Premjerą stebina pieno perdirbėjų prognozuojami nuostoliai
2014-08-19

Vilnius. Pieno perdirbėjų pateikiami būsimi nuostoliai dėl Rusijos taikomų prekybos sankcijų kelia nuostabą Premjerui Algirdui Butkevičiui. Jis teigė esąs šokiruotas įžūlumo, kai praėjusią savaitę pasirodė informacija, neva pieno sektoriui gelbėti kas mėnesį būtina skirti 20 mln. litų paramą.

„Mus truputį kai kurie skaičiai šokiruoja, kur kalbama apie nuostolius per mėnesį. (...) Mane kaip ekonomistą šiek tiek šokiruoja, nes žinau, koks yra metinis šių įmonių pelnas, kokios yra metinės pajamos, tad netekus iki 30 proc. rinkos (Rusijos), iš kur susidaro tokie dideli nuostoliai? Padarysim analizę, su ja susipažinsime", - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Jis tikino, kol kas negalintis kalbėti apie tai, ar perdirbėjai, naudodamiesi situacija, nepagrįstai mažina pieno supirkimo kainas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Aš pats susipažinsiu su pateiktais skaičiavimais, pats pasidarysiu tam tikras išvadas, netgi įvertinus tai, kad jie per artimiausią mėnesį dalį rinkų susiras, tada mes galėsime dalykiškai, konkrečiai kalbėti skaičių kalba", - tikino premjeras.

Vyriausybė pirmadienį patvirtino Ūkio ministerijos parengtą 2014-2015 metų veiksmų planą, kuriuo siekiama įvairinti Lietuvos eksportą ir sumažinti šalies įmonių nuostolius dėl Rusijos paskelbtų sankcijų. Veiksmų plane numatytomis priemonėmis siekiama trijų pagrindinių tikslų: padėti verslo atstovams ieškoti naujų verslo rinkų ir verslo partnerių, pagerinti priėjimą prie finansavimo šaltinių ir stiprinti ekonominį atstovavimą užsienyje.

Ūkio viceministras Marius Skarupskas teigė, kad kol kas negali atskleisti, į kokias naujas rinkas ketinama žengti.

„Kol kas rinkų įvardyti negalėčiau, ketvirtadienį prasidėjo procesas, šią savaitę turėtų būti to proceso pabaiga. Tikiuosi, kad bus įvardytos tam tikros rinkos, tam tikros kryptys, kur mato verslas ir valdžia, kad būtų geriausia ir didžiausias efektas į tas rinkas eiti", - sakė M. Skarupskas.

Pagalba žemės ūkio sektoriui

Numatyta, kad Ūkio ministerija organizuos įmonių dalyvavimą parodose, verslo misijose, teiks konsultacijas ir rinkos tyrimų paslaugas, norintiems persiorientuoti į kitas eksporto rinkas. Taip pat planuojama apmokėti dalį komerciniais pagrindais samdomų konsultantų, mokančių tam tikros šalies kalbą, išmanančių šalies specifiką ir padedančių Lietuvos verslininkams patekti į tos šalies rinką, paslaugų. Žemės ūkio produkcijos, maisto prekių ir logistikos sektoriaus įmonėms ketinama nemokamai teikti potencialių verslo partnerių paieškos paslaugą.

Be to, Ūkio ministerija gerins smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektų kreditavimo sąlygas, o su įstaiga „Versli Lietuva" nuo šių metų rugsėjo mėnesio planuoja organizuoti projektą, kuris padės Lietuvos verslininkams įvesti lietuviškus gaminius į užsienio prekybos tinklus padedant užsienio prekybos agentams.

Veiksmų plane taip pat numatyta, kad Žemės ūkio ministerija derėsis dėl leidimo pradėti intervencinius žemės ūkio produkcijos pirkimus su Europos Komisija. Taip pat numatoma pasinaudoti „Žemės ūkio paskolų garantijų fondo" teikiamomis garantijomis ir vėl atkurti palūkanų subsidijavimo priemonę žemės ūkio produkcijos gamintojams. Bus siekiama paspartinti Gyvūnų gerovės įstatymo pakeitimą dėl ritualinio skerdimo.

Pasitarime taip pat pritarta siūlymui, jog Žemės ūkio ir Ūkio ministerijos inicijuos Valstybės rezervo įstatymo pakeitimą dėl galimybės supirkti į rezervą greit negendančius mėsos ir pieno produktus, numatant jų realizavimo galimybes, nevykdant viešųjų pirkimų.

Planuojama, jog Finansų, Susisiekimo, Žemės ūkio bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos derėsis su atitinkamais Europos komisarais dėl nuostolių kompensavimo iš ES biudžeto, kartu pateikiant nuostolių pagrindimą. Taip pat bus rengiama paraišką dėl finansinės paramos iš Europos prisitaikymo prie globalizacijos (EGF) fondo gavimo nuo sankcijų nukentėjusių įmonių darbuotojams remti.

Pienininkai apie galimus nuostolius

Rusijos taikomos sankcijos bendrovės „Žemaitijos pienas" veiklos tęstinumui grėsmės nekelia, tačiau turės įtakos bendrovės rezultatams.

„Žemaitijos pieno" pardavimai į Rusijos rinką sudarė apie 18 proc. nuo visų bendrovės pardavimų, todėl Rusijos rinkos praradimas bendrovės veiklos tęstinumui grėsmės nekelia, tačiau turės neigiamos įtakos bendrovės veiklos rezultatams", - per pranešė „Žemaitijos pienas".

Bendrovės grynasis pelnas šių metų pirmąjį ketvirtį siekė 2,235 mln. litų - 38,2 proc. daugiau nei 2013 metų sausį-kovą, kai jis buvo 1,617 mln. litų, grupės pardavimo pajamos padidėjo 21,5 proc. iki 149,2 mln. litų.

Žemės ūkio investicijų bendrovė „Agrowill Group" kol kas neskelbia šių metų rezultatų prognozių. Įmonės valdybos narys Vladas Bagavičius  teigė, kad būtų sunku tiksliau įvertinti Rusijos sankcijų įtaką, nes kol kas nėra žinoma, kaip elgsis įmonės žaliavinio pieno pirkėjos - pieno perdirbimo įmonės, kaip kis pieno kaina.

„Metinių veiklos prognozių neskelbėme ir kol kas nėra sprendimo tai daryti, kadangi yra daug neatsakytų klausimų: ar pieno perdirbimo įmonės bus kaip nors remiamos, kaip jos elgsis, kaip toliau ir kiek keisis pieno supirkimo kainos", - sakė V. Bagavičius.

„Agrowill Group" metinių pajamų struktūroje žaliavinio pieno pardavimai sudaro 15-20 proc. visų pardavimų, todėl įmonė prognozuoja, kad Rusijos paskelbtas embargas įtakos turės, tačiau nenulems bendrovės veiklos tęstinumo.

Per pirmus septynis šių metų mėnesius bendrovės valdomos žemės ūkio bendrovės pardavė 14 tūkst. tonų žaliavinio pieno, o per šiuos metus įmonė planuoja parduoti apie 24 tūkst. tonų pieno.

Vilkyškių pieninė tvirtina, kad maisto ir žemės ūkio produktų importo draudimas grėsmės įmonės veiklos tęstinumui nekelia. Pieninės pardavimai į Rusijos rinką pastaraisiais mėnesiais sudarė 20-25 proc. visų įmonės pardavimų.

„Vilkyškių pieninės veiklos tęstinumui šis importo embargas grėsmės nekelia, tačiau turės neigiamos įtakos įmonės finansiniams rezultatams", - rašoma bendrovės pranešime.

Vilkyškių pieninė šiemet per septynis mėnesius gavo 228,4 mln. litų konsoliduotų pajamų - 19 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.

Trečdalį gaminių Rusijos rinkoje realizuojanti įmonė „Pieno žvaigždės" paskelbė, kad planuoja pasiekti 800 mln. litų pardavimus - 5,4 proc., arba apie 40 mln. litų didesnius negu pernai (759,4 mln. litų).

Pasak „Pieno žvaigždžių" finansų direktoriaus Audriaus Statulevičiaus, įmonės produkcijos pardavimai Rusijoje pernai sudarė 30-35 proc. apyvartos. „Dalis pardavimų su mažesniu pelningumu bus kompensuota kitose rinkose, tačiau visų pardavimų kompensuoti iki šių metų pabaigos nepavyks", - pranešė pieno perdirbimo bendrovė.

Įmonė pirmąjį šių metų ketvirtį gavo 227,4 mln. litų pardavimo pajamų - 22 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu, kai pajamos siekė 186,4 mln. litų. Jos grynasis pelnas smuko 65 proc. iki 2,4 mln. litų.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai