Planuojama tarnybų pertvarka, įstatymų keitimai
2019-01-16

Kaunas. Seimo pavasario sesijoje turėtų būti svarstomi penki Žemės ūkio ministerijos parengti įstatymų projektai, numatantys pokyčius melioracijos, pienininkystės, rizikų valdymo bei administravimo srityse. Apie tai informavo žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, dalyvavęs pirmadienį Kaune vykusiame Žemės ūkio rūmų tarybos posėdyje.

Viename iš įstatymų projektų numatyta prijungti prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Valstybinę augalininkystės tarnybą ir ekologinės gamybos produktų sertifikavimo bei kontrolės įstaigą „Ekoagros“. Taip žadama mažinti biurokratinę naštą (naujoji struktūra turėtų veikti vieno langelio principu) ir taupyti lėšas.

Parlamentui bus siūlomi Maisto įstatymo (dėl planuojamos diegti maisto kuponų sistemos) ir Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pakeitimo projektai. Dar vienas įstatymo projektas susijęs su žemės ūkio rizikų valdymo fondo kūrimu.

RVAC 21 09 30

Teikiami ir Melioracijos įstatymo pakeitimai, kurie, manoma, leistų per 10 metų renovuoti melioracijos sistemą. Visi pagrindiniai melioracijos įrenginiai priklausytų valstybei, o juos valdytų savivaldybės patikėjimo teise. Melioracijos ūkio renovaciją planuojama finansuoti valstybinės žemės nuomos lėšomis, pritraukiant privatų kapitalą ir skolinantis iš Europos investicijų banko.

Liko 40 proc. paramos lėšų

Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos biudžete yra likę apie 40 proc. lėšų arba 840 mln. eurų. Žemės ūkio viceministro Dariaus Liutiko teigimu, lėšos bus panaudotos pagal grafiką. Kovo mėn. numatoma rinkti paraiškas paramai investicijoms į žemės ūkio valdas, antras šaukimas planuojamas rudenį (kiekvienam šaukimui žadama skirti po 25 mln. eurų).

Jaunųjų ūkininkų įsikūrimo paramai paraiškas planuojama rinkti liepą (šiai veiklai likę nepanaudota 25 mln. eurų, papildomai numatyta skirti 12,5 mln. eurų).

Siekiant paskatinti žemdirbių aktyvumą naudotis parama, paprastinamos sąlygos tiems, kurie pretenduos į ne didesnę kaip 50 tūkst. eurų paramą.

Verslo pradžiai kaimo vietovėse remti numatyta 7 mln. eurų. Išmoka verslo planui įgyvendinti yra ne didesnė kaip 16 000 eurų, parama teikiama supaprastinta tvarka ir sulaukė didžiulio susidomėjimo.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai