Ministrė Briuselyje: parama pieno gamintojams bus
2016-07-14

Briuselis/Vilnius. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė ir už žemės ūkį atsakingas eurokomisaras Filas Hoganas (Phil Hogan) trečiadienį Briuselyje aptarė būsimą finansinę Europos Sąjungos (ES) paramą Lietuvos pieno sektoriui. Lietuvos argumentai buvo išgirsti - pieno gamintojai paramą gaus. Dėl dydžio dar bus deramasi.

Lietuva daug tikisi iš naujojo paramos pieno sektoriui paketo, kurį Europos Komisija pristatys Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų tarybos posėdyje liepos 18 dieną.

„Mano tikslas buvo iš pirmų lūpų išgirsti, kokie komisaro planai dėl naujojo paramos pieno sektoriui paketo, išsakyti poziciją dėl mums svarbiausių elementų bei pristatyti pačią naujausią informaciją apie situaciją Lietuvoje", - sakė ministrė prieš susitikimą.

Kaip nurodoma ŽŪM pranešime, pokalbyje su komisaru V. Baltraitienė akcentavo Lietuvos išskirtinumą dėl žemiausios žaliavinio pieno kainos, sektoriaus jautrumo dėl Rusijos rinkos netekimo bei priklausomybės nuo eksporto.

„Mes pirmieji išnaudojome 2015 metų paramos paketo lėšas. Kitos valstybės narės nuo krizės rinkose nukentėjo skirtingai, šitai liudija faktas, kad ne visos įsisavino joms skirtas lėšas. Manome, kad naujojo paketo lėšos turėtų būti tikslingai nukreiptos šalims, kurioms to reikia labiausiai", - susitikime kalbėjo ministrė.

Pasak V. Baltraitienės, labai svarbu, kad prie ES pieno gamintojams skiriamų pinigų Lietuva gautų teisę dar tiek pat prisidėti ir nacionalinėmis lėšomis.

„Europos Sąjungai labai aktuali pieno gamybos pertekliaus problema - siekiama, kad gamyba nebeaugtų. Tačiau Lietuvos pagaminamas pieno kiekis neviršija net 1 proc. viso ES kiekio. Mūsų šalis sutiktų su pieno gamybos apimčių stabilizavimu tik tuo atveju, jeigu šis reikalavimas būtų taikomas visos šalies mastu, o ne kiekvienam ūkininkui atskirai", - pabrėžė ministrė. 

Susitikime buvo aptartos ir kitos priemonės situacijai stabilizuoti. „Prašome paankstinti ir padidinti tiesioginių išmokų avansų mokėjimus, užtikrinti privataus pieno produktų saugojimo bei intervencinių pirkimų tęstinumą", - cituojama pranešime ministrė V. Baltraitienė.

Susitikime su F. Hoganu kalbėta ir apie situaciją Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje. „Bendra situacija ES kiaulienos sektoriuje gerėja, bet mūsų  situacija specifinė - Lietuvos kiaulių augintojai kenčia nuo afrikinio kiaulių maro. Lietuvai labai svarbus klausimas dėl kainų skirtumų tarp AKM zonų ir dėl to susidarančių nuostolių padengimo, todėl prašome lankstumo iš būsimo paramos voko dalį papildyti tikslinėmis lėšomis kiaulininkystės sektoriui", - šalies poziciją apibrėžė V. Baltraitienė.

„Esu palankiai nusiteikęs įvertinti visas specifines Lietuvos situacijos aplinkybes", - sakė komisaras F. Hoganas. Pranešime nurodoma, kad komisaras patvirtino, jog į paramos paketą bus įtrauktos sąlygos, susijusios su perteklinės gamybos suvaldymu. Minėtasis paketas skatins ir struktūrinius pokyčius pieno sektoriuje.

Lietuva skaičiuoja, kad šalies pieno gamintojams reikėtų apie 75 mln. eurų paramos dėl pernai patirtus nuostolius. Kokio dydžio paramos bus sulaukta, paaiškės po liepos 18-osios.

ŽŪM, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai