Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Seimas dėl žemės ūkio ministro spręs kitame posėdyje Papildyta
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Seimas, apsvarstęs žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsakymus į Seimo narių grupės interpeliaciją, sudarė komisiją, kuri siūlo pritarti ministro atsakymams, tačiau sprendimas dėl to bus priimtas kitame plenariniame posėdyje.

Vienuolikos Seimo narių komisija (Aistė Gedvilienė, Eugenijus Gentvilas, Vaida Giraitytė-Juškevičienė, Jonas Gudauskas, Vidmantas Kanopa, Paulė Kuzmickienė, Kęstutis Mažeika, Arvydas Nekrošius, Andrius Palionis, Tomas Vytautas Raskevičius, Andrius Vyšniauskas) nusprendė  pritarti žemės ūkio ministro atsakymams į Seimo narių grupės interpeliaciją. 

Vis dėlto atėjus balsavimo laikui, K. Mažeika frakcijos vardu paprašė klausimo svarstyme padaryti pertrauką iki kito posėdžio. Dėl tokio siūlymo balsuota ir daugumos sprendimu pertraukai pritarta.

Bioversija 2024 07 09 m7

Antradienio vakarą susirinkusi Seimo valdyba nusprendė trečiadienio ryte šaukti nenumatytą Seimo posėdį ir jame, be kitų dviejų klausimų, balsuoti ir dėl interpeliacijos ministrui.

Tiek užduodant klausimus, tiek diskutuojant su parlamentarais, žemės ūkio ministrui kritikos nestigo. Jam skaitant atsakymus į interpeliacijoje užduotus klausimus, Seimo narys Vytautas Bakas paprašė komentaro dėl vedimo tvarkos ir paragino ministrą ne skaityti, o atsakinėti į klausimus. 

„Padėkite savo popierius į šalį ir būkite tikras ministras, profesionalas. Papasakokite, atsakykite į klausimus. Padėkite juos (popierius – red. past.) į šalį. Tai nuobodu“, – teigė V. Bakas, o tokia jo replika sulaukė pritarimo šūksnių iš salės.

Vis dėlto ministras toliau skaitė atsakymus. „Forma, kaip atsakinėju, yra mano pasirinkimas, tai man leidžia Seimo statutas. Išsamiai  atsakyta raštu“, – atsakė K. Navickas, primindamas, kad tam numatytas pusvalandis.

Pristatydamas interpeliaciją K. Mažeika akcentavo, kad ministrui stinga ne tik kompetencijos, bet ir vadovavimo įgūdžių. Tiek jis, tiek vėliau kalbėjęs Petras Gražulis teigė, kad atsakomybę turėtų prisiimti ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Primindamas, kad ministras turi jau ne pirmą interpeliaciją, P. Gražulis teigė, kad už vieną muštą dešimt nemuštų duoda, ir ragino ūkininkus ieškoti kaltės aukščiau.  „Reikia keisti premjerę. Pasiimkite šakes ir eikite“, – kalbėjo parlamentaras, ragindamas neversti visos kaltės K. Navickui.

Klausimus uždavinėję Seimo nariai ne vieną kartą nepraleido progos priminti, kad K. Navickui tai – jau antroji interpeliacija, o pirmąją, jam būnant aplinkos ministru, dabar valdantieji bei jį į žemės ūkio ministro postą delegavę konservatoriai ir inicijavo.

Seimo narys Valius Ąžuolas priminė, kad dalis šalių žemės ūkį laiko ypač svarbiu. „Kokių ėmėtės veiksmų, kad Lietuvoje žemės ūkis būtų pripažintas strategine šaka?“, – klausė V. Ažuolas, vėliau apgailestavęs, kad atsakymo taip ir nesulaukė.

Jis teigė, kad K. Navickas išmano aplinkosaugos problemas, tad būtų puiku, jei jis tame sektoriuje ir dirbtų. „Jei šiandien žemės ūkio ministru būtų K. Starkevičius, ar žemdirbiai čia sėdėtų? Ne. (...) Vadinasi, kai dirba kompetentingas žmogus, daug problemų netgi nekyla, jos išsprendžiamos iki tol“, – kalbėjo V. Ąžuolas.

Ministrui kliuvo dėl nerandamo dialogo su žemdirbiais, esą nesprendžiamų problemų, žemės ūkio sektoriaus neišmanymo, galimo privačių ir viešųjų interesų supainiojimo, toliau priešinamų stambiųjų ir smulkiųjų žemdirbių bei gilėjančios miesto ir kaimo priešpriešos.
K. Navickas teigė, kad miesto gyventojai tikrai gali rasti sąlyčio taškų su žemdirbiais, visų pirma, per trumpąsias maisto grandines.

„Nemanau, kad skambus kai kurių žinomų ūkininkų iššūkis gerti iš melioracijos griovių ir siūlyti miesto gyventojams paragauti vandens iš savo miesto nuotekų valyklos padės miesto gyventojams pamilti ūkininkus. Nuo pirmos minutės siekiau ir sieksiu, kad miesto ir kaimo gyventojų santykiai būtų darnūs“, – kalbėjo ministras, teigdamas, kad jei skiririasi poreikiai, aktyviai ieškoma sprendimų.

Atsakydamas į opozicijos inicijuotą interpeliaciją, ministras vardijo padarytus darbus, tvirtino ketinantis juos tęsti ir pabrėžė, kad BŽŪP žaliojo kurso fone jo aplinkosauginė patirtis yra privalumas, o ne trūkumas.

„Lietuvos žemės ūkis yra teisingame ir ambicingame permainų kelyje, turėčiau tęsti pradėtus darbus, kurie aktualūs visai ūkininkų bendruomenei bei visuomenei“, – sakė K. Navickas.

Savo skaitytojų nuomonės apie žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui paskelbtą interpeliaciją klausė ir portalas manoūkis.lt.

Autorius: Asta Laukaitienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos