Žemės ūkio skyriai jau gali raitotis rankoves
2014-11-03

Vilnius. Žemės ūkio ministerija daugiau dėmesio skirs savivaldybių žemės ūkio skyrių darbui ir kontrolei. Žadama daugiau bendradarbiauti su savivaldybių specialistais, organizuoti susitikimus ir mokymus, kad ŽŪM informacija pasiektų kiekvieną žemdirbį. Kol kas tokio bendravimo daugelyje rajonų trūksta, nes žemės ūkio skyriai nevienodai vykdo savo funkcijas.

„Tobulinant valstybės valdymą ir administravimą atliekančių institucijų veiklą, keičiasi ir žemės ūkio funkcijų, perduotų savivaldybėms, administravimo tvarkos bei darbų apimtys. Darbų apimčių pasikeitimas neišvengiamai lemia tai, kad funkcijų finansavimo metodiką reikia peržiūrėti iš esmės", - teigia ministrė V. Baltraitienė.

Trūksta išteklių ar pastangų?

LYTAGRA 19 07 04 mob

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininko Jono Talmanto įsitikinimu, savivaldybių žemės ūkio skyriai mažai dėmesio skiria žemdirbiams dėl pernelyg didelės darbų apimties ir specialistų trūkumo.

„Žemės ūkio skyriai nepajėgia įvykdyti visų jiems priskirtų funkcijų. Anksčiau žemės ūkio skyriaus vedėjas buvo vienas, melioracijos - kitas. Dabar abu skyriai sujungti, vienas ir tas pats žmogus privalo viską kontroliuoti, matyti, įsigilinti. Lėšų nepridėta, atlyginimai tokie patys, tik darbų apimtys didesnės. Neužtenka resursų, pritrūksta laiko. Žemės ūkio skyriaus vedėjas dažniausiai būna paskirtas ir žalos nustatymo komisijos pirmininku, tad reikalų iki kaklo. Vieno laukuose šernai, kito - bebrai, stumbrai, dar koks miškovežis lauką pervažiavo. Rajone gal 2700 ūkininkų ir su jais dirba tik žemės ūkio skyriaus vedėjas. Kaip su visais pabendrauti, kada juos šviesti?", - svarsto J. Talmantas, pripažindamas, kad dėl išvardytų priežasčių į Žemės ūkio skyrius ūkininkai kreipiasi tik tada, kai kyla rimtesnių problemų ar prireikia būtinos informacijos.

Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Artūras Česnauskas yra kiek kitokios nuomonės. Klaipėdietis įsitikinęs, kad kalta ne pati valdymo ir darbo struktūra ar specialistų skaičius, o jų gebėjimas tinkamai atlikti savo pareigas. Štai Klaipėdos rajono ūkininkai pasigenda aktyvesnės savivaldybės Žemės ūkio skyriaus veiklos.

„Vienintelis darbas, kurį tikrai matome vykdant, susijęs su melioracija. Kitais klausimais iš skyriaus mums mažai naudos. Trūksta netgi bendravimo. Kai pakalbame su kitų rajonų ūkininkais, Žemės ūkio skyriai savivaldybėse dirba nevienodai, vieni aktyvesni, labiau kontaktuoja su žemdirbiais, asociacijomis, ūkininkų sąjunga, kiti pasyvesni. Ten, kur specialistai iš tiesų dirba, tai ir rezultatai matyti, o jei nedirba, tai nieko ir nėra. Viskas priklauso nuo skyriuose dirbančių žmonių, nuo jų požiūrio į savo darbą", - sako A. Česnauskas.

Su šiuo požiūriu sutinka ir ministrė Virginija Baltraitienė. Ministrės nuomone, Žemės ūkio skyrių darbas išties didele dalimi priklauso nuo savivaldybėse dirbančių žmonių ir jų kompetencijos. Kaip puikiai dirbančius ministrė įvardija Kelmės savivaldybę ir jos žemės ūkio skyrių.

Kelmės rajono Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjas Juozas Rimkus sako sėkmės formulės neturintis - tiesiog tvarkingai ir sąžiningai vykdo skyriui priskirtas funkcijas: „Mes, kaip Žemės ūkio skyrius, tik teoriškai esame savivaldybei pavaldi institucija, tačiau realiai atstovaujame Žemės ūkio ministerijos poziciją, vykdome deleguotas funkcijas ir atliekame koordinatoriaus vaidmenį".

Pasitaiko piktnaudžiavimo

Nors Žemės ūkio ministerija koordinuoja Žemės ūkio skyrių darbą, tačiau viskas priklauso nuo vietos savivaldybių. Čia pasitaiko ir problemų, ir piktnaudžiavimo biudžetu atvejų. „Savivaldybių administracinė struktūra yra tokia, kad dalį žemės ūkio funkcijų vykdo seniūnijos. Problema ta, kad seniūnijose dirbantys žemės ūkio specialistai ne visada pavaldūs Žemės ūkio skyriui. Pasitaiko, kad Žemės ūkio skyriai rajone išlaikomi, o seniūnijose žemės ūkio specialistų etatai naikinami arba darbuotojai apkraunami visai kitais darbais. O juk kaimo žmogui svarbiausia paslaugą gauti kuo arčiau namų", - sako ministrė V. Baltraitienė.

Pasak ministrės, pastaruoju metu susiduriama su dar viena aštria problema - žemės ūkio technikos registravimu. Vien todėl, kad savivaldybės yra atskiri administravimo vienetai, pasitaiko piktnaudžiavimo atvejų. Tarkime, vienoje savivaldybėje dėl netvarkingų dokumentų technikos neregistruoja, o štai kitoje tas nesudaro jokių problemų.

Dalinsis atsakomybe ir veiksmų koordinavimu

„Ko tikrai pasigendame žemės ūkio skyrių veikloje - tai daugiau geranoriškumo ir konsultavimo, bendravimo su kiekvienu žmogumi. Būtent čia mes įžvelgiame bendradarbiavimo su savivaldybėmis ateities galimybes. ŽŪM turėtų daugiau dirbti su savivaldybių žemės ūkio skyrių specialistais. Galbūt reikėtų daugiau mokymų, susitikimų, kad ŽŪM informacija pasiektų tiesiogiai kiekvieną žemdirbį. Funkcijos žemės ūkio skyriams atiduotos, bet bendradarbiavimas kaip ir nutrūkęs, todėl aš pasisakau už tai, kad jis būtų atkurtas", - sako ministrė, išreikšdama nuomonę, kad apie žemės ūkio skyrių priklausymą Žemės ūkio ministerijai šiandien kalbėti neverta.

„ŽŪM atsako už žemės ūkio politikos formavimą ir teisingą įgyvendinimą. ŽŪM susimažino sau finansavimą, bet rajonams jis nesumažėjo. Diskusijų objektas turi būti ne tiesioginė priklausomybė, o veiksmų koordinavimas, atsakomybės tarp ŽŪM ir savivaldos pasidalijimas. Turime kartu su savivaldybėmis, žemės ūkio specialistais, žemdirbių savivalda diskutuoti ir priimti sprendimus. Tiesiog aiškiai įvardinti, kas už ką esame atsakingi", - teigia ministrė V. Baltraitienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai