydama padėti surasti savininko ir jo artimųjų deklaruotos gyvenamosios vietos adresą ir telefonų numerius, kreipėsi į Policijos departamentą, Gyventojų registro tarnybą, ieškojo informacijos Žemės ūkio informacijos ir verslo centro duomenų bazėje, apklausė židinio savininko kaimynus. 2013 m. kovo 6 d. Tarnybai buvo pateiktas tik savininko deklaruotos gyvenamosios vietos adresas, pagal kurį jau kitą dieną registruotu laišku žemės sklypo savininkui buvo išsiųstas pranešimas apie jo sklype aptiktą bakterinės degligės židinį ir pateikti rašytiniai nurodymai dėl židinio sunaikinimo. Tačiau šis pranešimas nebuvo įteiktas žemės sklypo savininkui ir buvo grąžintas į Tarnybą.

„Nepavykus susisiekti su žemės sklypo savininku bei artėjant aktyviam bakterinės degligės plitimo sezonui, gegužės 9 d. buvo priimtas sprendimas kreiptis į Kauno rajono savivaldybę. Šiuo žingsniu buvo siekiama, kad institucija priimtų sprendimus, reikalingus situacijai valdyti bei organizuotų ir vykdytų neatidėliotinus likvidavimo darbus", - rašoma pranešime.

VAT pabrėžia, kad nustačiusi karantininį kenkėją ar ligą, ji tik kraštutiniu atveju kreipiasi rajonų savivaldybes, t. y. kai pačiai oficialiomis priemonėmis nepavyksta surasti savininko. Toks veiksmas ir buvo atliktas šiuo atveju.

Valstybinė augalininkystės tarnyba teigia nesuprantanti, kodėl Kauno rajono savivaldybė, gavusi oficialų prašymą iš valstybinės institucijos, į penktadienį suorganizuotą posėdį nepakvietė jame dalyvauti VAT atstovų, kurie būtų galėję išsamiau paaiškinti ar atsakyti į visus su šia situacija susijusius klausimus.

VAT pabrėžia, kad aprašomos situacijos iki šiol nėra pasitaikę, tačiau atkreipia dėmesį, kad ateityje jų gali būti ir daugiau dėl išvykusių ir gyvenamosios vietos užsienyje nedeklaravusių asmenų aplaidumo.

Šiuo metu VAT derina žemės ūkio ministro įsakymo „Dėl Fitosanitarijos priemonių nuo bakterinės degligės naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo" pakeitimo projektą. Pakeitimo tikslas - patikslinti įsakyme apibrėžtas sąvokas ir kontrolės nuostatas, siekiant efektyviau vykdyti bakterinės degligės fitosanitarinę kontrolę, ir užkirsti kelią jos plitimui išsaugant saugomos zonos statusą dėl šios ligos. Naujai parengtame įsakymo projekte papildomos ir patikslinamos soduose, medelynuose ar kitose augavietėse reglamentuojamos atliekamų tyrimų ir patikrinimų procedūros, fitosanitarinė kontrolė nustačius židinį ir po užkrėstų augalų sunaikinimo.

Šiuo metu bakterinės degligės židinys Kauno rajone yra likviduojamas.

Parengta pagal Valstybinės augalininkystės tarnybos pranešimą

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai