Po ministrės vizito sertifikavimo įstaigoje - tikėtinos permainos
2015-01-07

Kaunas. Vakar sertifikavimo įstaigoje „Ekoagros" apsilankiusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė išklausė specialistų pasiūlymų dėl darbo tobulinimo ir pasidalijo artimiausiais planais. Šis vizitas, beje, buvo pirmasis per 18 įstaigos gyvavimo metų, nors Žemės ūkio ministerija yra vienintelė „Ekoagros" dalininkė.

Viešoji įstaiga „Ekoagros" buvo įkurta 1997 m. Nuo 2005 m. sertifikavimo įstaiga yra akredituota Nacionalinio akreditacijos biuro prie Aplinkos ministerijos. 2006 m. vasario mėnesį veiklą pradėjo Telšių ir Utenos filialai. 2008 m. įstaiga pradėjo ir naują veiklos sritį - sertifikuoti ne tik ekologinius, bet ir išskirtinės kokybės produktus. Šiuo metu „Ekoagros" dirba 56 darbuotojai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pirmasis žemės ūkio ministerijos vadovo vizitas sertifikavimo įstaigoje „Ekoagros": ministrė Virginija Baltraitienė, jos patarėjas Algirdas Gricius (kairėje) ir „Ekoagros" direktorius Antanas Makarevičius

Pastaruoju metu sektorius stabilus

„Ekoagros" veiklą pristačiusi įstaigos plėtros vadovė Laima Petraitienė pabrėžė, kad pastaruoju metu ekologinės gamybos plotas ir ūkių skaičius yra stabilūs. Tiesa, 2014 m. stebėtas šioks toks smuktelėjimas: ekologinės gamybos plotai siekė 167 810 ha (2013 m. - 171 378 ha), o ūkių skaičius buvo 2 457 (2013 m.- 2 570). Smuktelėjimas paaiškinamas tuo, kad 2014-aisiais nebuvo galimybės sertifikuotis naujiems pareiškėjams.

Pats sparčiausias ekologinės gamybos plotų didėjimas ir naujų ūkių atėjimas į šią ūkininkavimo formą buvo Lietuvai įstojus ė Europos Sąjungą (sparčiausia plėtra fiksuota 2004-2007 m.), kai pradėjo plaukti ES struktūrinių fondų pinigai ekologinei gamybai remti.

„Pastaruoju metu ekologinės gamybos plotai sudaro maždaug 5 proc. visų žemės ūkio naudmenų. Nors pagal ankstesnius planavimus, buvo manyta, kad tokiu metu ekologinės gamybos plotai turėjo būti išaugę iki 10 proc. žemės ūkio naudmenų", - sakė L. Petraitienė. Europos mastu toks ekologinei gamybai skirtas visų žemės naudmenų plotas yra vidutiniškas, nors, tarkime, latviai ir estai yra labiau „ekologiški" už mus.

„Ekoagros" sertifikuoja ne tik pirminę gamybą, bet ir perdirbimą - sertifikuota 121 ūkio subjektas, vykdantis ekologiškų produktų tvarkymo veiklą, iš jų 15 ekologiškų produktų tvarkymo veiklą vykdo ūkyje. Taip pat sertifikuota 12 akvakultūros ūkio subjektų (3 320 ha); 18 bitininkystės ūkių (790 bičių šeimų); 15 laukinės augalijos rinkėjų (rinkimo teritorija 61 813 ha).

„Ekoagros" yra vienintelė kontroliuojanti įstaiga, kuri bent kartą per metus patikrina visų pareiškėjų ūkius", - darbo kokybę ir patikimumą pabrėžė „Ekoagros" plėtros vadovė Laima Petraitienė

Pernai atsirado ekologinės gamybos ūkių, kurie pageidavo būti patikrinti pagal tarptautinius standartus. Tai rodo, kad mūsų ūkiai yra konkurencingi ir pajėgūs eksportuoti produkciją atitinkančią dar aukštesnius specifinius reikalavimus. „Ekoagros" pernai dalyvavo sertifikuojant ūkius pagal „Bioland", „Demeter", „Bio Siusse" reikalavimus.

Planuojama peržiūrėti funkcijas

Išskirtinės kokybės produktus sertifikuoja dvi įstaigos - „Ekoagros" (nuo 2008 m.) ir Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (nuo 2012 m.). „Tačiau tikrosios kontrolės rinkoje vis dar nėra. Nei didmeninė, nei mažmeninė prekyba nėra kontroliuojama. Todėl parduotuvėse galima rasti produktų, kurie įvardijami kaip išskirtinės kokybės, tačiau tas produktas nėra nei sertifikuotas, nei paženklintas ženklu „Kokybė", - problemas vardijo „Ekoagros" III sertifikavimo skyriaus vadovė Reda Butkevičiūtė.

Kartu ji paanalizavo, kokius privalumus ir trūkumus turi tas faktas, kad IKP sertifikuoja dvi įstaigos. Žinoma, konkurencija visada gerai - ūkininkui tai suteikia galimybę rinktis, gerėja paslaugų teikimo sparta, darbo našumas ir aptarnavimo kokybė. Tačiau yra ir neigiamų pusių: skirtingos sertifikavimo sąlygos sukuria nesąžiningą konkurenciją tarp gamintojų (tarkime, nevienodu laiku priimamos paraiškos), dėl konkurencijos nukenčia kontrolės kokybė, o dėl netinkamos kontrolės menkinama pačių sertifikatų vertė.

Ministrė V. Baltraitienė buvo atvira - dabartinė ministerijos pozicija yra tokia, kad visos IKP sertifikavimo funkcijos būtų atiduotos „Ekoagros", nes Rinkos reguliavimo agentūra (RRA) turi kitų funkcijų ir užduočių. Tik svarstoma, kad tie ūkio subjektai, kurie jau sertifikavosi RRA, ten turėtų ir likti, o visi nauji pareiškėjai jau greičiausiai turėtų būti sertifikuojami „Ekoagros" tikrintojų.

„Jei sertifikavimo įstaigos būtų privačios, tai dar būtų galima suprasti kaip konkurenciją. Bet dabar, kai ir vienos, ir kitos įstaigos steigėjai esame mes, ministerija, tai nematau reikalo tas pačias funkcijas deleguoti dviem įstaigoms", - apie galimas permainas svarstė ministrė.

V. Baltraitienė klausė „Ekoagros" specialistų, kokia jų nuomonė dėl paties termino „Išskirtinės kokybės produkcija" - ar žodis „išskirtinė" neklaidina vartotojo, ar neiškelia IKP produkcijos aukščiau už ekologinę?

„Ekoagros" kokybės vadovas Tomas Demikis sutiko, kad minėtasis terminas sukelia tam tikros painiavos. Juolab, kad kol kas nėra labai aiškiai sudėliotos visos sertifikavimo grandinės (absoliučiai nekontroliuojami tarpininkai). Ekologinėje gamyboje griežtai kontroliuojama (ir todėl atsekama) visa grandinė.

„IKP schema sudavė stiprų smūgį ekologinei bitininkystei, nes didžioji dalis bitininkų pasitraukė iš ekologinės gamybos: kaip ekologiškos pernai sertifikuota vos 790 bičių šeimų, o kaip IKP - bemaž 4 000", - sakė kokybės vadovas Tomas Demikis

Susigundę patrauklesne paramos schema, į IKP gamybą perėjo ir dalis sodininkų bei daržininkų: žemdirbiai tarpusavyje pasišneka, kad iš ekologijos į IKP perėjo tie, kurie buvo pagauti naudojant neleistinus cheminės augalų apsaugos produktus.

Pastebima tendencija, kad smulkesnieji daržininkai ir sodininkai kaip IKP gamintojai sertifikuojasi „Ekoagros", o stambesnieji - RRA. Mat pareiškėjų skaičiumi abejose sertifikavimo įstaigose yra maždaug po lygiai subjektų,  tačiau  sertifikuoti  plotai  skiriasi  iš esmės: apie 1 000 ha „Ekoagros" ir apie 4 000 ha RRA.

Kokios dar problemos buvo įvardintos susitikimo metu? Kalbėta apie būtinybę glaudžiau bendradarbiauti su Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centru, tobulinti naudojimąsi bendra sistema, kurioje talpinamos duomenų bazės.

„Sulaukiame daug skambučių - išeiti iš ekologijos ar ne. Vienareikšmiškai atsakome - tikrai ne, palaukite, juk dar nereikia važiuoti į laukus ir sėti", - sakė „Ekoagros" Utenos filialo vadovė Neringa Mažeikytė, pabrėždama, kad žmones išvargino nežinia, kas laukia šio sektoriaus dalyvių

„Ekoagros" specialistai taip pat pastebėjo, kad žemdirbiams labai keblus reikalavimas išlaikyti stabilius ekologinės gamybos plotus. Juk daug kas priklauso nuo žemės savininko įgeidžių - jis gali imti ir nebepratęsti nuomos sutarties, o tada ekologiškai ūkininkaujančiam žemdirbiui grėstų griežtos ir finansiškai labai skausmingos sankcijos. Ministrė sutiko, kad reikalavimai tikrai griežti, galbūt reikėtų juos koreguoti, nes tikslas turėtų būti nubausti prasižengusius, bet ne nužudyti juos.

Į „Ekoagros" padalinių vadovų pasiūlymus bus atsižvelgta koreguojant Ekologinio žemės ūkio taisykles. O artimiausias klausimas, kurį ministrė žadėjo padėti išspręsti - dalyvavimas tarptautinėje ekologiškų produktų parodoje „Biofach", kuri vyks Vokietijoje jau vasario 11-14 dienomis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai