Pieno reikalai (atnaujinta)
2015-08-20

Vilnius. Vyriausybė skyrė 18,2 mln. eurų nacionalinei paramai pieno gamintojams už 2015 metus mokėti. Parlamentinis komitetas posėdyje aiškinosi susidariusią sudėtingą padėtį pieno sektoriuje su žemdirbių, pieno supirkimo ir perdirbimo bei prekybos įmonių atstovais.

Vyriausybė trečiadienį Žemės ūkio ministerijai skyrė 18,2 mln. eurų iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų. Šie pinigai bus naudojami nacionalinei paramai pieno gamintojams už 2015 metus mokėti. „Sankcijų su Rusija krizė tęsiasi ir turi ganėtinai sunkias pasekmes šiam sektoriui", - Vyriausybės posėdyje sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.

Žemės ūkio ministerija siekia paankstinti nacionalinę 33 mln. eurų paramą žemdirbiams už 2015 metus - ją ketinama išmokėti dar šį rudenį, o ne 2016 metais. Vyriausybei priėmus sprendimą, žemdirbiams iš anksto būtų išmokama daugiau kaip 18 mln. eurų šį rudenį. Lietuva siekia, kad Europos Komisija skirtų 32 mln. eurų paramos šalies pieno gamintojams.

Aptarė parlamentinis komitetas

Parlamentinį Kaimo reikalų komitetą pasiekus Konkurencijos tarybos preliminarioms išvadoms, kad pieno rinkoje galimų kartelinių susitarimų nėra, parlamentarai neeiliniame posėdyje su žemdirbių asociacijų, pieno supirkimo ir perdirbimo bei prekybos įmonių atstovais aiškinosi susidariusią sudėtingą padėtį pieno sektoriuje.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas sako, kad ūkininkams nesudarius sąlygų gauti už pieną jo gamybos savikainą atitinkančios kainos, šią žemės ūkio sritį ištiks linininkystės likimas - ji ims nykti.  Pasak jo, perdirbėjai žemdirbiams turėtų mokėti ne mažiau kaip 80 proc. vidutinės ES   pieno  supirkimo kainos, kuri šiuo metu siekia 30 centų. Jo skaičiavimais, tai būtų apie 24-25 centai už kilogramą, o Žemės ūkio ministerijos duomenimis, dabar vidutinė kaina siekia 20,7 cento.

Pieno rinką reguliuojančiame įstatyme rudenį turėtų atsirasti pataisa, kuria žalio pieno supirkėjai būtų įpareigoti taikyti vienodus kriterijus nustatant pieno supirkimo kainas ir sąlygas tiems ūkiams ir ūkininkams, kurie per dieną pateiktų daugiau negu 10 tonų žalio pieno.  Apie tai komiteto nariams ketvirtadienį pranešė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Ji taip pat informavo, kad ministerija Seimui rudenį pateiks pataisas, kurios skatintų kooperatyvų kūrimąsi.

„Tie kooperatyvai, kurie per dieną priduoda pieno 40 ar 50 tonų, gaudavo mažiau negu tas, kas priduoda 10 tonų ar 2 tonas. Tai neteisinga - dideli žalio pieno tiekėjai negali gauti mažiau už smulkiuosius. Reikia įvesti dar vieną grupę - nuo 2 tonų iki 10 tonų ir virš 10 tonų. Mes tai pataisysime", - tvirtino V. Baltraitienė.

Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias" pirmininkė ir kooperatyvo „Pieno puta" direktorė Jūratė Dovydėnienė pareiškė, kad dabar pieno sektoriuje kooperacija yra plačiai paplitusi, tačiau tai problemų išspręsti nepadeda. „Vadinasi, ne visada ta kooperacija duoda geriausią rezultatą - kaip galima kooperuotis gaunant mažesnę kainą?" - teigė J. Dovydėnienė.

Seimo birželį priimtas ir nuo rugpjūčio įsigaliojęs pieno rinką reguliuojantis Ūkio subjektų, perkančių - parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas dabar numato pieno pardavėjų suskirstymą į septynias grupes pagal parduodamo natūralaus riebumo pieno kiekį per vieną dieną. Superkant pieną iš tos pačios pardavėjų grupės ir jį pristatant pirkėjui tokiu pačiu būdu, pieno pirkimo-pardavimo sutartyse įstatymas draudžia taikyti skirtingą pirkimo kainą.

Konkurencijos tarybos vadovas Šarūnas Kesarauskas komitete taip pat pripažino, kad didžiausią įtaką pieno kainai daro priduodamo pieno kiekis.

***

Premjeras Algirdas Butkevičius rugpjūčio 24 dieną susitiks su Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ir regionų plėtros komisaru Filu Hoganu dėl situacijos Lietuvos pienininkystės sektoriuje ir galimos paramos. Susitikime dalyvaus ir Lietuvos žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Premjeras yra pareiškęs, kad siekdama ginti savo pieno gamintojus, Lietuva galėtų įteisinti pieno supirkimo kainų reguliavimą, jei ES nesiimtų ryžtingų sprendimų ir nesutiktų padėti Lietuvos žemdirbiams, kurie labiausiai nukentėjo nuo Rusijos embargo.

Kainos krito

Lietuvoje liepą vidutinė superkamo pieno kaina buvo 199,5 euro už toną - per mėnesį ji sumažėjo 3,7 proc., o per metus - 23,5 procento. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, Lietuvoje pieno gamintojų pajamos už parduotą pieną 2015 metų sausį-liepą buvo apie 30 proc. mažesnės, palyginti su 2014 metų tuo pačiu laikotarpiu.

Eksportuos produktus į Kosta Riką

„Žemaitijos pienas" leista eksportuoti produkciją į Kosta Riką. Veterinarijos tarnyba pranešė, kad gavo oficialių Kosta Rikos patvirtinimą, kad suteikia „Žemaitijos pienui" teisę eksportuoti pieno produktus.

„Žemaitijos pienas" - kol kas vienintelė Lietuvos pienininkų įmonė, atkakliai ir nuosekliai siekusi eksportuoti savo produkciją į šią tolimą šalį", - pranešime sakė veterinarų vadovas Jonas Milius.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai