V. Baltraitienė siūlo fiksuoti žemutinę pieno supirkimo kainą
2014-10-22

Vilnius. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė siūlo reguliuoti pieno supirkimo kainas, nustatant jų „grindis". Atitinkamas įstatymų pataisas parengti žadama iki ateinančių metų.

„Nustatyti pačią žemiausią ribą, kurios nebūtų galima peržengti - 60 centų ar kitokią, kurios nebūtų galima peržengti... Tai turi būti įstatymu nustatyta", - trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete pareiškė V. Baltraitienė, aptariant šalies pieno ūkio padėtį.

„Nežinau, kaip tai įvertintų Konkurencijos taryba, kaip Europos Komisija", - pridūrė ministrė. Pasak jos, kainų „grindys" turėtų būti nustatytos, remiantis pastarųjų kelerių metų pieno supirkimo kainomis. Iki Naujųjų metų pataisos dėl pieno supirkimo kainų „grindų" bus aptartos ministerijoje ir paruoštas galutinis jų variantas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Negalima mokėti mažiau nei savikaina ir tikėtis, kad valstybė, atsižvelgdama į mažųjų nepasitenkinimą - taip mąsto perdirbėjai - vis tiek ką nors padarys, kad nesukiltų, kad karvių neišskerstų. Manau, kad turi būti sąžiningas santykis tarp savikainos ir parduodamo produkto kainos ", - sakė ministrė.

V. Baltraitienės teigimu, kainos „grindys" turėtų būti nustatytos atsižvelgiant į pieno ūkio dydį. „Kiekvienai močiutei, kuri laiko po karvytę, žemiausios kainos nenustatysi, bet į ūkių dydį atsižvelgti reikia", - sakė ministerijos vadovė.

Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje rugsėjį siekė 786,7 lito už toną - 32,6 proc. mažiau nei pernai rugsėjį ir 6,1 proc. mažiau nei šiemet rugpjūtį.

Pieno kvotų panaikinimui nepasiruošta

Lietuva nepasiruošė pieno gamybos kvotų naikinimui Europos Sąjungoje (ES) nuo 2015 metų balandžio - šalis yra nepasiruošusi konkuruoti su kitomis bendrijos narėmis, sakė V. Baltraitienė Seimo Kaimo reikalų komitete. Tos ES valstybės, kurios iki šiol viršydavo kvotas, galės lengvai konkuruoti su lietuviškais produktais. Lietuva tuo tarpu niekada neišnaudodavo jai skirtų kvotų.

Anot ministrės, panaikinus kvotas, šalyje gali atsirasti 8 valstybių pieno produktų, kurie bus konkurencingesni nei lietuviški.

„Pasekmė (kvotos naikinimo - BNS) gali būti tokia, kad jeigu mūsų pieno ūkis yra nekonkurencingas, atsiras 8 valstybės, kurios pereikvojo savo kvotą, jų pieno produktai gali atsirasti mūsų pieno rinkoje, jie galės su mūsų produktais konkuruoti, nes mūsų žaliavinio pieno savikaina yra didesnė", - teigė V. Baltraitienė.

Pasak jos, kvotų naikinimui reikėjo ruoštis jau seniai.

„Tam reikėjo ruoštis labai seniai, turėti strategiją, vietoj melžiamų karvių mažinimo ją reikėjo didinti, ką daro kitos valstybės", - trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete teigė ministrė.

Pasak V. Baltraitienės, Lietuva niekada nuo kitų metų naikinamos kvotos neišnaudojo, skirtingai negu latviai ar lenkai. „Mes niekada nebuvome konkurencingi - patys pieną pirkome iš tų pačių latvių, kad perdirbimo įmonės išlaikytų savo pajėgumus, gamintų produkciją ir ją eksportuotų", - teigė V. Baltraitienė.

2013-2014 metais Lietuva išnaudojo 79,4 proc. kvotos, 2012-2013 metais - 80,4 proc. Daugiausia šios kvotos šalis išnaudojo 2004-2005 metais - 92,3 proc. Lietuva kvotos neįvykdė, nes šalies pieno ūkis yra per mažas - pieno įsivežama iš Latvijos.

Kai Lietuva įstojo į ES, šalies pieno kvota siekė 1,4 mln. tonų ir kasmet didėjo po 5 proc. Dabar ji siekia 1,82 mln. tonos.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, spalio 1-ąją Lietuvoje buvo 61,8 tūkst. ūkių, laikančių karves, - 7,3 proc. negu tuo pačiu metu pernai. Pieną perdirbimui parduoda 33 tūkst. ūkių, tačiau jų pieno kiekis sudaro 16 proc. viso superkamo pieno, o 71 proc. šių ūkių laiko po 1-5 karves.

Pieno kvotų sistema bendrijoje turėtų išlikti iki 2015 metų kovo 31 dienos. Lietuva Europos Komisijos pernai prašė, kad būtų nukeltas sprendimas jas naikinti. Lietuva yra viena iš kelių valstybių, kurioms būtų palanku, kad pieno kvotos liktų. Latvija užpernai mokėjo baudą EK, nes viršijo pieno kvotą.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai