Parama turėtų užkirsti kelią veršelių išvežimui
2014-06-05

Vilnius. Paskirstant susietąją europinę paramą, dalis lėšų turėtų atitekti žemdirbiams, auginantiems pieninių galvijų buliukus mėsai. Iki šiol tokia veikla nebuvo remiama, todėl veršelių išvežimo iš Lietuvos mastas pasiekė net 50 proc.

„Šiuos veršelius galėtume auginti, kurti pridėtinę vertę, pašarų bazę, darbo vietas, - akcentavo žemės ūkio ministras V. Jukna, susitikęs su socialiniais partneriais. - Be paramos negali būti palikti mėsiniai galvijai ir mišrūnai. Turime skatinti mėsinę gyvulininkystę ir taip gerinti mėsos kokybę, pratinti vartotoją prie kokybiškos mėsos".

Ministras atkreipė dėmesį, kad susietoji parama turi būti apskaičiuota labai argumentuotai, nes skaičiai bus teikiami Europos Komisijai (EK), kuri viską tikrins.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) atstovas Artiomas Volkovas pristatė išmokų už pieninių ir mėsinių galvijų bulius skaičiavimo metodiką. Galimos išmokos buvo apskaičiuotos remiantis mėsinės gyvulininkystės ir pienininkystės ūkių, kurie augina pieninių galvijų bulius mėsai, duomenimis. Skaičiuota, kiek jie patiria išlaidų, kiek gauna pajamų, taip pat atsižvelgta į EK rekomendacijas.

Pieninių galvijų buliams galėtų būti skirta apie 500 Lt/vnt., išmoka, o mėsiniams galvijams - apie 600 Lt/vnt. Preliminariai 15 mln. Lt būtų skiriama pieninių galvijų buliams ir 45 mln. Lt -  mėsiniams galvijams remti. Taip būtų paskirstyta mėsiniams galvijams auginti tenkanti parama.

Socialiniai partneriai tokiam sprendimui pritarė. Mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų  asociacijos prezidentas Antanas Bezaras atkreipė dėmesį, jog pieno ūkiai pajamų gauna ir iš pieno, ir iš mėsos, tuo tarpu mėsinės galvijininkystės ūkiai - tik iš mėsos, o supirkimo kainos gyvulių augintojų netenkina.

Ministras pastebėjo, jog vertina visą gyvulininkystės šaką, o ne tik atskiras jos sritis, todėl mano, kad jos neturėtų būti supriešinamos. Tiek dėl pieno, tiek dėl mėsos žaliavos kainų reikėtų labiau sutelktos bendros žaliavų gamintojų pozicijos. „Reikia kooperacijos ir vieningos pozicijos, kad žaliavų gamintojai galėtų derėtis su perdirbėjais dėl supirkimo kainų. Ministerija čia nedaug ką gali padaryti", - pabrėžė ministras prof. V. Jukna.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Jeronimas Kraujelis kėlė klausimą, ar nebūtų galimybės mėsinių galvijų dar paremti ir pereinamojo laikotarpio nacionaline parama (toliau - PNLP). Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Karolis Anužis paaiškino, jog dėl PLNP yra pateiktas poreikis už 2014 m. skirti 117 mln. Lt. „Jei Vyriausybė tokią sumą patvirtintų, tuomet būtų svarstoma, kurioms žemės ūkio sritims parama reikalinga labiausiai", - apibendrino K. Anužis.

Susitikime sutarta mėsinių galvijų sričiai skirti 40 proc. visų gyvulininkystei skiriamų susietosios paramos lėšų,  iš jų mėsiniams galvijams - 75 proc.,  pieninių galvijų buliams - 25 proc. paramos lėšų. Pagal šį paskirstymą 2015 m. susietosios paramos išmoka už pieninių galvijų bulių turėtų siekti 509 Lt,  už mėsinį galviją - 616 Lt.

ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai