Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Agropolitika
Ūkininkai raginami sudaryti žemės valdymo sutartis

Vilnius. Žemės ūkio ministerija ūkininkams primena, kad jie privalo sudaryti rašytines žemės nuomos ar panaudos sutartis.

Prasidėjus pasėlių deklaravimui vis dažniau susiduriama su problema, kai valdos duomenys nesutampa su deklaruojamų plotų duomenimis.

Kaip parodė praktika, žodinės žemės nuomos sutartys yra plačiai paplitusi praktika, tačiau ūkininkai tokiu atveju rizikuoja.

Bioversija 23 09 01 m7

Pasak ŽŪM, šiuo metu daugiau kaip 50 tūkstančių ūkininkų yra panašioje situacijoje, kuomet valdos duomenys nesutampa su deklaruojamų plotų duomenimis.

ŽŪM primena, kad ūkininkai, deklaruojantys žemės ūkio naudmenas ir norintys gauti  avansines tiesiogines išmokas, iki spalio 1 d. turi atnaujinti žemės ūkio valdos duomenis  Valdų registre taip, kad deklaruojantiems  iki 5 ha žemės, deklaruojami plotai turi sutapti ne mažiau kaip 50 proc. su valdoje nurodytu plotu, o jeigu dirbama daugiau nei 5 ha, tuomet 70 proc.

Tokius pareiškėjus, kurių nurodyti valdomi plotai valdoje bus mažesni negu nustatyti procentai,  (pvz.. deklaruojantiems iki 5 ha - 49 proc. ar  deklaruojantiems virš 5 ha - 69 proc.) deklaruojant pasėlių plotus, pasieks priminimas, įspėjantis, kad juos būtina ištaisyti iki spalio 1 d. Nespėjusieji to padaryti, valdų duomenis galės tikslinti iki gruodžio 31 d., tačiau  tuomet avansinė išmoka bus mokama su pagrindine.

ŽŪM atkreipia dėmesį, kad Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškose bei 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse numatyta, jog pareiškėjas pareiškia žinantis, kad prašyti paramos už deklaruotą plotą gali tik tuo atveju, jeigu turi ir NMA galės pateikti šio ploto žemės valdymo teisės įrodymo dokumentus, taip pat galės įrodyti, jog ūkyje (valdoje) vykdoma žemės ūkio veikla.

Nuo 2018 metų asmenims, laikinai naudojantiems valstybinę žemę,  patiems nereikės pateikti sutarčių, pagrindžiančių valstybės žemės sklypų nuomą, nes dokumentus dėl laikinojo naudojimo Žemės ūkio ir kaimo verslo centrui (ŽŪIKVC) pateiks Nacionalinė žemės tarnyba.

Atkreiptinas dėmesys, kad žemės ūkio paskirties žemės nuomos ir/ar panaudos sutarčių, kurios yra įregistruotos Nekilnojamojo turto registre, taip pat nereikės pristatyti ŽŪIKVC, tos sutartys Centrą pasieks automatiškai.

Beje, visos žemės ūkio paskirties žemės nuomos ir/ar panaudos sutartys gali būti pasirašytos laisva forma ir jos turėtų būti pateiktos deklaruojant žemės ūkio naudmenas. Pavyzdines nuomos sutarčių formas bus galima rasti Žemės ūkio ministerijos, Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos svetainėse bei Žemės ūkio ir kaimo verslo centro registro ir Ūkininkų ūkių registro portaluose.

ŽŪM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos