Pieno gamintojai ragina baigti kalbas ir imtis veiksmų
2015-08-10

Jonava. Nusivylimas, pyktis ir bandymas vis dar diplomatinėmis priemonėmis keisti situaciją - tokia atmosfera tvyrojo penktadienį Jonavoje surengtame Lietuvos pieno gamintojų asociacijos išplėstiniame tarybos posėdyje. Regis, tik papildomos išmokos bent kuriam laikui stabilizuotų pieno gamintojų gyvenimą.

Posėdyje laukta apie 500-600 ūkininkų, tačiau jų atvyko gerokai mažiau - apie 140. Vis dėlto žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pasidžiaugė, kad per patį darbymetį ir taip daug ūkininkų susirinko. „Pieno problema - visų mūsų reikalas, po vieną nieko nepadarysime. O šie metai bus patys sunkiausi - pieno kaina krenta ir pasaulio, ir Europos rinkose, jaučiamas pieno perteklius. Tik Lietuvoje tos kainos krito daug daugiau ir dabar žaliavinio pieno kaina Lietuvoje yra žymiai mažesnė už Europos vidurkį. Šitai žino ir Europos Komisija", - sakė ministrė.

Posėdyje vėl daug diskutuota skausmingiausiomis temomis: kodėl Lietuvoje žaliavinis pienas superkamas mažiausiomis kainomis visoje ES, o pagaminto pieno kaina prekybos vietose - labai panaši į europines, apie didžiųjų perdirbėjų įvežamą pieną iš Latvijos, apie tyčiojimąsi iš ūkininkų, siūlant 10 euro centų už litrą žaliavinio pieno, apie tarpininkų, superkančių pieną iš smulkesnių ūkininkų, apetitą, apie būtinybę kooperuotis, apie „Baltraitienės įstatymą", kuriame nėra, tiksliau galutinėje redakcijoje neliko, kalbos apie prekybininkus, kuriems galutinėje kainoje tenka liūto dalis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ūkininkai daug kalbėjo ir diskutavo, kaip išgyventi pieno krizę

Šiame įstatyme iš pradžių buvo numatyta riboti prekybininkų antkainį pieno produktams iki 10 proc., tačiau dėl šio punkto kilo didžiulis pasipriešinimas, tai patvirtino ir ministrė („niekas taip nekovojo dėl perdirbėjų, kaip kovojo dėl prekybininkų"), ir Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Kazys Starkevičius. Tačiau pastarasis teigė, kad nereikia vien Seimo kaltinti, nes ir Vyriausybė prisidėjo, kad prekybininkų antkainio reguliavimo neliktų. Žodžiu, stambiajam verslui atstovaujantys lobistai pasiekė savo.

Negana to, Seimo Ekonomikos komitete nuo pavasario guli įstrigęs Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo projektas. Pasak ministrės V. Baltraitienės, šio įstatymo perdirbėjai ir prekybininkai labai bijo, nes jis leistų suvaržyti jų savivalę. „Bet vyksta lobizmas, todėl įstatymo projektas nusėdo Ekonomikos komitete", - pareiškė ministrė.

Nuo ryžtingai nusiteikusios žemės ūkio ministrės kliuvo ir Konkurencijos tarybai. Pasak jos, šios tarybos cinizmui ribų nėra. Ji pašiurpo paskaičiusi, kaip vienas jos analitikas visus pieno gamintojus įvardija melžėjais.

„Pieno problema - visų mūsų reikalas, po vieną nieko nepadarysime", - sakė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė

LPGA išplėstiniame posėdyje priimta dar viena rezoliucija - jau antroji. Pirmoji buvo priimta pienininkų suvažiavime vasario mėnesį. Pasak LPGA pirmininko Jono Vilionio, kai kurios rezoliucijos nuostatos kartojasi, nes nebuvo įvykdytos.  

Ar rezoliucijos gali padėti pakeisti padėtį? „O ką daryti? - klausimu į klausimą atsakė Plungės ŽŪKB „Pieno gėlė" direktorius Jonas Kuzminskas. - Pasakykite bent vieną priežastį, kodėl mes turime dirbti veltui? Ir net negali atsisakyti ūkio, jeigu turi įsipareigojimų NMA, nes karvę pardavęs už traktorių pinigų negrąžinsi."

Jam antrino Šilalės r. ūkininkas Tomas Raudonius: „Net ne veltui dirbame - mes patiriame didelius nuostolius. Turime skolintis pinigus, kad apmokėtume sąskaitas. Tai yra tragedija."

Lietuvos pieno gamintojai pakartotinai reikalauja ne vėliau kaip iki 2015 m. rugpjūčio 31 d. už kvotinio pieno toną išmokėti maksimaliai leistino dydžio 25,20 Eur/t išmokas, o iki rugsėjo 15 d. - 77,04 Eur susietąją paramą už pienines karves. Pieno gamintojai taip pat reikalauja Vyriausybės padengti 2015 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos pieno gamintojų dėl Rusijos embargo patirtus nuostolius - 70 mln. eurų, taip pat kartu su Seimu užtikrinti, kad žaliavinio pieno supirkimo kaina nebūtų mažesnė nei ES vidurkis. Be to, pieno gamintojams turi tekti ne mažiau kaip 40 proc. pieno ir pieno produkto kainos dalis.

Rezoliucijoje reikalaujama pridėtinės vertės mokesčio, į valstybės biudžetą surenkamo iš pieno ir pieno produktų, tarifo dalį - 15 proc. - skirti kaip valstybės paramą pieno gamintojams. Ministrės teigimu, šis reikalavimas atsirado perdirbėjų siūlymu. „Skamba gražiai. Bet aš suprantu, kodėl tokia iniciatyva kilo iš perdirbėjų  - tokiu atveju jiems nebereikėtų kelti pieno supirkimo kainos", - tvirtino ji, siūlydama geriau kurti rizikos valdymo fondą.

Galutinį rezoliucijos tekstą parengs LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis.

Jeigu šie reikalavimai nebus įvykdyti, žemdirbiai pažadėjo imtis radikalesnių protesto akcijų. Kuo greičiau baigti mažai ką duodančias kalbas ir imtis konkrečių veiksmų, protesto akcijų, ragino Utenos r. ūkininkas Arūnas Kudrevičius, Pauliukų ŽŪB vadovas Andrejus Štombergas, tokių balsų salėje girdėjosi ir daugiau. Algirdas Mačiulaitis iš Jurbarko r. netgi išplatino skrajutes, kad organizuojama protesto akcija rugsėjo pabaigoje - jis kviečia vežti karves prie Seimo ir blokuoti kelią iš Latvijos, kuriuo į Lietuvą įvežamas pienas. Visi pritarė minčiai, kad santykius su perdirbėjais ir prekybininkais reikia iš esmės keisti. Tik kaip tą padaryti, atsakymo nežino net Vyriausybė.

Ūkininkas Algirdas Mačiulaitis kviečia vežti karves prie Seimo ir blokuoti kelią iš Latvijos

Ministrė informavo, kad šios savaitės pradžioje bus deramasi dėl specialiosios 25 mln. eurų paramos pieno gamintojams iš Lietuvos valstybės biudžeto. Ji pažadėjo, kad pienininkus pirmiausia pasieks spalį mokami tiesioginių išmokų avansai.

O siekiant stipresnės pozicijos derantis su EK dėl paramos Lietuvos pieno ūkiui, V. Baltraitienė kartu su premjeru Algirdu Butkevičiumis rugpjūčio 24 d. susitiks su žemės ūkio eurokomisaru Filu Hoganu. Europos Komisijos bus prašoma 32 mln. eurų kompensacijos Lietuvos pieno gamintojams. Tai nebus lengva, nes EK gerai informuota, kad vos tik ji praėjusiais metais skyrė ūkininkams paramą embargo padariniams kompensuoti, pieno perdirbėjai iškart sumažino pieno supirkimo kainą ir tokiu būdu tarsi pasiėmė europinę paramą sau.

Posėdžiai nariai įpareigojo LPGA pirmininką J. Vilionį imtis organizacinių veiksmų, kad į susitikimą su F. Hoganu vyktų ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. O rugsėjo 7 d. šaukiama neeilinė ES žemės ūkio ministrų taryba. V. Baltraitienė tikisi, kad joje bus priimti ir Lietuvos ūkininkams svarbūs sprendimai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai