Perdirbėjų, gamintojų ir prekybininkų santykius reguliuos įstatymas
2015-02-18

Vilnius. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė Seimui siūlo reguliuoti pieno gamintojų ir supirkėjų arba perdirbėjų santykius. Trečiadienį Seime ji įregistravo įstatymo projektą, kuris numato, kad už tos pat rūšies pieną turi būti mokama vienodai, apie kainų pasikeitimą turi būti perspėjama iš anksto, o prekybininkų antkainis negalės būti didesnis nei 10 proc.

Ministrė trečiadienį susitiko su pieno perdirbėjais ir aptarė padėtį dėl pieno supirkimo kainų Lietuvoje. „Buvo daug kalbama apie sąžiningas pieno kainas, tačiau dabar prireikė įstatyminio reguliavimo, kad kainų proporcijos būtų sąžiningai nustatomos. Todėl šiandien buvo įregistruotas įstatymo projektas", - sakė žemės ūkio ministrė, po susitikimo su pieno perdirbėjais.

„Mes sutarėme dėl trijų konkrečių dalykų: santykiai tarp perdirbėjų ir žemdirbių turėtų būti pagrįsti pasitikėjimu ir sąžiningumu. Taip pat sutarėme, kad perdirbimo įmonės turi sėsti su žemdirbiais ir aptarti tolesnes perspektyvas", - tvirtino ministrė. Jos teigimu, kalbėta ir apie tai, jog pieno supirkimo kainų skirtumai, priklausomai nuo gamintojo, nebūtų didesni nei 5 proc.

Pagrindinis siūlomo įstatymo tikslas - siekti sąžiningų santykių tarp žemdirbių ir verslo, kad šalių interesai būtų apsaugoti. Įstatyme numatoma, kad pieno gamintojams pristačius vienodą pieno kiekį, nesvarbu ar tai būtų kooperatyvas ar stambus ūkis, būtų mokama vienoda kaina. Taip pat siūloma numatyti 30 dienų terminą, kurio turės paisyti perdirbėjai, norėdami keisti pieno supirkimo sąlygas. Pieno kainų skirtumai turėtų būti pagrįsti.

„Pieno supirkimo kainos šių metų pradžioje yra kritusios, kai pasaulinėje pieno rinkoje padėtis stabilizavosi ir kainos nekrenta", - sakė žemės ūkio ministrė. Susitikime dalyvavęs Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius pritarė žemės ūkio ministrei ir pabrėžė, kad pieno gamintojai ir perdirbėjai turi būti partneriais, nes vieni be kitų negalės išgyventi.

Europoje už litrą pieno vidutiniškai mokama apie 30 eurocentų, tuo tarpu Lietuvos vidurkis yra trečdaliu mažesnis ir siekia apie 18-19 eurocentų. Pieno perdirbėjai tikino, kad kovo mėnesį pieno supirkimo kainos turėtų likti stabilios ar net kilti. Pasaulinėse pieno rinkose stebimos tendencijos, kad pieno supirkimo kainos auga 5-8 proc.

Anot perdirbėjų, jie puikiai supranta, kad pieno pramonė neišgyvens be ūkininkų, o ūkininkai be perdirbėjų. Tačiau supirkimo kainas gali paveikti ne tik perdirbėjai, bet ir pieno supirkimo įmonės. Pieno įmonių atstovai pabrėžė, kad kainas reguliuoja rinka. Perdirbėjai atskleidė, kad produktų kainos prekybos tinklų lentynose mažėja, dėl to, kad jie atpigino savo produkciją.

Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras" direktorius Egidijus Simonis po susitikimo žurnalistams sakė, jog pienininkai priekaištų naujam įstatymo projektui neturi. „Mes neprieštaraujame ir manome, kad dirbant rinkos sąlygomis, yra sudėtinga tokį įstatymą priimti, bet toks įstatymas padės turėti daugiau aiškumo rinkoje", - teigė E. Simonis.

Jo teigimu, pasaulio rinkose vasarį pieno supirkimo kainos stabilizavosi, o ateityje galima tikėtis ir jų augimo.

Susitikimo metu susitarta, kad perdirbėjai ir ūkininkai planuos pieno supirkimo kainas 3 mėnesius į priekį, kad pieno gamintojai žinotų, kiek gaus už parduotą pieną. Taip pat nuspręsta, kad pieno supirkimo kainos gamintojų grupėms turėtų būti vienodos.

Nuo rugpjūčio mėnesio labiausiai pieno supirkimo kainos krito Estijoje. Estijoje  mažėjo apie 33 proc. Lietuvoje - 31 proc. tuo tarpu kitose Europos šalyse kainos išliko daugmaž stabilios. Šiuo metu ūkininkai, ypač smulkūs neturi didelių alternatyvų, jie sutinka su ta kaina, kuria pasiūlo perdirbėjai, tačiau neretai ji nedengia net savikainos.

Žemės ūkio ministerija kreipėsi į Konkurencijos Tarybą, prašydama pateikti pirminius atsakymus dėl pieno rinkos. Konkurencijos Taryba tyrimą pradėjo gruodžio mėnesį.

ŽŪM, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką galvojate apie pluoštinių kanapių verslo plėtrą?
Orai