Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Aplinka, miškai
Klimato planas: žemdirbiai ragina neprisirašyti nepamatuotų ambicijų
Asociatyvi Pixabay (Pexels) nuotr.

Vilnius. Nacionalinio energetikos ir klimato srities veiksmų plano (NEKSVP) atnaujinimas artėja link finišo. Žemdirbiai sako, kad svarbiausia, jog ambicijos būtų pamatuotos ir nemažintų konkurencingumo.

Portalui manoūkis.lt pasiteiravus Aplinkos ministerijos, kokia NEKSVP atnaujinimo stadija, Ministerija atsakė, kad planą ruošia Energetikos ministerija, o „Aplinkos ministerija rengia tik nedidelę dalį, susijusią su klimato kaitos iššūkiais“ ir savo dalį jau yra parengę.

Energetikos ministerijos Komunikacijos skyrius patvirtino, kad planas kartu su Aplinkos ministerija bei kitomis institucijomis atnaujinamas ir priminė, kad pernai liepą Europos Komisijai (EK) buvo pristatytas bei viešosioms konsultacijoms pateiktas atnaujinto NEKSVP projektas. Gruodį EK Lietuvai pateikė 19 rekomendacijų, kaip planą galima patobulinti. 

Bioversija 2024 07 09 m7

„Pagal ES Reglamento Nr. 2018/1999 14 straipsnį visos valstybės narės privalo atnaujintus NEKSVP pateikti iki šių metų birželio 30 d. Paskutinėmis žiniomis, dauguma valstybių, įskaitant Lietuvą vėluos tai padaryti. Lietuva siekia neskubėti ir parengti kokybišką dokumentą“, – rašoma Energetikos ministerijos atsakyme.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad šiuo metu Seime derinama ir atnaujinta Nacionalinė energetikos nepriklausomybės strategija (NENS). O kadangi NEKSVP bus ir NENS įgyvendinimo planas, šie dokumentai privalo būti suderinti tarpusavyje.

Anot Ministerijos, taip pat baigiama rengti NEKSVP Strateginio pasekmių aplinkai vertinimą (SPAV). Planuojama, kad tiek atnaujintas NEKSVP, tiek SPAV bus pateiktas visuomenei derinti birželio antroje pusėje ir tik suderinus dokumentą, jis bus teikiamas Vyriausybei tvirtinti.

„Atkreipiame dėmesį, kad Aplinkos ministerija rengia ir koordinuoja reikšmingą NEKSVP dalį – Priklausomybės nuo iškastinio kuro (dekarbonizacijos) dimensiją, kuri apima transporto, pramonės, žemės ūkio, žemės naudojimo, atliekų ir žemės naudojimo pakeitimo ir miškininkystės (LULUCF) sektorius (kartu su Susisiekimo, Ekonomikos ir inovacijų ir Žemės ūkio ministerijomis)“, – teigiama Energetikos ministerijos atsakyme.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos (KRŪS) pirmininkas Mindaugas Maciulevičius sako, kad labai svarbu į plano atnaujinimą pažiūrėti atsakingai ir dėti pakankamai pastangų jį derinant bei tobulinant.

„Tai faktiškai apspręs didžiąją dalį mūsų kasdieninio darbo ir gyvenimo (...) Reikėtų žiūrėti į aplinkines šalis, kad išliktų konkurencinga aplinka, kad nepaskubėtume patys pirmi“, – apie Plano atnaujinimą, peržiūrimus įsipareigojimus ir su tuo susijusius pokyčius, CO2 skaičiavimus, galbūt, kai kurių mokestinių lengvatų peržiūrėjimus kalbėjo M. Maciulevičius.

Anot jo, gali būti, kad atnaujinus NEKSVP atsiras poreikis skaičiuoti CO2 ūkio lygiu, tad atsiras rodikliai, kažkokia apskaita, atitinkamai gali didėti ir papildomai kaštai ūkininkams.

„Mūsų kasdieniam darbui reikia degalų, trąšų ir kad neatsirastų per daug ambicingų ribojimų, kas neleistų produktyviai dirbti. Čia, turbūt svarbiausi momentai, į ką reikėtų atkreipti dėmesį. Turėkime omenyje, kad tai konkrečiai lies mūsų realybę, kasdienį darbą (...)

Svarbiausia, kad vėl nepadarytume kažko labai ambicingai, kaip visada mėgstame, patys pirmieji padarome, nors likusi Europa net nesvarsto dar to daryti. Kad nenukentėtų ūkininkų konkurencingumas“, – portalui manoūkis.lt kalbėjo M. Maciulevičius.

Jo teigimu, dabar labai svarbu dokumentą išdiskutuoti ir skirti užtektinai laiko derinimui su socialiniais partneriais, nors galimai ir vėluojama. 

Jis teigė, kad kol atnaujintas NEKSVP dar nepateiktas derinti su visuomene, sudėtinga komentuoti jo turinį, tačiau būtina realiai pažiūrėti į išsikeliamus tikslus ir ambicijas.

„Gal ten bus labai ambicingai parašyta, kad prisistatysime biodujų jėgainių, bet pradėkime nuo to, kad parodykite finansavimo šaltinius. Ar juos turime? Realistiškai įsivertinkime, kada mes tiek turėsime, kad galėsime pasistatyti. Neprisirašykime kažkokių ambicijų, kurioms net neturime pagrindo“, – teigė M. Maciulevičius.

Autorius: Asta Laukaitienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos