Nuo spalio keičiasi pieno pirkimo-pardavimo sutarčių sudarymas
2012-08-20

Vilnius, rugpjūčio 20 d. Lietuvoje nuo spalio 3 dienos įsigalios naujos pieno pirkimo-pardavimo sutarčių sudarymo taisyklės: nebus būtina sutartyse numatyti sutarties galiojimo trukmės, nutraukimo sąlygų ir baudų už nenupirktą ar neparduotą pieną.

Taisyklės keičiamos vadovaujantis Europos Sąjungos reglamentu, pagal kurį pieno pirkimo-pardavimo sutarties sąlygos yra pieno gamintojų ir supirkėjų derybų objektas.

Tačiau Žemės ūkio ministerija atkreipia dėmesį, kad kaip ir buvo iki šiol, pienas galės būti perkamas (parduodamas) tik pasirašius pieno pirkimo-pardavimo sutartį.

Dojus agro 19 09 10

Europos Sąjungos šalyse rašytinės pieno pirkimo-pardavimo sutartys nėra plačiai paplitusios. Pavasarį pakeistame Europos Parlamento ir Tarybos reglamente Nr. 261/2012 numatyta, kad pieno pirkimo-pardavimo sutartys turi būti pasirašytos iš anksto ir jose privalo būti tam tikri elementai: pieno kaina (konkreti ir/arba formulė), pieno kiekis, sutarties trukmė (gali būti ir neribota su nutraukimo sąlygomis), apmokėjimo už pieną tvarka, pieno pristatymo ar surinkimo aplinkybės, force majeure atvejai. Dėl visų šių ir kitų sutarties sąlygų supirkėjas ir pieno gamintojas gali derėtis.

Lietuvoje situacija šiuo metu skiriasi nuo kitų ES šalių: jau nuo 2003 m. pieno pirkimo-pardavimo sutartys sudaromos vadovaujantis Vyriausybės nutarimu Nr. 726 „Dėl tipinių pieno pirkimo-pardavimo sutarties sąlygų patvirtinimo", kuriame apibrėžti privalomieji sutarčių elementai ir nuostatos. Šiuo metu Lietuvoje sudaromose pieno pirkimo-pardavimo sutartyse yra visi reglamente numatyti elementai, tačiau yra ir kitų specifinių aspektų, kylančių iš nacionalinio pieno sektoriaus situacijos: sutarties galiojimo trukmė, nutraukimo sąlygos, baudos už nenupirktą/neparduotą pieno kiekį.

Anot ŽŪM pranešimo, kadangi iki šiol buvusios griežtai apibrėžtos sutarčių sąlygos taps pieno gamintojų ir supirkėjų laisvų derybų objektu, labai svarbu stiprinti pieno gamintojų derybines galias siekiant jų lygiavertės pozicijos pieno perdirbimo įmonių atžvilgiu. Šiam tikslui pasiekti yra įteisinamos gamintojų organizacijos ir jų asociacijos, kurioms nuo spalio 3 d. bus suteiktos išskirtinės galimybės derėtis dėl savo narių parduodamo pieno pirkimo-pardavimo sutarčių sąlygų.

Pagal ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai