Planuojama grįžti prie tipinių žaliavos supirkimo sutarčių
2014-11-21

Vilnius. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė siūlys įteisinti tipines žaliavos supirkimo sutartis (jos buvo panaikintos 2012 metais). Tai būtų atsakas į situaciją, kai perdirbėjai nedidina žaliavos supirkimo ir nemažina produkcijos realizavimo kainų.

„Galvojame grįžti prie jų ir teikti Vyriausybei, kad tokias patvirtintų - kas turėtų matytis sutartyje. Turėtų ta tipinė sutartis būti, kad garantuotų, kokios sutarties sąlygos turi būti numatytos privalomai" - ketvirtadienį Seime sakė Virginija Baltraitienė.

„Kuo stambesnis ūkininkas, tuo ta sutartis yra tikslesnė - ir aiškesnė, ir konkretesnė, o su smulkiaisiais... Ir patys smulkieji nelabai rūpinasi. Patys sutarčių neranda, sako negaunantys jų, o jos pas pienininkus yra", - teigė ministrė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

V. Baltraitienė žada, kad ministerija dar šiais metais Vyriausybei teiks siūlymą tokias sutartis tvirtinti. „Yra Europos Komisijos reglamentas, kad turi būti deramasi laisvai. Aš suprantu, yra laisvos derybos dėl kainos, mes to nekvescionuojame. Bet sąlygas, kurios turi būti, turi būti privalomos, manau, gruodžio viduryje teiksime Vyriausybei patvirtinti", - teigė V. Baltraitienė.

Tipinės sutartys būtų privalomos perdirbėjams sudarant sutartis ir su smulkiaisiais, ir su stambiaisiais žemės ūkio produkcijos tiekėjais.

Nei perdirbėjai, nei prekybos centrai nemažina kainų

Parlamentarams piktinantis, kad dėl Rusijos sankcijų smuko žemės ūkio žaliavų supirkimo kainos, bet prekybos centruose produkcija neatpigo, žemės ūkio ministrė pripažino, kad nei perdirbėjai, nei prekybos centrai nemažina kainų.  

Pasak Virginijos Baltraitienės, perdirbėjus paraginus mažinti kainas, jie neva atsakę, kad tokiu atveju tektų mažinti žaliavos supirkimo kainas.

„Jie atsakė, jeigu mes mažinsime čia (Lietuvoje - past.) savo kainą, neturime jos, šitos produkcijos, kur išvežti dėl Rusijos embargo, tai pieno supirkimo kaina turės mažinti dar daugiau", - ketvirtadienį Seime teigė ministrė. Vis dėlto, pasak jos, visas nuolaidas prekybos centruose dengia perdirbėjai.

„Niekada nė vienas prekybos centras iš savo lėšų nepadarė jokių nuolaidų, akcijų. Daro tik perdirbėjų sąskaita ir perdirbėjai, jų teigimu, norėdami išlaikyti darbo vietas, nes žinom, kad nė vienoje įmonėje nesumažėjo darbuotojų, jie tos produkcijos, ką atiduoda prekybos tinklams, nemažino", - aiškino V. Baltraitienė.

Seimo Kaimo reikalų komiteto narys socialdemokratas Edmundas Jonyla ministrės klausė, ar analizuojama, kas „nugraibė finansinę grietinėlę", Rusijai paskelbus, kad nebeįsileis lietuviškos produkcijos.  

„Dėl Rusijos embargo pieno supirkimo kainos per trumpą laiką žemdirbiams buvo labai sumažintos. Buvo žadama, kad pieno produktai, kadangi jų nėra kur parduoti, bus tiekiami vietinei rinkai gerokai mažesnėmis kainomis. Tačiau tų mažesnių kainų mūsų gyventojai taip ir nepamatė. Ar buvo analizuojama, gal yra analizuojama, kas nusigraibė tą finansinę grietinėlę - ar perdirbėjai, ar prekybininkai?", - klausė E. Jonyla.

Rugpjūčio pradžioje Rusija uždraudė žemės ūkio ir maisto produkcijos importą iš Europos Sąjungos valstybių, todėl dėl šio draudimo smarkiai nukentėjo pieno gamintojai, nes smuko supirkimo kainos.

Lietuviškų pieno produktų eksportas į Rusiją praėjusiais metais siekė 25,5 proc. viso šių produktų eksporto.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai