Briuselyje įsižiebė žalia šviesa GMO kukurūzams
2014-02-17

Briuselis/Vilnius. Europos Komisija nusprendė leisti auginti genetiškai modifikuotus kukurūzus, nepaisydama, kad 19 iš 28 ES valstybių narių balsavo prieš, 4 susilaikė, o už tebuvo 5 šalys narės. Komisija aiškina, kad prieštaraujančių balsų paprasčiausiai neužteko sprendimui blokuoti.

Praėjusią savaitę dvylika ES šalių, tarp jų Lietuva, Lenkija, Prancūzija ir Vengrija paragino ES sveikatos komisarą Tonio Borgą užkirsti kelią galimam genetiškai modifikuotų kukurūzų 1507 (kūrėja - JAV bendrovė „Pioneer") auginimui ES.

ES Komisija, kuri yra vykdomoji institucija, teigia privalanti leisti auginti šiuos augalus, tačiau kol kas nenurodė datos, kada išduos leidimą.

Vaderstad 12 05

Komisijos narys T. Borgas paaiškino iš karto po balsavimo, kad tokioje situacijoje Europos Komisija neturi kito pasirinkimo, kaip pritarti leidimui auginti šį GMO Europos Sąjungoje. Tai sukėlė reakciją Europos Parlamente, be kita ko, ir dėl sprendimų priėmimo procedūros.

Vasario 12-osios laiške 12 šalių užsienio reikalų ministrai ir viceministrai (Austrijos, Bulgarijos, Kipro, Prancūzijos, Vengrijos, Italijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Liuksemburgo, Slovėnijos ir Maltos) teigia, kad „sprendimas vis dar yra Komisijos rankose. Komisija dar gali atsiimti savo pasiūlymą", - teigia ministrai.

„Didžioji dauguma Europos Parlamento ir ES šalių nepritarė pasiūlymui (GMO kukurūzų 1507 auginimui ES). Antradienį šį pasiūlymą parėmė tik 5 šalys, o 19 buvo prieš. Toks balsavimo rezultatas lemtų bet kokio kito proceso sprendimo priėmimą", - rašoma laiške. Ministrai taip pat priminė 1999 m. Europos Komisijos deklaraciją, įpareigojančią neprieštarauti daugumos nuomonei tokiose situacijose.

„Norėjome priminti ir atkreipti dėmesį į ne kartą Europos Komisijos išsakytą nuostatą, kad Komisija tikrai stengsis atsižvelgti į šalių narių pozicijas, jeigu susiformuotų tokios didelės šalių daugumos už ar prieš poziciją", - sakė laišką pasirašęs Lietuvos užsienio reikalų viceministras Vytautas Leškevičius.

„Mes norėjome pabrėžti, kad yra tokia didelė šalių narių dauguma, tai yra šalių narių politinė valia, į kurią, tikimės, bus atsižvelgta, net jei ES keblūs teisiniai mechanizmai ir leistų Komisijai elgtis kitaip", - teigė diplomatas.

Už sprendimą leisti auginti GMO kukurūzus 1507 balsavo Ispanija, Didžioji Britanija, Suomija, Estija ir Švedija. Keturios šalys (Vokietija, Portugalija, Čekija ir Belgija) susilaikė. Jų susilaikymas prisidėjo prie to, kad balsavimo rezultatai neleido atmesti paraiškos dėl leidimo auginti GMO kukurūzus Europos Sąjungoje.

ES sveikatos komisaras atsakyme 12 ministrų primena, kad prašymas leisti auginti GMO kukurūzus 1507 pateiktas prieš 13 metų, dėl jo gautos šešios teigiamos nuomonės iš Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) bei Europos Audito Rūmų įpareigojimas spręsti šį klausimą.

„Europos Sąjungos Taryba (vyriausybė) turėjo teisę, jei būtų to norėjusi, blokuoti šį prašymą. Tačiau to nepadarė. Priešingai - leido, kad pasibaigtų maksimalus 3 mėnesių procedūroms skirtas laikas. Tokiais atvejais sprendimą priima Europos Komisija", - teigė komisaras.

Europos Komisija pernai lapkritį kreipėsi į ES šalis nares dėl leidimo auginti genetiškai modifikuotus kukurūzus 1507. Prašymas galėjo būti atmestas, jeigu kvalifikuota ES valstybių narių dauguma būtų nepritarusi prašymui.

Europos Komisija teigia suprantanti klausimo jautrumą, todėl dar 2010 metais pasiūlė teisės aktą, kuris suteiktų galimybę valstybėms narėms pačioms nuspręsti, ar leisti GMO auginimą savo teritorijoje. Tačiau šis pasiūlymas dar nėra gavęs ES Tarybos pritarimo, nepaisant palankios Europos Parlamento ir daugumos valstybių pozicijos. Šis pasiūlymas vėl bus teikiamas kovo 3-iąją aplinkos ministrų Tarybai .

Šiuo metu komerciniais tikslais Europos Sąjungoje gali būti auginami tik modifikuoti kukurūzai MON 810. Leidimas buvo suteiktas ir bulvėms „Amflora", tačiau jų kūrėja Vokietijos chemijos grupė BASF 2012 m. nusprendė nebetęsti su GMO susijusios veiklos Europoje.

Genetiškai modifikuotų kukurūzų auginimo kritikai teigia, kad jų žiedadulkės naikina kenkėjus ir gali pakenkti tam tikroms drugelių rūšims.

Kukurūzų auginimui prieštaravę europarlamentarai taip pat atkreipė dėmesį, kad šios rūšies kukurūzai yra pristatomi rinkoje kaip atsparūs amonio gliufosinatui - herbicidui, kuris ES yra pripažintas toksiškas ir bus uždraustas naudoti po 2017 metų.

MŪ, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai