Prezidentė D. Grybauskaitė – už kanapes
2013-06-07

Vilnius. Prezidentė ketvirtadienį pasirašė pluoštines kanapes legalizuojantį įstatymą. Pagal šį įstatymą nuo kitų metų sausio 1-osios jas bus galima auginti legaliai, taip pat bus leidžiama kanapes perdirbti, importuoti ir eksportuoti. Augalininkystės tarnyba primena, kad ji prižiūrės pluoštinių kanapių auginimą ir mėginius ims tik įsigaliojus įstatymui.

Pagal įstatymą, pluoštinėmis kanapėmis laikomos kanapinių (Cannabaceae) šeimos sėjamosios kanapės (Cannabissativa L.) rūšies veislių augalai, kurių išdžiovintoje medžiagoje tetrahidrokanabinolio (THC - natūralios psichiką veikiančios medžiagos) yra ne daugiau kaip 0,2 proc. ir kurie auginami tik pramoniniais tikslais (pluoštui ir sėkloms) arba sodininkystei.

Pluoštinių kanapių auginimą prižiūrės Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Augintojai galės pluoštines kanapes auginti tik atvirame grunte, sėjai privalės naudoti tik sertifikuotą sėklą, deklaruoti pasėlius, produkciją laikyti tik deklaruotuose sandėliuose, teikti mėginius THC kiekiui nustatyti.

Vaderstad 12 05

Rinkai tiekiamos sėjai neskirtos pluoštinių kanapių sėklos ir jų produktai, žaliavinės ar mirkytos kanapės ir jų šiaudeliai privalės turėti akredituotos laboratorijos pažymą, patvirtinančią, kad THC kiekis kanapėse, iš kurių šie produktai gauti, neviršija 0,2 procento.

Norint į Lietuvą įvežti pluoštinių kanapių sėklų, importuotojams reikės gauti patvirtintojo importuotojo statusą. Jais galės tapti tik nepriekaištingos reputacijos juridiniai ar fiziniai asmenys.

Įstatymu Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos įpareigotos iki šio dokumento įsigaliojimo priimti įgyvendinamuosius teisės aktus, nustatančius pluoštinių kanapių auginimo, importo licencijavimo ir ūkio subjektų priežiūros tvarką bei priežiūrą ir kontrolę vykdančių institucijų papildomą finansavimą.

Projektą palaikantys Seimo nariai teigia, kad pagaliau Lietuvos ūkininkai galės gauti išmokas iš Europos Sąjungas už pasėlius, priešininkai nuogąstauja, kad prisidengus pluoštinėmis kanapėmis nebūtų auginamos svaigintis skirti augalai.

Lietuva šiuo metu yra vienintelė šalis Europos Sąjungoje, kur pluoštinių kanapių auginimas iki šiol oficialiai uždraustas.

Auginamos kanapės privalės būti tiriamos

Lietuvos ūkininkai kelerius pastaruosius metus iš eilės sėjo ir oficialiai deklaravo pluoštines kanapes. Pernai jų auginta 130 ha (2011 m. - 54 ha). Šiais metais taip pat yra pasiruošusių auginti šiuos augalus. Valstybinė augalininkystės tarnyba ir Žemės ūkio ministerija nuolat gauna iš ūkininkų prašymų/pranešimų apie pluoštinių kanapių auginimą ir pateikiama įvairių klausimų dėl pluoštinių kanapių auginimo tvarkos.

Pluoštinių kanapių įstatymas įsigalios tik nuo 2014 m. sausio 1 d. Iki to laiko bus parengti ir patvirtinti įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai, reglamentuojantys pluoštinių kanapių auginimo kontrolę.

Pluoštinių kanapių įstatyme numatyta, jog Augalininkystės tarnyba prižiūrės pluoštinių kanapių auginimą, ims mėginius iš kiekvieno deklaruoto pluoštinių kanapių lauko THC kiekiui nustatyti, o augintojai privalės Augalininkystės tarnybai teikti informaciją apie numatomą pluoštinių kanapių auginimą, pasėtus plotus ir pranešti apie pluoštinių kanapių žydėjimą.

Augalininkystės tarnyba, gavusi pranešimus apie pluoštinių kanapių žydėjimą ir prašymą paimti mėginį THC kiekiui nustatyti - vyks į pluoštinių kanapių auginimo vietą (lauką) ir ims mėginius. Vieno mėginio paėmimo kaina - 62,54 Lt (be PVM). Mėginius THC kiekiui nustatyti tirs Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorija. Vieno mėginio ištyrimo kaina - 340 Lt.

Nors ūkininkai teikia Augalininkystės tarnybai pranešimus apie pasėtas pluoštines kanapes jau šiais metais, tačiau neįsigaliojus minėto įstatymo nuostatoms ir nesant oficialios kontrolės tvarkos Augalininkystės tarnybos specialistai neturi jokių oficialių įgaliojimų imti mėginius kontroliuoti šiuos augalus.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai