Pieno kainų reguliavimo pataisas žada tobulinti
2016-04-07

Vilnius. Prieštaringai vertinamą siūlymą laikinai reguliuoti pieno supirkimo kainas Seimui grąžinus tobulinti, jų autorius parlamentinio Kaimo reikalų komiteto narys „darbietis" Jonas Kondrotas (nuotr.) sako, jog siūlymą pataisys ir jį teiks iš naujo. Jis žada dar tartis su smulkiaisiais ūkininkais, kurių nuomonė iki šiol nebuvo išklausyta.

Tokiam reguliavimui priešinasi ir pieno gamintojai, ir perdirbėjai - pirmieji sako, kad pieno supirkėjai grasina iš smulkių ūkininkų iš viso nebepirkti pieno, o antrieji teigia negalintys mokėti daugiau negu dabar - ne mažiau kaip 16,5 cento už litrą, kai numato pataisos. Teisininkai įsitikinę, kad tokie pakeitimai prieštarauja ir Konstitucijai, ir Europos teisei, o konkurencijos sargai įspėja, kad siūlomos pataisos pažeidžia konkurencijos principus.    

Tačiau parlamentiniuose Kaimo reikalų ir Ekonomikos komitetuose neužteko balsų pataisas atmesti, todėl Seimas atidavė jas tobulinti.

Du socialdemokratai, dirbantys Kaimo reikalų komitete, Bronius Pauža ir Edmundas Jonyla buvo pateikę pataisas, kuriomis siūlė kitą pieno supirkimo kainų nustatymo tvarką - ją siūlyta susieti su Europos Sąjungos (ES) šalyse mokama vidutine pieno pirkimo kaina - lietuviška kaina siektų ne mažiau kaip 90 proc. europinės kainos. Tačiau parlamentarai šias pataisas atsiėmė.  

Praėjusį penktadienį Seimas atšaukė skubotai ir pažeidus balsavimo procedūras priimtas įstatymo pataisas, kurios  nustatytų minimalias pieno supirkimo kainas.

Parlamentaras J. Kondrotas pabrėžė, kad pataisas svarstant Kaimo reikalų komitete, savo poziciją išsakė tik stambių ūkininkų, kooperatyvų ir perdirbėjų atstovai, tuo metu smulkiųjų pieno gamintojų nuomonės niekas neišsakė.

V. Baltraitienė: ūkininkai turėtų kooperuotis ir sutramdyti pieno perdirbėjus

Žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė sako, jog viena sunkios padėties pieno sektoriuje priežasčių yra ir tai, jog perdirbimo įmones Lietuvoje valdo kelios šeimos, o ne patys pieno gamintojai. V. Baltraitienė mano, jog ūkininkai turėtų kooperuotis, nes kitaip perdirbėjai ir toliau šantažuos valdžią.

„Yra labai blogai, kad pieno perdirbimo įmones valdo kelios šeimos. Nėra taip, kaip kitose šalyse - Lenkijoje ar Suomijoje, kitose valstybėse, kur perdirbimas yra kooperatyvų rankose, pačių ūkininkų rankose, ir patys ūkininkai sprendžia, kokią kainą mokėti, kiek pasilikti pelno, kiek - išlaidoms, kokias išlaidas mažinti. Lietuvoje nueita kitu keliu - iš ūkininkų viskas paimta ir buvo sukoncentruota trijų-keturių šeimų rankose. Ir šiandien turime tokią situaciją, kad perdirbėjai iš tikrųjų šantažuoja tiek Lietuvos valdžią, tiek visą krūvį nukrauna ant ūkininkų. Kol neišspręsime šito klausimo, kol neužtkrinsime, kad atsidurtų ūkininkų rankose perdirbimas, kol nesikooperuos ūkininkai, situacija nepagerės", - ketvirtadienį Seime per Vyriausybės valandą pareiškė „darbietė" V.Baltraitienė.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai