R. Krasuckis: pieno gamintojų rėmimo schema kol kas neaiški
2016-04-05

Vilnius. Naują pieno gamintojų rėmimo schemą, kai už laikiną jo gamybos mažinimą ar nedidinimą būtų mokama papildoma parama, tikimasi parengti per tris savaites. Pasak Žemės ūkio ministerijos atstovo, kol kas nėra aišku, kiek pinigų nacionalinei paramai, kurią jau leido Europos Komisija, reikės iš valstybės biudžeto ir kaip konkrečiai ji bus skirstoma. Ūkininkų atstovė baiminasi, kad ši schema gali pastūmėti žmones visiškai trauktis iš pieno gamybos.

„Čia yra naujai siūlyta Europos Komisijos parama pieno sektoriaus reguliavimui iš nacionalinio biudžeto. Gali tartis sektoriaus atstovai, įsipareigodami nedidinti arba mažinti gamybą ir jiems susitarus, Vyriausybė gali priimti sprendimus suteikti paramą sektoriaus stabilizavimui. Esmė yra tokia, kad šešiems mėnesiams - didžiausio pieno srauto metu - pas mus nuo gegužės iki spalio - turi būti nedidinama arba mažinama gamyba", - BNS komentavo Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Anot jo, šiuo metu aišku tik tai, jog paramos schema preliminariai kuriama vieneriems metams ir ji neprieštaraus konkurencijos principams. Be to, jai praėjusią savaitę pritarė Europos Komisija, tačiau ji pati finansiškai neprisidės.

„Šią minutę negalime pasakyti, kokio dydžio parama bus teikiama. Tiesiog turime pamodeliuoti keletą dienų, pasitart su žemdirbių savivalda, kaip jiems atrodytų. Gal jiems atrodytų įsipareigojimas mažinti ar išlaikyti gamybą juos paveiks ne taip, kaip jie nori. Turime apsispręsti, kokio dydžio parama ir kokiems ūkiams", - kalbėjo R.Krasuckis.

Jo žiniomis, EK yra pritarusi tokiai schemai, tačiau dokumentas dar oficialiai neįsigaliojo - tai turėtų įvykti artimiausiu metu .

„Jeigu gamybą mažina ar nedidina, mes galime teikti paramą iki 15 tūkst. eurų. Čia yra tokia galimybė, bet ūkininkai yra nusiteikę kitaip. Jie nori, kad mokėtume pinigus pagal parduoto pieno kiekį. Nesvarbu, ar kiekis didinimas, ar mažinimas", - teigė R.Krasuckis.

Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos vadovė Jūratė Dovydėnienė BNS sakė, jog schema kol kas yra abstrakti, tačiau yra tikimybės, kad skatinimas mažinti pieno gamybą gali pastūmėti ūkininkus pasitraukti iš šios veiklos.

„Lietuva pieno kiekio drastiškai padidinti nelabai galėtų, aš bijau, kad jis nepradėtų drastiškai mažėti. Jei jis pradėtų mažėti, aš nemanau, kad tai padarytų įtakos Europos Sąjungai. Tačiau kad nebūtų taip, jog tas paskatinimas iš principo suviliotų ūkininkus trauktis iš pieno sektoriaus ir tokiu būdu atlaisvinsim užsienio valstybėms vietą pieno sektoriuje. To negalime atmesti", - kalbėjo J.Dovydėnienė.

Jos teigimu, kai bus daugiau konkrečių detalių apie būsimą paramos programą, bus galima komentuoti plačiau.

Praėjusią savaitę Kaune viešėjęs už žemės ūkį atsakingas eurokomisaras Philas Hoganas (Filas Hoganas) pranešė, jog Komisija uždegė „žalią šviesą" valstybei papildomai paremti pieno gamintojus, kiekvienam skiriant papildomai iki 15 tūkst. eurų. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė tuomet tikino, kad paramos schema bus pateikta Vyriausybei jau balandžio 6 dieną, o jos apimtis per kelerius metus gali siekti apie 450 mln. eurų.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai