Tikrintojų taikiniu tapo asmeninio ūkio žemė
2013-08-14

Vilnius. Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniai skyriai turės patikrinti, kaip naudojama asmeninio ūkio žemė. Paaiškėjus, kad ji nenaudojama arba suteikta neteisėtai, žemė bus grąžinta į laisvos žemės fondą.

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) tokį sprendimą priėmė reaguodama į gaunamus skundus. ,,Atsižvelgiant į gaunamus nusiskundimus dėl to, kad nenaudojama asmeniniam ūkiui skirta žemė, Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniams skyriams pavesta patikrinti, kaip ši žemė naudojama. Nustačius, kad žemė nenaudojama arba suteikta neteisėtai, ji turi būti pervedama į laisvos žemės fondą", - teigė ministras Vigilijus Jukna.

ŽŪM duomenimis, šių metų liepos 1 d. asmeninio ūkio žemės naudotojų skaičius Lietuvoje siekė 303,4 tūkst. ha, jų naudojamos žemės plotas sudaro 646,2 tūkst. hektarų.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Jeronimas Kraujelis sako, kad nemažai asmeninio ūkio žemės turėtojų ja nesinaudoja, o išnuomoja. Kai kurie jų nėra susitvarkę nuosavybės dokumentų, todėl šiemet deklaruojant kilo nemažai problemų.

„Tokio atvejo Lietuvoje dar nebuvo, kad atimtų žemę, kuri įteisinta kaip nuosavybė, – stebėjosi J. Kraujelis. – Net jei žeme nesinaudojama, problemą civilizuočiau būtų spręsti per žemės mokestį jį padidinus. Be teismų jos neatims, kas tuomet pradės bylinėtis?”

LŽŪBA prezidentas mano, kad yra kitas sprendimo būdas. Per 20 metų, kai žemė po 2-3 ha buvo išdalinta, daug kas pasikeitė. Daugelio tiesioginių savininkų jau nebėra, tad žemės fondas iš paveldėtojų galėtų supirkti ir atlyginti susitarta kaina, nes savininkai įsigijo ne rinkos, o lengvatine kaina. „Tai būtų civilizuotas progresas, o ne įžūlus atiminėjimas, kaip rengiamasi daryti“, – teigia J. Kraujelis.

Tuo tarpu Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas mano, kad ŽŪM elgiasi teisingai. „Ministerija buvo nustačiusi terminą, per kurį asmeninio ūkio žemės savininkai privalėjo ją įsiteisinti. Jei per tiek laiko nesugebėjo, vargu, ar tai padarys ir ateityje. Tie, kurie tokią žemę nuomojasi, deklaruodami patyrė nemažai problemų. Grąžinus nenaudojamą asmeninio ūkio žemę į laisvos žemės fondą, ją galės išsipirkti tie, kurie ją dirba“, – sako J. Talmantas.

ŽŪM ir MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai