Ketinama įteisinti prievolę naikinti Sosnovskio barščius
2018-03-08

Vilnius. Aplinkos ministerija ketina inicijuoti teisės aktų pakeitimus ir įteisinti prievolę visiems žemės savininkams, naudotojams ir valdytojams naikinti ypač agresyvią invazinę rūšį - Sosnovskio barštį. Šiuo metu invazines rūšis draudžiama naudoti, tačiau prievolės jas naikinti nėra.

Iniciatyva pristatyta praėjusią savaitę Aplinkos ministerijoje vykusioje diskusijoje, kurioje aptarta ir jau esama patirtis naikinant šį augalą, pristatyti Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkų tyrimo, kaip naudoti herbicidus naikinant Sosnovskio barščius rezultatai bei kaimyninėje Latvijoje priimta visuotinė prievolė naikinti šį invazinį augalą.

Diskusijos dalyvių nuomone, viena pagrindinių problemų siekiant efektyvaus šio augalo naikinimo ar plitimo stabdymo - bendro visuomenės supratimo, kad visi turi dėti pastangas jį kontroliuoti, stygius. Taip pat, nemažai problemų kyla, kai nerandami žemės sklypų naudotojai, trūksta lėšų naikinimui ir tyrimams, kvalifikuotų naikinimo specialistų.

Įvertinus, kad šiuo metu invazines rūšis draudžiama naudoti (auginti, parduoti, veisti ir pan.), tačiau nėra prievolės jas naikinti, Aplinkos ministerija žada inicijuoti Laukinės augalijos įstatymo ir susijusių teisės aktų pakeitimus, kuriuose bus nustatyti įpareigojimai visiems žemės savininkams, naudotojams ir valdytojams naikinti Sosnovskio barščius. Rengiant šiuos reikalavimus bus tariamasi ir su Invazinių rūšių kontrolės taryba.

Lietuvoje Sosnovskio barščiai paplitęs labai plačiai, aptinkamas beveik visoje teritorijoje, nes nereiklus augimo sąlygoms, subrandina ypač daug sėklų, kuriomis sparčiai plinta apleistuose dirbamuose laukuose, nenaudojamose pievose, pamiškėse, pakelėse, pelkių pakraščiuose, upių pakrantėse ir kitose vietose.

Šios rūšies plitimo svarba reikšminga ne tik dėl invazijos į natūralias buveines, grėsmės žmonių sveikatai, bet ir dėl sukeliamų nemažų finansinių nuostolių ekonomikai, ypač žemės ūkio sektoriui. Be to, Sosnovskio barščių naikinimo metodai pakankamai brangūs, ilgalaikiai, reikalauja specialių apsaugos priemonių, kas dar labiau pabrangina naikinimą.

Sosnovskio barštis 2016 m. paskelbtas invazine Europos Sąjungos rūšimi ir visos ES valstybės narės įpareigotos valdyti šio augalo plitimą. Jis plačiai paplitęs Latvijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, Estijoje, taip pat plinta Rusijoje, net ir už poliarinio rato.

AM, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai