Premjeras susitiko su pieno perdirbėjais ir gamintojais (papildyta)
2016-04-28

Vilnius. Premjeras Algirdas Butkevičius trečiadienį kartu su pieno gamintojais bei perdirbėjais bandė toliau ieškoti Lietuvos pieno sektorių kamuojančios krizės sprendimo būdų. Po susitikimo premjeras sakė garantuojantis, kad perdirbėjai laikysis savo žodžio ir vasarą nemažins pieno supirkimo kainos. Tuo tarpu gamintojai nebetiki tokiais pažadais - jų teigimu, ligšioliniai panašūs susitarimai su perdirbėjais buvo niekiniai. Premjero susitarimą kritikuoja ir prezidentė D. Grybauskaitė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

A. Butkevičius: perdirbėjai vasarą išlaikys dabartinę supirkimo kainą

 „Buvo susitarta, kad birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais perdirbėjai išlaikys kainą, kokia yra šiuo metu. Trims mėnesiams kaina neturėtų būti mažinama, jei neatsitiktų kažko nenumatyto, kas mažintų pajamas", - po susitikimo su pieno sektoriaus atstovais sakė premjeras.

Jo teigimu, pieno perdirbėjai šį kartą žada tikrai išlaikyti pažadą ir nemažinti žaliavinio pieno supirkimo kainų, nes derybos buvo labai įtemptos.

„Galiu pasakyti, po tokio karšto įtempto pokalbio, kad (pieno perdirbėjai - BNS) savo pažadus ištesės", - tvirtino premjeras.

A. Butkevičius taip pat pridūrė, kad susitikime kalbėta apie galimybę atidėti mokesčių mokėjimą stambiems pieno gamintojams, kurie yra numatę plėtrą bei į ją dabar investuoja. Premjeras neįvardino, kokius būtent mokesčius būtų galima atidėti.

A. Stančikas: neaišku, dėl ko buvo susitarta

Tuo tarpu Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas po susitikimo sakė, kad neaišku, kaip bus stengiamasi išlaikyti stabilias pieno supirkimo kainas. „Aš nelabai supratau, ką mes susitarėme. Pagal ankstesnį susitarimą su premjeru, nors kainos gegužės mėnesį jau mažėjančios, bet jos buvo sutarta, kad jos nemažės. Tačiau kainos mažėja. Praktiškai tas susitarimas, kuris buvo, yra niekinis. Dabar perdirbėjų pasakymas yra, kad jie stengsis, jog kainos nemažės, tai galbūt jos vasarą ir nemažės", - tvirtino A. Stančikas.

Jis toliau kaltino pieno perdirbėjus, kad gamintojams gaunant paramą, jie dirbtinai mažina pieno supirkimo kainas, kurios dabar svyruoja nuo 8 iki 15 centų.

„Kiek mes bekalbėtume apie kažkokią paramą, bet iš tikrųjų pinigai ne pas žemdirbius pasilieka, o nueina pas perdirbėjus per mažėjančią kainą", - kalbėjo A. Stančikas.

D. Trumpa: kainos bus nustatomos atsižvelgiant į rinką

Savo ruožtu vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris" valdybos pirmininkas Dalius Trumpa sakė, kad supirkimo kainos žemdirbiams vasarą bus nustatomos, atsižvelgiant į rinkos sąlygas.

 „Mes įsipareigojome mokėti rinkos kainas ir pagal šiandieninės rinkos situaciją, mes manome, kad kainos per daug nesikeis. (...) Pagrindinis tikslas - pasiekti, kad vasaros laikotarpiu žemdirbių pajamos nemažėtų", - žurnalistams teigė D. Trumpa.

Jo teigimu, jokių papildomų priemonių pieno supirkimo kainos palaikymui nebus imtasi, nes tai prieštarautų konkurencijai.

Prezidentė: Lietuvai reikia mažiau smulkiųjų pieno gamintojų

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kritikuoja premjero susitarimą su pienininkais dėl stabilių pieno supirkimo kainų išlaikymo vasaros mėnesiais ir teigia, jog norint spręsti problemą, reikia į jas žiūrėti globaliai.

„Primiausia mes kalbėkime globaliai, tai yra globali pieno krizė, kur visoje Europoje ir pasaulyje yra krintančios ir žemos pieno supirkimo kainos, todėl būtina spręsti, ne mėginant kaišioti, užkaišioti skylę dviem-trims mėnesiams, o pirmiausia apsispręsti, kiek ilgai Lietuva gali sau leisti turėti tiek smulkių ūkių. Nė viena valstybė - nei aplinkinė, nei kaimyninė tiek smulkių ūkių neturi. Jie niekada nebus konkurentabilūs ir visada reikės mokėti - tai yra visiems mums susimesti, kad kieme būtų viena-dvi karvytės“, - ketvirtadienį po susitikimo su savivaldybių merais žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

Anot jos, nė viena Vyriausybė iki šiol nebandė mažinti smulkiųjų pieno ūkių skaičiaus.

„Dėl konkrečių sprendimų, kurie yra dabar pasiūlyti - jie pasiūlyti iš žemės ūkio biudžete esančių pinigų, kaip papildoma valstybės pagalba. Ją įmanoma skirti - tokią sumą, bet reikia gauti papildomą Europos Komisijos sutikimą“, - kalbėjo D. Grybauskaitė.

V. Baltraitienė: būtina suvaldyti perdirbėjus

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė antradienį sakė, jog būtinos bendros visų valdžios institucijų pastangos suvaldyti perdirbėjus, kurie nesilaiko susitarimų ir nestabdo pieno supirkimo kainos mažėjimo. Virginija Baltraitienė teigia, jog pieno gamybos nedidinantiems arba mažinantiems ūkininkams prireiks dar apie 20 mln. eurų paramos.

„Mes esame numatę apie 20 mln. eurų iki lapkričio mėnesio, kai yra sudėtingiausias laikotarpis. Esame pateikę ir premjerui, kad reikėtų papildomai 20 mln. eurų, kad galėtume primokėti prie tos kainos, kuri mokama bus gegužės mėnesį, kad ji išsilaikytų iki lapkričio. Čia yra ta schema, kada turėtų išlaikyti tą patį gamybos lygį arba mažinti. Tokia schema nustatyta ir Europos Komisijos", - antradienį po susitikimo su Lietuvos ūkininkų sąjunga žurnalistams sakė V. Baltraitienė.

„Matome, kad perdirbėjai savo žodžio nesilaiko ir nori mažinti supirkimo kainas. (...) Jei perdirbėjai toliau žais tokius žaidimus, kokius žaidžia dabar... Kiek mes iš biudžeto skiriame, tiek jie mažina kainą, tai čia galo nebus. Jie šantažuoja ministeriją ir Vyriausybę. Iš tikrųjų manau, kad turėtų įsijungti visos trys valdžios - Seimas, Vyriausybė ir Prezidentūra. Mes turime rasti bendrai sprendimą, kaip suvaldyti perdirbėjus ir prekybininkus", - kalbėjo ministrė.

V. Baltraitienė pripažino, kad bendros valdžios pastangos ir tam tikri sprendimai galbūt ribotų konkurenciją.

Ūkininkų sąjunga: vien parama negelbės

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas antradienį teigė, kad 20 mln. eurų papildoma parama nepadės, jei nebus priimti papildomi sprendimai dėl perdirbėjų veiksmų, nes ją pasisavins pieno perdirbėjai, kurie dar labiau mažins kainas.
„Tuos 20 mln. eurų gauname ir vėl sumažins tiek pat supirkimo kainas, ir tuos 20 mln. eurų suvalgys perdirbėjai. Čia tas pats, kas pastatytum vilką avių saugoti. (...)", - kalbėjo J. Talmantas.

Jis mano, kad būtinas bendras trijų valdžios institucijų sprendimas, siekiant suvaldyti pieno krizę Lietuvoje.

„Aš manyčiau, jog turėtų prisijungti ir trečia sritis - Prezidentūra bei Konkurencijos taryba, kuri visiškai yra nusišalinusi. (...) Turėtų įsikišti valstybė - Prezidentūra ir sudėlioti tuos antkainius, kad gamintojos, perdirbėjas ir prekybininkas išgyventų", - tvirtino J. Talmantas.

Ekspertas: smulkieji turi trauktis iš rinkos

Lietuvos pieno rinkai dabar padėtų tiesioginė finansinė parama, o vėliau reikėtų mažinti smulkiųjų ūkininkų skaičių, stambinti vidutinius pieno gamintojus bei skatinti kooperaciją, sako SEB vyriausias analitikas Tadas Povilauskas.

„Tas variantas, kurį daro dabar - skiriamos lėšos iš Europos Sąjungos ar valstybės biudžeto - yra paprasčiausias metodas. Kitų alternatyvų nelabai yra. (...) Gal jau dešimt metų kalbama apie kooperavimąsi. Lietuvoje yra per daug smulkių ūkių ir jie nevaldo perdirbimo pajėgumų. Kodėl Lenkijoje ar kitose pasaulio šalyse ūkininkams mažos supirkimo kainos žaliavinio pieno nėra blogai, nes kainoms kritus, žemdirbiai, būdami pieno perdirbėjų akcininkais, gauna dividendus. Lietuvoje tokios situacijos nėra. Išeina, kad didžiulis nuostolis pieno gamintojams, o pieno gamintojai dar gyvena vidutiniškai", -  sakė Tadas Povilauskas.

Anot jo, taip pat svarbu, kad Lietuvos pieno gamintojai, kurdami asmeninius pieno perdirbimo pajėgumus, bei jau veikiantys didieji pieno perdirbėjai orientuotųsi į didesnę pridėtinę vertę turinčius produktus, paklausius Vakarų Europos rinkose.

„Tie patys nuostolingiausi ūkininkai, kad ir kaip gaila, bet turės pasitraukti iš rinkos. Galbūt būtų logiškas sprendimas - už atsisakytą karvę mokama kompensacija. Tai Lietuvoje turbūt būtų vienas iš tiesiausių kelių, kaip pasididinti pieno ūkių dydžius. Svarbiausia, kad tai grynai būtų nukreipta į smulkiuosius. Trumpuoju laikotarpiu turi būti veiksmai, kurie pagelbėję ūkininkams, bet turi būti skatinamas ūkių stambėjimas", - tvirtino T. Povilauskas.

Jo teigimu, artimiausiu metu vienintelė logiška pagalba pieno gamintojams būtų finansinė, tačiau vėliau reikėtų mažinti smulkiųjų gamintojų skaičių ir stambinti vidutinius pieno gamintojus.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai