Numoduliuotas lėšas žemdirbiams planuojama gražinti dar šiais metais
2016-11-30

Vilnius. Vyriausybė trečiadienį nusprendė, jog už Europos Komisijos (EK) neteisėtai pritaikytą moduliacijos principą Lietuvos žemdirbiams prarastos paramos lėšos bus grąžintos iki šių metų Kalėdų. 

Finansų ministerija kiek anksčiau patvirtino galimybę grąžinti 18,4 mln. eurų lėšų Lietuvos žemdirbiams, kurie dėl 2012-2013 m. pritaikytos moduliacijos gavo sumažintas išmokas, o galutinį sprendimą šiuo klausimu priėmė Vyriausybė.

Žemės ūkio ministerija laikosi pozicijos, kad numoduliuotos papildomos nacionalinės tiesioginės išmokos (PNTI) turi būti kompensuotos visiems pareiškėjams, o ne tik tiems, kurie kreipėsi dėl to į teismą.

KWS 21 07 01 mob

ŽŪM spalio mėnesį kreipėsi į Finansų ministeriją prašydama rasti papildomai apie 18 mln. eurų, kurie būtų skirti kaip kompensacija Lietuvos žemdirbiams už numoduliuotas 2012-2013 m. PNTI sumas.

Finansų ministerija patvirtino, kad atsižvelgiant į lygiateisiškumo ir teisėtų lūkesčių principus mato galimybę 18,43 mln. eurų dėl moduliacijos sumažintas nacionalinės paramos sumas kompensuoti žemės ūkio veiklos subjektams dar šiais metais.

„Žemės ūkio rūmai pastaruoju metu itin aktyviai skatina ūkininkus kreiptis į teismus, sudarinėti sutartis su advokatais ir bylinėtis su valstybe dėl numoduliuotų lėšų prisiteisimo. Tai yra bereikalingas, bergždžias darbas. Man net atrodo, kad tai galimai yra noras pasipinigauti ūkininkų sąskaita. Kam mokėti advokatams, jei tos numoduliuotos lėšos šiaip ar taip vis vien bus gražintos. Nacionalinė mokėjimo agentūra yra pasirengusi išmokėti tokias kompensacijas ūkininkams dar šiemet", - sako Žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė.

Dėl pritaikytos moduliacijos, 2012-2013 m. Lietuvos žemdirbiams buvo paskirstyta tiek pinigų, kiek buvo numatyta biudžete. PNTI dydžiai už remtinus objektus buvo apskaičiuoti remiantis teorine didesne išmokėtina suma, kai, pritaikius moduliaciją, vis tiek išmokama tiek, kiek skirta iš valstybės biudžeto, t. y. 2012 m. - 109 mln. Lt, 2013 m. - 117 mln. Lt.

Pritaikius moduliaciją iš esmės buvo perskirstytos lėšos tarp smulkesniųjų ir didesniųjų  ūkininkų. Smulkesnieji, kuriems priskaičiuota išmokų suma neviršijo 5000 eurų, gavo didesnes išmokų sumas, negu būtų gavę, jei moduliacija nebūtų taikoma. Didesniesiems išmokų sumos buvo sumažintos. Taigi  ūkininkams buvo išmokėtos visos Lietuvos biudžete PNTI numatytos lėšos.

ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar jus tenkina šio sezono kviečių ir rapsų supirkimo kainos?
Orai