Prioritetas ir toliau žadamas pieno ūkiams
2015-12-28

Kauno r. Lietuvos pienininkystės ūkiams 2015 m. išmokėta apie 70 mln. eurų paramos. Sunkmečio laikotarpiu šios išmokos bent laikinai padėdavo ūkininkams, nors dalis paramos, jų teigimu, vis tiek atitekdavo nuolat pieno supirkimo kainą mažinusiems perdirbėjams.

NMA direktorius Erikas Bėrontas Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos posėdyje teigė, kad visose išmokų schemose pienininkai turėjo prioritetą, jiems pirmiausia buvo mokamos net ir tiesioginės išmokos už pasėlius ir kt. „Gruodžio pabaigoje tiek avansinių, tiek galutinių išmokų buvo sulaukę 95 proc. pareiškėjų. Dar buvo likę pavienių pieno ūkių savininkų, kurių ūkių patikros buvo nebaigtos ir jie buvo gavę ne visas išmokas, bet iki gruodžio 31 d. turime viską užbaigti", - sakė NMA vadovas ir tokių ūkių savininkams, turintiems finansinių sunkumų, siūlė kreiptis tiesiai į jį.  

Kartu su 2015-ųjų pabaiga NMA užbaigė 2007-2013 m. programinio laikotarpio įgyvendinimą. Paskutinysis pinigų turėjo sulaukti ŽŪK „Pienas LT". Pasak E. Bėronto, bus įsisavinta beveik 100 proc. paramos.

Biomase 21 01 18+Lytagra 21 03 01

Šiemet pradėta mokėti parama ir pagal 2014-2020 m. finansinio laikotarpio paraiškas. Iš šiam laikotarpiui skirtų 1,977 mlrd. eurų, 2015 m. kvietimams teks 650 mln. eurų.

E. Bėrontas informavo, kad iš 299 patvirtintų paraiškų „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui" (priemonė „Ūkio ir verslo plėtra") 83 proc. buvo gyvulininkystės projektų (247), bet didesnė jų dalis - mėsinių galvijų. Paramai pagal priemonę „Parama investicijoms į materialųjį turtą" (senuoju pavadinimu tai būtų „Ūkių modernizavimas"), kurie surinko nuo 62 iki 100 balų, gauta 920 paraiškų, iš jų 258 - pieno ūkių (25 proc.), o jų prašoma suma - 34 mln. eurų. Dar 77 paraiškos yra pieno ūkių, kurie surinko 60 balų ir taip pat pretenduoja į nemažą paramą.

LPGA vadovo Jono Vilionio tokie NMA vadovo pateikti skaičiai nesužavėjo. „Trejus metus jokioms investicijoms pieno gamintojai, kurių yra 60 tūkst., beveik nieko negavo, dabar gaus 258 iš jų, tai koks čia procentas gaunasi? Kaip toliau modernizuosimės, konkuruosime ir kaip gyvensime?" - klausė J. Vilionis.

NMA direktorius Erikas Bėrontas ir LPGA vadovas Jonas Vilionis skirtingai vertino paramos pieno ūkiams skaičius

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė atrėmė, kad iš tų 60 tūkst. ūkių 50 tūkst. laiko iki 10 karvių ir gali geriausiu atveju pretenduoti į smulkaus ūkio rėmimą. „O iš tų 10 tūkst., kurie gali pretenduoti  į valdos modernizavimą, paraiškas teikė apie 330 ūkininkų (įskaitant ir 77 paraiškas, kurios surinko 60 balų - red. past.), ir tai dar tik pirmasis šaukimas, bus ir kitų", - kalbėjo ministrė.

Viceministras Saulius Cironka pridūrė, kad iš visų 50 tūkst. smulkiųjų ūkininkų paraiškas paramai gauti pagal smulkių ūkių rėmimo priemonę pateikė tik 4 400. „Kodėl jų tik tiek teikė paraiškas?" - smulkių ūkininkų aktyvumo pasigedo viceministras.

Nors buvo teigta, kad pieno ūkiai, vertinant paraiškas, turi prioritetą, viena Jonavos r. ūkininkė stebėjosi, kad jos paraiška buvo atmesta dėl to, jog nurodė pirksianti sėjamąją. „Sėjamosios man reikia, kad pašarus užsiauginčiau, 80 proc. ūkio pajamų yra iš gyvulininkystės. Tačiau mano paraišką atmetė", - sakė ji.

Tie pieno ūkiai, kurių projektai pagal priemonę „Parama investicijoms į materialųjį turtą" 2015-aisiais buvo atmesti, paramos galės kreiptis 2016 m. - naujas šaukimas numatytas kovą. Paraiškos pagal priemonės „Ūkio ir verslo plėtra" veiklą „Parama smulkiesiems ūkiams" bus renkamos balandį.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas jus paskatintų ūkyje auginti daugiau gyvulių ir / ar paukščių?
Orai