Strasbūras skirs pinigų liūčių nuostoliams padengti
2018-08-30

Strasbūras. Trečiadienį Europos Parlamento Biudžeto komitetas rekomendavo skirti Lietuvai 16,9 mln. eurų iš dalies kompensuoti pernai vasarą ir rudenį užklupusių potvynių nuostolius.

Lėšos iš ES Solidarumo fondo skiriamos šalims narėms, kurios patyrė gaivalines nelaimes, pavyzdžiui, gaisrus, audras, potvynius ar žemės drebėjimus.

Lietuva 2017 m. vasarą ir rudenį nukentėjo nuo ilgalaikių liūčių, dėl kurių visiškai įmirkęs dirvožemis nebegalėjo sugerti vandens pertekliaus. Dėl to kilo potvyniai, nuo kurių daugiausia nukentėjo tinklų infrastruktūra ir žemės ūkis.

RVAC 21 09 30

Lietuvos valdžios institucijos tiesioginę potvynių žalą įvertino apie 407 mln. eurų, o tinkamų finansuoti svarbiausių gelbėjimo darbų išlaidas - daugiau kaip 240 mln. eurų. ES tradiciškai padengia iki kelių procentų tiesioginės žalos išlaidų.

Žemės ūkio viceministras Evaldas Gustas praeitą savaitę pareiškė, kad paramos lėšos bus panaudotos melioracijos įrenginiams, sugriautiems liūčių, atstatyti. „Projektus teiks savivaldybės, paramoje labai aiškiai apibrėžta, kad pinigai turės būti panaudoti dėl liūčių sugriautiems įrenginiams atstatyti iki prieš tai buvusios būklės“, – sakė E. Gustas.

Europos Parlamento Biudžeto komitetas taip pat rekomendavo skirti paramą ir kitoms pernai nuo stichinių nelaimių nukentėjusioms ES valstybėms. Apie 12,3 mln. eurų - Lenkijai, kur dėl gausių kritulių ir audrų Kujavijos-Pamario, Pomeranijos ir Didžiosios Lenkijos regionuose buvo sunaikinta dešimtys tūkstančių hektarų miškų ir pasėlių bei transporto ir energetikos infrastruktūros.

Dėl pernai įvykusio žemės drebėjimo Graikijoje, kurio metu didelės žalos patyrė Koso sala, šiai šaliai skirta kiek daugiau kaip 2,5 mln. eurų.

Beveik 2,3 mln. eurų skirta Bulgarijai, kurioje nuo potvynių pernai nukentėjo Burgaso regionas.

Komiteto sprendimui vieningai pritarė 33 EP nariai. Rugsėjo 11-ąją dėl jo dar turės balsuoti visas Europos Parlamentas.

Tikimasi, kad po galutinio sprendimo pinigai Lietuvą pasieks spalio mėnesį. Nuo to momento bus skaičiuojamas 18 mėnesių terminas pinigams investuoti, todėl savivaldybės jau dabar raginamos ruošti medžiagą projektams.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai