Pienininkus anksčiau pasieks 17,2 mln. eurų parama
2016-06-16

Vilnius. Vyriausybė trečiadienį nusprendė nuo pieno krizės nukentėjusiems ūkininkams birželio pabaigoje-liepos pradžioje paankstintai išmokėti 17,2 mln. eurų paramos. Ją gaus daugiau kaip 30 tūkst. pieno gamintojų.

Anot žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės, iš 33,9 mln. eurų šių metų nacionalinės paramos pieno gamintojams anksčiau bus išmokėta 17,2 mln. eurų.

„Paankstiname pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą, nes pagal visus teisės aktus už 2016 metus turėtume mokėti kitų metų pradžioje, bet kiekvienais metais mokame anksčiau ir atsižvelgdami, kad situacija išlieka tokia sudėtinga, patvirtinome visą voką - 33,9 mln. eurų - ir 17,2 mln. eurų mokėsime pieno sektoriui šiais metais. Birželio paskutinę savaitę turėtume išmokėti", - po Vyriausybės posėdžio sakė V. Baltraitienė. Anot jos, už toną pieno gamintojai gaus 15 eurų.

Vaderstad 12 05

V. Baltraitienės teigimu, likusi paramos dalis bus išmokėta kitąmet: „Kita dalis už žindenes, už karves už buliukus bus išmokėta irgi pienininkams, tik kitąmet". Anot jos, kol kas pieno supirkimo kainos krenta, tačiau tikimasi, kad liepą jos stabilizuosis.

„Kol kas buvo tik gegužės mėnuo, kai buvo drastiškai sumažintos kainos, birželį matome nežymiai pamažintos bazinės kainos, dabar kiek deriname, liepos mėnesį turėtų nemažėti, išlikti birželio kainos", - teigė ministrė.

Gegužę ir birželio pradžioje pienininkams išmokėta 18 mln. eurų nacionalinės paramos.

Kainų kritimą birželį pristabdė sausra Lenkijoje

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje vasarą turėtų toliau kristi, tačiau šį procesą birželį pristabdė Lenkiją ištikusi sausra, padidinusi pieno paklausą šalyje, sako Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Bronius Markauskas. Be to, pasak B. Markausko, pieno gamyba Europoje kol kas nemažėja, ir tai neleidžia stabilizuotis kainoms. Pieno perdirbėjai sako, jog rinkoje nemato ženklų kainoms kilti.

„Sausra Lenkijoje yra vienintelis dalykas, gelbėjantis mus, nes Lenkijoje atsirado pieno poreikis didesnis. Kaina krito birželio mėnesį, bet ne tiek, kiek buvo prognozuota", - sakė B. Markauskas.

Anot jo, šiuo metu vidutinė bazinio pieno supirkimo kaina siekia apie 13,5-14 centų už kilogramą - palyginti su geguže, ji krito apie 4 proc., nors buvo tikėtasi, kad ji gali kristi apie 15 proc., Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai leidus pieno perdirbimo įmonėms birželį iki 14 proc. mažinti kainas.

Pasak B. Markausko, vienintelė priežastis, dėl ko gali pradėti stabilizuotis pieno supirkimo kainos, yra pieno gamybos mažinimas, bet kol kas Europoje ji nemažėja. Anot jo, Lietuvos pieno gamintojams nėra priimtinas gamybos mažinimas, todėl 20 mln. eurų Žemės ūkio ministerijos kuriamą paramos schemą gamintojams, kurie vasarą mažins arba nedidins pieno gamybos, jis vertina skeptiškai.

Jo teigimu, Lietuvai sušvelninti pieno krizę padėtų Europos Sąjungos (ES) tiesioginė finansinė parama arba ES pieno kvotų sugrąžinimas.

Pieno perdirbimo bendrovės „Marijampolės pieno konservai" vadovas Aristydas Kulvinskas BNS sakė, kad bendrovė stengiasi vasarą nemažinti pieno supirkimo kainų, o rinkoje kol kas nematyti ženklų, kad kainos artimiausiu metu pradės kilti.

„Dėl pieno supirkimo kainų yra sprendimas stengtis nekeisti vasaros metu pieno supirkimo kainų, ir mes tą stengiamės daryti. Mes kainų nemažiname ir kai kurioms pieno gamintojų grupėms net stengsimės didinti", - kalbėjo A. Kulvinskas.

Bendra Lietuvos ir ES parama pieno gamintojams šiemet gali siekti 65,1 mln. eurų. Skaičiuojama, kad dėl pasaulinės pieno krizės ir žemų supirkimo kainų pieno gamintojai pernai prarado apie 75 mln. eurų pajamų.

Kainos gegužę ir toliau krito

Gegužės mėnesį vidutinė natūralaus (4,12 proc. riebumo ir 3,21 proc. baltymingumo) pieno supirkimo kaina buvo 179,9 Eur už t. Per gegužės mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina sumažėjo 7,2 proc. (2016 m. balandį ji buvo 193,8 Eur už t). Vidutinė bazinių rodiklių pieno supirkimo kaina š. m. gegužės mėnesį, palyginti su balandžiu, sumažėjo 5,7 proc. ir buvo 151,9 Eur už t.

Gegužės mėn. natūralaus pieno supirkimo kaina buvo 16,3 proc. mažesnė, palyginti su 2015 m. gegužės mėn. (2015 m. gegužę ji buvo 214,9 Eur už t).

Per 2016 m. gegužės mėn. supirkta 126,46 tūkst. t pieno, 0,4 proc. mažiau, palyginti su 2015 m. geguže. Per 2016 m. sausį-gegužę Lietuvoje pieno supirkimas išaugo 1,1 proc., iš viso buvo supirkta 534,62 tūkst. tonų pieno.

Pieno gamintojams, parduodantiems daugiau kaip 40 t pieno per mėnesį (daugiau kaip 1,3 t per dieną), stambiausios Lietuvos pieno perdirbimo įmonės („Pieno žvaigždės", „Rokiškio sūris", „Žemaitijos pienas", Vilkyškių pieninė, „Marijampolės pieno konservai") 2016 m. gegužės mėnesį už natūralų pieną (4,13 proc. riebumo ir 3,32 proc. baltymingumo) mokėjo vidutiniškai 220 Eur už t. Ši kaina yra 22,1 proc. didesnė už vidutinę natūralaus pieno supirkimo kainą.

Gegužės mėnesį už natūralų pieną gamintojams, parduodantiems daugiau kaip 40 t pieno per mėnesį, mokėta 18,1 proc. mažiau negu prieš metus. Per mėnesį ši kaina sumažėjo 7,3 proc.

Pažymėtina, kad supirkto pieno dalis iš gamintojų, tiekiančių daugiau kaip 40 t pieno per mėnesį, sudarė vidutiniškai 47 proc. viso šių įmonių supirkto pieno kiekio.

LRV, ŽŪM, BNS, MŪ inf.

IŠSAMIAI SUSIPAŽINTI SU PIENO SUPIRKIMO KAINOMIS GALITE ČIA

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai