Žalinimo reikalavimus būtina taisyti nedelsiant
2015-04-29

Vilnius. Dėl žalinimo reikalavimų interpretavimo žemdirbiams gali kilti problemų, todėl kai kurie Briuselio kabinetuose gimę žalinimo reikalavimai turėtų būti pakoreguoti taip, kad atitiktų ir mūsų šalies žemės ūkio mokslo rekomendacijas bei praktinę patirtį, - sako Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) iniciatyva šią savaitę surengtos išvykos į Pakruojo r. Lygumų, Šiaulių r. Kuršėnų ir Šakių r. žemės ūkio bendroves. Jose dalyvavo Žemės ūkio ministerijos, Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistai.

Anot LŽŪBA pranešimo, žemės ūkio bendrovių gamybai vadovauja aukščiausios kvalifikacijos specialistai, bendrovėse nuo seno įdiegtos tvarios sėjomainos, taikomi naujausi mokslo pasiekimai, todėl iš esmės ši gamyba yra „tvari" ir „žalia". Formalių problemų, deklaruojant pasėlius, gali kilti dėl Ekologiniu atžvilgiu svarbių plotų (EASV), ypač azotą fiksuojančių pasėlių išskyrimo.

Dojus agro 19 09 10

Konkretindamas galinčias kilti problemas, J. Sviderskis sakė: „Yra reikalavimas, kas pupų ir žirnių pasėliai būtų vienalyčiai. Tačiau žirnių vienalyčių nepasėsi, o mišinys jau nebetinka, nes pažeidžia reikalavimus. Kitas pavyzdys susijęs tuo, ką laikyti augalų mišiniu, ką atskiru pasėliu. Nurodoma, kad vienas augalas mišinyje turi sudaryti daugiau kaip 80 proc., tada pasėlis bus laikomas to žemės ūkio augalo pasėliu. Taigi, dobilai turi sudaryti ne mažiau kaip 80 proc. dobilų pasėlio. Klausimas, kaip atskaičiuoti dobilų skaičių konkrečiame plote? Metodikos nėra, vadinasi, įmanomos įvairios interpretacijos, kaip kas supranta."

„Arba štai tarkime, žemdirbys palieka žalią pūdymą, bet privalo įsėti ten ne garstyčias ar rapsus (kuriuos po aparia žaliajai trąšai), o žolines kultūras. Dar vienas paradoksas: tiems ūkiams, kurie neturi gyvulių, privalu palikti nuomojamą žemę pūdymui, bet ateis savininkas ir priekaištaus, kad ūkis žemės nedirba. Tokių subtilių problemų yra daug, tad jas būtina aptarti", - sakė J. Sviderskis.

LŽŪBA surengtų išvykų tikslas - vietose praktiškai įvertinti žemės ūkio bendrovių atitikimą žalinimo reikalavimams, pateikti ekspertams įvertinti žolių mišinių sudėtį ir būklę, jų atitikimą EASV nuostatoms.

Įsitikinta, problemų dėl žalinimo reikalavimų interpretavimo gali kilti. Todėl, anot LŽŪBA pranešimo, kai kurie Briuselio kabinetuose gimę žalinimo reikalavimai turėtų būti pakoreguoti taip, kad atitiktų ir mūsų šalies žemės ūkio mokslo rekomendacijas bei praktinę patirtį, ir Lietuvos atsakingos institucijos planuoja tai padaryti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai