Veislės patentavimas - tiesus kelias į pabrangimą?
2016-04-20

Briuselis/Kaunas. Plati tarptautinė nevyriausybinių organizacijų koalicija pradėjo rinkti parašus, kuriais siekiama pasipriešinti Europos Patentų biuro sprendimui išduoti patentą selekcijos būdu išvestai pomidorų veislei. Šią veislę, kuri turi sveikatai naudingų flavonolių, nori patentuoti Šveicarijos kompanija „Syngenta".

Europarlamentaro Bronio Ropės ir Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorės Zofijos Cironkienės teigimu, bendrovių pastangos patentuoti natūraliu būdu išvestas veisles tik dažnėja, tačiau negalima to leisti, nes greitu metu visi turėsime mokėti korporacijoms net už tas sėklas, kurias naudojame savo reikmėms dešimtmečius.

„Nevyriausybinių organizacijų skaičiavimu, Europos Patentų biurui buvo pateikta net 1 400 prašymų patentuoti tradicinės selekcijos būdu išvestas veisles. Iš jų 180 veislių patentai jau suteikti. Tai iliustruoja, kad didelės korporacijos piktnaudžiauja patentų sistema, siekdamos perimti maisto produkcijos kontrolę. Toks yra ir Syngentos atvejis, kai patentuojama veislė, kuri išvesta sukryžminus Lotynų Amerikoje augančius pomidorus su industrinėse šalyse šiuo metu paplitusia veisle", - sako Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys Bronis Ropė.

Zofijos Cironkienės nuomone, neturi būti leista patentuoti selekcijos būdu išvestas veisles. „Ypač „Syngentai" ar kitoms rinkoje vyraujančioms selekcijos įmonėms, nes tai pats tiesiausias kelias į komercinių veislių sėklų pabrangimą. Šios įmonės ir taip uždirba didžiulius pinigus. Be to, nereikia pamiršti ir kitų grupių interesų, pvz., smulkesnių selekcininkų", - teigia Z. Cironkienė. Ji priduria, kad dėl reklamuojamų gerųjų savybių veislė, be abejo, bus geidžiama augintojų, o jos kūrėjai turės visas galimybes kelti sėklos kainą.

Nevyriausybinių organizacijų koalicija „Ne sėklų patentams", į kurią įeina tokios gerai žinomos Europinės sėklų apsaugos organizacijos kaip „Arche Noah" iš Austrijos ir „Berne Declaration" iš Šveicarijos, iki gegužės 2 d. ketina rinkti parašus, kuriais prieštaraujama pomidorų veislės patentavimui.

„Šia akcija kartu norima atkreipti politikų dėmesį į vis grėsmingesnę situaciją dėl sėklų ir gyvūnų patentavimo. Prieštaravimo dokumentai bus pristatyti Europos Patentų biurui gegužės 12 dieną. Tądien rinksis Patentų teisės komitetas, kurį sudaro delegatai iš valstybių narių. Norima paskatinti Komiteto narius keisti patentavimo tvarką ir uždrausti selekcijos būdu išvestų veislių patentavimą ateityje", - teigia Bronis Ropė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai