Piniginės paramos gali tikėtis tik gamybos nedidinantys pieno ūkiai (papildyta)
2016-04-07

Vilnius. Žemdirbiams, kurie vasarą nedidins pieno gamybos, gali būti skirta apie 18 mln. eurų nacionalinės paramos, sako žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigia. Premjeras žada, kad už 1 litrą pieno galėtų būti mokama papildomai 2-5 centai, o bendra Lietuvos ir ES parama pieno gamintojams gali siekti 60,5 mln. eurų.

„Artimiausiu metu bus išmokėta 18 mln. eurų už jų laikomas karves (Vyriausybė sprendimą dėl to priėmė kovą - BNS), sutarta, kad dar 18 mln. eurų bus ieškoma Žemės ūkio ministerijos kartu su Finansų ministerija, nedidinant kartu bendrų asignavimų, kurie numatyti valstybės biudžete, kad būtų galima kompensuoti pieno gamintojams dalį prarastų pajamų, mokant papildomai už litrą pieno nuo 2 centų iki 5 centų, atsižvelgiant į laikomų karvių skaičių, bet modelį paruoš ministerija", - teigė premjeras Algirdas Butkevičius.

Anot V. Baltraitienės, ministrų kabinetas trečiadienį priėmė principinį sprendimą, kad skirti paramą galima ūkininkams, nedidinantiems gamybos.

Dojus agro 19 09 10

„Suma nėra visiškai žinoma, mes pateikėme 18 mln. eurų, bet išgirdome ir kitokių nuomonių, tai šiandien sunku pasakyti, ar liktų ta pati 18 mln. eurų suma. Mes gavome iš Europos Komisijos leidimą valdyti gamybą, mūsų tikslas, kad nedidintų tie ūkiai gamybos, išlaikytų tame pačiame lygyje, tada jiems mokėti už pieno litrą papildomai ar po 3 centus, ar diferencijuojant tuos pieno ūkius, mes modelį turime paruošti", - po Vyriausybės posėdžio žurnalistams trečiadienį sakė V. Baltraitienė.

Pasak V. Baltraitienės, gamyba turės būti nedidinama gegužės-spalio mėnesiais, kai pieno primilžis didėja. Jos teigimu, likusį pieną jie galės naudoti savo reikmėms.

„Jeigu mažesnis ūkis, pats gali kažkiek suvartoti, kažkiek perdaryti iš to pieno, jeigu didesnis, na aišku, kad jo nepilsi, yra veršeliai. Kitokios schemos nėra", - teigė ministrė.

Pasak jos, artimiausiu metu turėtų būti paruoštas pasiūlymas dėl ūkininkų paskolų palūkanų kompensavimo bei paskolų garantijų: „Baigiame paruošti Vyriausybės nutarimą, kad jie vartojimui imdami paskolas, mes galime teikti garantijas ir kompensuoti palūkanas".

Anot V. Baltraitienės, taip pat ketinama steigti fondą, į kurį žemdirbiai bei valstybė pervestų lėšas, o jas panaudotų, atėjus sunkmečiui. Tačiau, anot ministrės, fondui turės pritarti Europos Komisija, mat Lietuva nori steigti jį kartu su šalies indėliu.

„Mes siūlome variantą, kur galėtų įnešti ir pieno gamintojai, ir valstybė, aišku, turėtume notifikuoti Komisiją, nes kol kas nematome tokio teisės akto, kad valstybė galėtų savo pinigus dėti. Mes kai kalbėjome su komisaru Hoganu, jis sakė, paruoškit, pateikite, pažiūrėsime, gal ir leisime kažkokiam laikui tai daryti", - tikino ministrė.

A. Butkevičiaus teigimu, pieno gamintojams bus teikiama tiek nacionalinė, tiek ir ES parama, kuri bent iš dalies sumažintų jų nuostolius. 

„Noriu patikinti, kad imamės visų priemonių susidariusiai situacijai spręsti tiek nacionaliniu, tiek ir ES lygmeniu. Todėl šiais metais pieną gaminantiems ūkiams iš viso bus skirta 60,5 mln. eurų paramos", - pranešime spaudai sakė premjeras A.Butkevičius.

Vyriausybė kovo mėnesį apsisprendė iš šalies biudžeto pieno gamintojams skirti 18 mln. eurų paramos - 66 eurus už karvę. Lietuva vasarį pateikė EK prašymą skirti papildomai 75 mln. eurų paramos šalies pieno sektoriui, tačiau Komisija tiesioginių išmokų skirti kol kas neketina.

***

Valstybės valdomoms bendrovėms „Lietuvos energija" ir „Klaipėdos nafta" šiemet į biudžetą ketinant sumokėti daugiau dividendų nei planuota, valstybė dalį šių lėšų galės panaudoti pieno gamintojų paramai, sako premjeras.

„Šiandien ryte gavau gerą žinią, kad „Lietuvos energija" sumokės du kartus daugiau dividendų negu buvo suplanuota. „Klaipėdos nafta" po nepriklausomybės pirmą kartą irgi pasiekė didžiausią pelną ir dividendai bus irgi beveik du kartus didesni. Tai mes net turėsime finansinių išteklių kaip neateinant (į Seimą - BNS) su biudžeto pataisomis padėti pieno gamintojams", - ketvirtadienį Seime per Vyriausybės valandą pareiškė Algirdas Butkevičius.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai